Bez prekvapenia. Mladíci nestačili ani na Fínov, teraz ich čaká duel o všetko

Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov podľa očakávania neuspela vo svojom treťom vystúpení v základnej B-skupine na majstrovstvách sveta hráčov tejto vekovej kategórie, keď v kanadskej Victorii podľahla favorizovaným rovesníkom z Fínska hladko 1:5.

30.12.2018 06:02
debata (25)

Zverenci trénera Ernesta Bokroša už v prvej tretine inkasovali dvakrát, prvý gól z hokejky Henriho Jokiharjuho v presilovke o dvoch korčuliarov. V 37. min skorigoval na 1:4 Miloš Roman tiež v početnej výhode o dvoch hráčov, ale v III. tretine si Fíni ustrážili víťazstvo s spečatili ho zásahom Oskariho Laaksonena. Mladí Slováci zatiaľ nezískali na šampionáte ani jeden bod.

Účinkovanie v základne B-skupine ukončia proti rovesníkom z Kazachstanu v nedeľu o 19.30 h miestneho času (už v pondelok o 4.30 h SEČ). Bude to priamy súboj o postup do štvrťfinále.

Majstrovstvá sveta hokejistov do 20 rokov v Kanade – sobota:

B-skupina (Victoria):

Slovensko „20“ – Fínsko „20“ 1:5 (0:2, 1:2, 0:1)
Góly: 37. Miloš Roman (Fehérváry, Ivan) – 13. Jokiharju (Heponiemi, Tolvanen), 17. S. Virtanen (Vaakanainen, Talvitie), 23. Heinola (Kakko, Jokiharju), 34. Lundell (Heinola), 54. Laaksonen (Tolvanen, Luukonen)
Vylúčení: 6:6 na 2 min, presilovky 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Ansons (Lot.), Sjöqvist (Švéd.) – Harrington (Kan.), Hynek (ČR), 6045 divákov
Slovensko: Hlavaj – Ivan, Fehérváry, Korenčík, A. Žiak, Dlugoš, Demo, Golian – Liška, Miloš Roman, Patrik Hrehorčák – M. Pospíšil, A. Ružička, Krivošík – Kelemen, Andrej Kollár ml., Fafrák – Regenda, J. Baláž, Kukuča
Fínsko: Luukkonen – Jokiharju, Heinola, Laaksonen, Vaakanainen, Utunen, Latvala, Honka – Tolvanen, Kupari, Heponiemi – Kakko, Lundell, Nyman – Talvitie, S. Virtanen, Ylönen – Engberg, Moilanen, Vainionpää – Puustinen

Adam Ružička a fínsky kapitán Aarne Talvitie. Foto: SITA/AP, JONATHAN HAYWARD
Adam Ružička Adam Ružička a fínsky kapitán Aarne Talvitie.

Hokejisti Fínska hrali od úvodu aktívne a dostávali sa do šancí. V 3. min si vlastný gól takmer strelil Miloš Roman, po rýchlej reakcii Samuela Hlavaj sa skóre nemenilo.

Na opačnej strane nepremenil príležitosť Filip Krivošík. Na trestnú lavicu potom putovali Krivošík aj kapitán Martin Fehérváry a fínsky obranca Henri Jokiharju otvoril skóre duelu. Druhý gól pridal v 17. min Santeri Virtanen úspešným blafákom.

V úvode druhej tretiny Ville Heinola pridal tretí gól Fínov strelou spomedzi kruhov, v 34. min skóroval aj Anton Lundell. Presilovku o dvoch korčuliarov si zahrali aj Slováci a rovnako ako ich sobotňajší súper ju využili – Fehérváry prihrávkou popred bránku Fínov našiel voľného Miloša Romana a ten znížil na 1:4.

Tento zásah potvrdil aj videorozhodca, ktorý skúmal, či fínskemu brankárovi Ukkovi-Pekkovi Luukkonenovi hokejku z rúk nevyrazil niekto zo slovenského tímu.

Miloš Roman v tvrdom súbéji s Rasmusom Kupariim... Foto: SITA/AP, JONATHAN HAYWARD
Miloš Roman Miloš Roman v tvrdom súbéji s Rasmusom Kupariim pred slovenským brankárom Samuelom Hlavajomo

V tretej časti si fínsky tím umnou hrou udržiaval získaný náskok a v 54. min spečatil svoj triumf – Eeli Tolvanen vyškolil slovenskú defenzívu a delovka Oskariho Laaksonena skončila za Hlavajom.

Hlasy (zdroj: iihf.com, hockeyslovaki­a.sk):

Ernest Bokroš (hlavný tréner SR „20“): "Musím povedať, že súper bol jednoznačne lepší. Prejavila sa obrovská kvalita Fínov. Kto rozumie hokeju a pozrie si súpisku Fínov, tak vidí, že mali v kádri troch hráčov NHL a zvyšok, ktorý už má skúsenosti so seniorským hokejom.

Čo sa týka nás, začali sme zle, boli sme nedisciplinovaní, trikrát sme hrali v oslabení, z presilovky päť na tri sme inkasovali gól a prvú tretinu sme prehrali 0:2. S takýmito súpermi pritom potrebujeme držať krok. V defenzíve sme sa snažili robiť maximum, podržal nás brankár Samo Hlavaj, na druhej strane, ako sme očakávali, že máme dobrý útok, zatiaľ sa nedokážeme presadiť ani z tých najvyloženejších šancí. Góly nám, žiaľ, chýbajú.

Teraz nás čaká zápas o všetko. Ďalej budeme hrať asi proti Kanade a to bude veľmi náročné."

Jussi Ahokas (tréner Fínska „20“): „Myslím si, že sa zlepšujeme. Tento zápas sa už veľmi priblížil k tomu, ako chceme hrať. Strelili sme päť gólov a v troch zápasoch inkasovali dokopy iba tri. Sme teda veľmi radi najmä za našu defenzívu.“

25 debata chyba
Viac na túto tému: #slovenskí hokejisti do 20 rokov #fínski hokejisti do 20 rokov