Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 LOH 2024 Výsledky výsledky

Padla definitíva. Slováci odohrajú základnú skupinu MS 2019 v Košiciach

Slovenskí hokejisti odohrajú zápasy v základnej skupine na domácich MS 2019 v Košiciach. Konečné rozhodnutie oznámili organizátori na utorkovej tlačovej konferencii.

22.05.2018 10:54 , aktualizované: 12:12
Slovensko, hokej, fotenie Foto: ,
Slovenský hokejový tím.
debata (9)

Súpermi Slovákov budú výbery Kanady, USA, Fínska, Nemecka, Dánska, Francúzska a Veľkej Británia. V bratislavskej skupine si zahrajú Švédi, Rusi, Česi, Švajčiari, Nóri, Lotyši, Rakúšania a Taliani. MS na Slovensku sa uskutočnia od 10. do 26. mája 2019.

Šestnásť národných výberov bude bojovať v dvoch osemčlenných skupinách o miestenky vo štvrťfinále, kam sa prebojujú po štyri najlepšie tímy z oboch skupín. Posledné družstvá v oboch skupinách zostúpia do nižšej kategórie. Netýka sa to Švajčiarov, ktorí budú v rok 2020 organizovať svetový šampionát.

V porovnaní so zložením skupín striktne podľa rebríčka Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) prišlo k jedinej zmene – Slováci si vymenili miesto s Nórmi.

"Využili sme túto zmenu, pretože chceme zorganizovať úspešné MS po viacerých stránkach. V Košiciach nájde slovenský výber domáce prostredie, v Bratislave zase naši susedia Rakúsko a Česko,“ poznamenal Kohút. Slovenskému tímu patrí v rebríčku IIHF aktuálne desiate miesto, lídrami sú Kanaďania pred úradujúcimi majstrami sveta Švédmi a tretími Rusmi.

„Do MS na Slovensku zostáva rok. Hoci sa to nezdá ako dlhá doba, zbehne to veľmi rýchlo a o chvíľu k nám začnú prichádzať prví fanúšikovia. Aj touto cestou vy som chcel všetkých pozvať na Slovensko. Som si istý, že spolu vytvoríme nezabudnuteľný svetový šampionát, úžasnú atmosféru a ako je pre Slovákov typické, vymyslíme niečo naviac, aby si fanúšikovia majstrovstvá sveta na Slovensku navždy zapamätali. Verím, že k tomu dopomôžu aj výkony našich reprezentantov,“ hovorí prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Martin Kohút.

Tlačová konferencia k MS 2019 na Slovensku Fotogaléria - 6 fotiek Všetky fotky
Tlačová konferencia v Bratislave k MS 2019.

Organizátori plánujú spustiť predaj vstupeniek od septembra, už skôr bude známy aj presný rozpis stretnutí. V úvode to budú balíčky na jednotlivé dni a ďalšie vybrané balíčky. Druhá fáza predaja odštartuje v decembri a tretia s lístkami na jednotlivé súboje vo februári 2019. Organizátori 83. majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji očakávajú návštevnosť približne 450-tisíc fanúšikov.

Obe haly, v ktorých sa MS 2019 uskutočnia, si vyžadujú istú údržbu. "V Bratislave sú už úpravy v plnom prúde. Keďže odborníci pracujú aj s čpavkom, samotný štadión a blízke okolie sú z bezpečnostných dôvodov uzavreté. Rozsah prác je o čosi širší a s údržbou by sa mohlo skončiť v auguste,“ povedal Roman Štamberský, šéf organizačného výboru šampionátu pre Bratislavu.

Zimný štadión Ondreja Nepelu v Bratislave. Foto: Robert Hüttner, Pravda
zimny stadion ondreja nepelu Zimný štadión Ondreja Nepelu v Bratislave.

Primátor hlavného mesta Ivo Nesrovnal pripomenul aj nákup novej rolby pre Zimný štadión Ondreja Nepelu a vyzdvihol rekonštrukciu neďalekého podchodu na Trnavskom mýte. V Košiciach je potrebná výmena mantinelov, mierna úprava šatní, obnova réžie a komponentov videokocky.

Šéfkou organizačného výboru MS pre Košice je Aneta Büdiová. Riaditeľom organizačného výboru celého šampionátu bude Igor Nemeček.

V porovnaní s MS 2011 príde k zmene maskota šampionátu, vlka Goooly-ho by mal nahradiť medveď. „Rokujeme s IIHF o zmene maskota, prezentovali sme im náčrty a finalizujeme prípravu nového maskota,“ prezradil riaditeľ marketingu SZĽH aj šampionátu Vladimír Janček.

Zloženie skupín na MS 2019

Bratislava: Rusko, Švédsko, Česko, Švajčiarsko, Nórsko, Lotyšsko, Rakúsko, Taliansko
Košice: Kanada, USA, Fínsko, Nemecko, Slovensko, Dánsko, Francúzsko, Veľká Británia

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Košice #slovenskí hokejisti #MS 2019 v hokeji