Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Kopecký: Hrať po boku Demitru, to bolo naozajstné Modré z neba!

Na olympiáde vo Vancouvri sa radovali z každého gólu ako malí chlapci. Boli skvelí parťáci nielen na ľade, ale aj mimo neho. Tomáš Kopecký sa o tragédii lietadla hokejistov Lokomotivu Jaroslavľ dozvedel v zámorí, kde sa zapojil do prípravy klubu Florida Panthers na novú sezónu. Správa o smrti kamaráta Pavla Demitru ho zronila, ilavský rodák sa neubránil ani slzám.

08.09.2011 06:00
Slovensko Švédsko Kopecký Demitra Foto: ,
Takto sa spoločne radovali Tomáš Kopecký a Pavol Demitra vo štvrťfinálovom zápase olympiády vo Vancouvri proti Švédsku. Kopecký strelil víťazný gól zápasu, ktorým posunul Slovensko do semifinále.
debata (3)

Tomáš, ako ste sa dozvedeli o tejto tragédii?
Ráno som prichádzal na tréning, keď v tom nám niekto ohlásil, že v Rusku spadlo lietadlo, niekde v okolí Jaroslavľu. Hneď som si spomenul na Paľa. Okamžite som sa spojil s Majom Hossom, no ani on presne nevedel, čo sa stalo a či bol Paľo v tom lietadle. Išiel som na internet, a potom som sa to dozvedel… Je to niečo neuveriteľné, hrozné…

Odchod dobrého kamaráta určite veľmi bolí. Ak vládzete hovoriť, čo vám napadne ako prvé, keď sa povie meno Pavol Demitra?
Geniálny človek! On mi vlastne strašne pomohol v kariére. To, čo sme prežívali na olympiáde, bolo niečo famózne, prakticky od toho momentu sa naozaj začala vyvíjať moja kariéra…

Tomáš sa na chvíľu v telefóne odmlčí, zasiahla ho obrovská emócia (plač).

Zavolám vám o chvíľku?
(plačom) Áno, vďaka.

O niekoľko minút neskôr Tomáš napísal SMS, že v rozhovore môžeme pokračovať.

Nechcem byť otravný, ak ale môžete, skúste si ešte zaspomínať na priateľa.
My sme boli ako rodina. Celá trenčianska partia. Volávali sme si po zápasoch, počas sezóny aj mimo nej. Paľov odchod je o to ťažší, že on bol nielen úžasný spoluhráč, ale aj človek! Pre slovenský hokej toho spravil neuveriteľne veľa. Bol pri začiatkoch vývoja reprezentácie, hral na prvých MS A-kategórie v ére slovenskej samostatnosti, a to, čo predvádzal na olympiáde vo Vancouvri, to bola jedna radosť. Paľo bol rodený líder a extrémne súťaživý typ. To bola jeho výnimočnosť. Na tréningoch makal ako málokto a keď videl, že niekto spravil pekný blafák či niečo nezvyčajné, hneď ho chcel prekonať a hecovať, aby sa stále viac a viac zlepšoval nielen on, ale aj všetci okolo neho.

Viete vybrať jeden spoločný moment, na ktorý nikdy nezabudnete?
Jeden sa vybrať určite nedá. Mohol by som spomínať na desiatky, či stovky príhod. Na Dema budem mať len tie najkrajšie spomienky. Poznali sme sa veľmi dobre, často sme sa navštevovali, veď napokon aj môj nedávny podpis zmluvy s Floridou som „upiekol“ práve u Demitrovcov, kde sme následne ten kontrakt aj oslávili. Počas leta sme sa často stretávali a chodili spolu aj na poľovačky. Na tej poslednej Paľo skolil diviaka.

Keď vás tréner Filc na olympiáde preradil do prvého útoku, Paľo na to reagoval slovami, že ste ako Vilo Rozboril z relácie Modré z neba. Pamätáte si na to?
Demo pre mňa navždy zostane Vilom! Veľakrát mi to pripomínal. Aj posledne, keď mi volal, ma oslovil: „No čo Vilko, ako sa mi máš?“ Hrať po boku Paľa a Maja Hossu, to bolo pre mňa naozaj ako Modré z neba. Na tie chvíle nikdy nezabudnem!

Na Tomášovom trasľavom hlase je počuť, že tragická udalosť ho naozaj silno zasiahla. Po krátkom rozhovore sa lúčime, Kopecký však ešte stihne dodať: Hádam ma generálny manažér klubu uvoľní, a budem môcť prísť na Paľov pohreb. Hoc aj keď prídem na Slovensko na čo i len jeden deň. Chcel by som sa rozlúčiť s kamarátom…

3 debata chyba