Slovenským hokejistom sa v príprave nedarí. Padli aj s Bielorusmi

Veľké nasadenie, veľa príležitostí i vylúčení, menšie šarvátky, ale aj poriadnu bitku mohli vidieť diváci v Košiciach počas piateho prípravného duelu Slovákov pred majstrovstvami sveta v Ostrave proti Bielorusku. Zverenci trénera Vladimíra Vůjtka v ňom prehrali 4:5 po samostatných nájazdoch.

16.04.2015 19:44 , aktualizované: 20:27
Marek Ďaloga Foto: ,
Marek Ďaloga v akcii pred brankárom Bieloruska Igorom Brikunom.

Začiatok stretnutia mali Slováci ako z rozprávky. Nagy založil gólovú akciu hneď po úvodnom vhadzovaní, na ktorej konci bol už v 13. sekunde Baranka – 1:0. Domácim fanúšikom sa však jeden gól málil a začali si ihneď pýtať ďalší. Stalo sa. Úsmev z tvárí im vzal už v 2. minúte skúsený Kaľužnyj a vyrovnal na 1:1.

Potom už Slováci vyťahovali zo svojho repertoára menej hokejové kúsky. Na trestnej lavici sa vystriedali Viedenský, Podhradský a Baranka dokonca dvakrát. Trest prišiel v posledných sekundách úvodnej tretiny z hokejky Kovyršina.

Muž zápasu bol v pozitívnom, aj negatívnom zmysle košický rodák Ladislav Nagy. Od začiatku bol pri všetkých gólom zaváňajúcich situáciách. Strieľal, prihrával, napádal a keď bolo treba, zhodil rukavice. Hneď po príchode z kabíny spolu so Stasenkom zabávali divákov boxerskou vložkou, za ktorú si vyslúžili osobný trest. Slovákov bitka nabudila a po góloch Ďalogu a Miklíka zvrátili vývoj stretnutia.

Okrem Nagya a Miklíka do zápasu v metropole východu zasiahli aj ďalší súčasní, či bývalí hráči Košíc. V bránke dostal príležitosť Július Hudáček, pred ním Jánošík, Haščák a Marcinko.

V druhej tretine síce Slováci dominovali, v tej poslednej sa už hrala opäť vyrovnaná partia. Častokrát zbytočné iskrenie sa z ľadu vytratilo, rovnako aj domáce príležitosti. Naopak, tempo za piskotu divákov diktovali Bielorusi a donútili slovenského trénera vypýtať si v polovici tretiny oddychový čas. Nepomohol, už o chvíľu Stepanov a Demagin vrátili Bielorusom vedenie.

Ani to však netrvalo dlho. Päť minút pred koncom vyrovnal Podhradský a poslal duel do predĺženia. V ňom netrafil Tybor prázdnu bránku. Rozhodnutie tak priniesli samostatné nájazdy, v ktorých sa presadili Bielorusi Kosticyn a Stepanov, na druhej strane neuspeli Tybor a Haščák.

Slováci už v sobotu o 17.00 privítajú toho istého súpera v Poprade. Pred svetovým šampionátom ich ešte čakajú zápasy proti Lotyšom v Rige.

Slovensko – Bielorusko 4:5 po sam. nájazdoch (1:2, 2:0, 1:2 – 0:0, 0:1)
Góly: 1. Baranka (Nagy, Marcinko), 22. Ďaloga (Miklík), 32. Miklík (Viedenský, Mikuš), 56. Podhradský – 2. Kaľužnyj (A. Kosticyn), 20. Kovyršin (Drozd, Kulakov), 48. Stepanov (Jefimenko), 51. Demagin (Gavrus, A. Kosticyn), rozhodujúci nájazd A. Kosticyn
Nájazdy: A. Kosticyn (Biel.) – strelil gól, Tybor (SR) – nedal, Stepanov (Biel.) – strelil gól, Haščák (SR) – nedal
Vylúčení: 9:5 na 2 min, navyše Nagy 10 min osobný trest za zhodenie rukavíc – Stasenko 10 min osobný trest za zhodenie rukavíc, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Kubuš – Gajan, Smrek, 7045 divákov
Slovensko: J. Hudáček – Baranka, Podhradský, J. Mikuš, Ďaloga, Graňák, Čerešňák, Jánošík, Jurčina – Nagy, Marcinko, J. Sýkora – Tybor, Viedenský, Miklík – Bartovič, Bližňák, L. Hudáček – Cehlárik, Lušňák, Haščák
Bielorusko: Brikun – Korobov, Usenko, Stasenko, Goroško, Lisovec, Ustinenko, Karev – Gavrus, Kaľužnyj, A. Kosticyn – Stepanov, Kovyršin, Kuľakov – Drozd, Kitarov, Demagin – Jefimenko, Volkov, Demkov

Hlasy

Vladimír Vůjtek (tréner SR): "Nevieme dotiahnuť zápas do víťazného konca, stále nám niečo chýba. Prvá tretina bola vyrovnaná, inkasovaný gól z poslednej minúty nás nezrazil. V druhej tretine sme hrali veľmi dobre, bohužiaľ sme nepremenili niekoľko dobrých príležitostí. V tretej časti hry sme doplatili na oslabenia, neboli sme schopní ubrániť sa so štyrmi hráčmi. Nevedeli sme si poradiť s bieloruskou kombináciou. Poučujeme sa z každého zápasu, ale ešte ani raz sme nedokázali počas celých 60 minút hrať to, čo sme schopní. Vždy nám vypadnú nejaké minúty. Dnes sme boli slabší v nájazdoch.“

Július Hudáček (brankár SR): "Prvé dve tretiny boli z našej strany celkom dobré. V hre piatich proti piatim sme dobre kombinovali, hra vyzerala napohľad celkom dobre. Mohli sme dať viac gólov… Tretia tretina bola z našej strany katastrofálna. So súperom,akým je Bielorusko, nemôžeme hrať 16 – 18 minút v oslabení. Zbytočne sme faulovali a potom sme ich zbytočne vrátili do hry. Keby sme zvýšili na 4:2, bolo by to pokojnejšie. Problém je aj v tom, že nehráme celých 60 minút. Prvý nájazd – súper ma trochu šťastie, postavil sa mu puk a trafil to priamo do vinkľa. Ten druhý, už som si myslel, že ho mám, ale rutinérsky to zakončil.“

Ivan Baranka, obranca SR (obranca SR, autor gólu): „Myslím si, že prvé dve tretiny neboli zlé, no opäť nám ušla tretia. Prehrali sme si to vylúčeniami a Bielorusi to potrestali a strelili tri góly. Vieme, že s častými vylúčeniami to ďaleko nepotiahneme. Zatiaľ sme vyhrali iba jeden zápas proti Švédom a vylúčenia sú jedným z dôvodov našich prehier.“

Michel Miklík, útočník SR (útočník SR, autor gólu a asistencie): „Dve tretiny sme boli lepším tímom na ľade. Do tretej tretiny sme nastúpili ‚lacno‘. robili sme chyby a hrali v oslabeniach. To by sa nám nemalo stávať, pustili sme súpera do hry a takto to aj dopadlo. Len tak-tak sme stihli vyrovnať, ale nevyšli nám nájazdy.“

Viac na túto tému: #slovenská hokejová reprezentácia #bieloruská hokejová reprezentácia