Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Mesto vraj odmieta pomoc. Prešov obvinil SZĽH z politickej kampane

Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) má záujem podieľať sa na riešení kritickej situácie v prešovskom hokeji. Pri výstavbe tréningovej haly, ktorá by slúžila mládeži, ponúka zväz mestu projekt aj ľudské zdroje. Primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová však tvrdí, že nie je všetko tak, ako to predostrel médiám SZĽH vo svojej tlačovej správe.

26.02.2020 10:44
Miroslav Šatan Foto: ,
Vľavo prezident SZĽH Miroslav Šatan a vpravo predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.
debata (5)

"Máme k dispozícií projekt výstavby tréningovej haly s kompletným zázemím pri Základnej škole Československej armády, kde by mali deti ideálne podmienky na tréning. Projekt je hotový už niekoľko rokov a jeho spoluautor Jozef Dušenka je ochotný ho mestu odstúpiť v rámci pomoci hokeju v Prešove.

Naši ľudia sú pripravení pomôcť vo všetkých ďalších smeroch, poradenstvom alebo hľadaním finančných možností. Od októbra 2019 sa nám však nikto z mesta neozval a neprejavil záujem o pomoc v tomto smere. Mrzí nás to, lebo deti a mladí ľudia v Prešove potrebujú priestor na športovanie a pohyb,“ povedal prezident SZĽH M. Šatan.

S vyššie uvedeným stanoviskom SZĽH nesúhlasí vedenie mesta Prešov. V tlačovej správe, pod ktorou je podpísaná primátorka A. Turčanová, sa uvádza: "Mesto Prešov sa ohradzuje voči informáciám, ktoré médiám poskytol SZĽH v tlačovej správe zverejnenej 25. februára 2020. Rázne odmietame v správe uvedené tvrdenia, ktoré môžu mať z veľkej časti náznaky politickej kampane.

SZĽH mestu Prešov ani po opakovanej žiadosti z októbra 2019 nepredložil ponuku týkajúcu sa výstavby tréningovej haly pri ZŠ Československej armády. Zo strany SZĽH bolo primátorke mesta Prešov e-mailom doručené iba pozvanie na pracovné stretnutie v Bratislave v novembri 2019, avšak bez bližšej špecifikácie.

Na tomto stretnutí sa primátorka, žiaľ, nemohla zúčastniť, pretože bola v tom čase na liečení. V závere roka sa mesto Prešov navyše muselo vyrovnať s mimoriadnou situáciou po tragickom výbuchu plynu na Mukačevskej ulici, ktorej urgentné riešenie bolo pre samosprávu prioritou. Náhradný termín uvedeného stretnutia SZĽH nenavrhol."

Výkonný výbor Slovenského zväzu ľadového hokeja ešte v septembri minulého roka absolvoval výjazdové zasadnutie v Prešove, kde sa zaoberal aj pomocou pre mesto Prešov a jeho hokej. Po rokovaní s primátorkou Andreou Turčanovou prezident SZĽH Miroslav Šatan vyhlásil: „Situácia je kritická a my sme pripravení pomôcť.“

Lenže odvtedy sa reálne nič neudialo zrejme zlou komunikáciou medzi zainteresovanými stranami. "Máme nachystané všetky veci a sme pripravení pomôcť mestu rovnako, ako pomáhame aj iným samosprávam. Chceme, aby tréningová hala v Prešove vyrástla čo najskôr.

Žiaľ, od októbra minulého roka záujem zo strany mesta ochabol a odvtedy s nami v tejto veci nikto nekomunikoval. Nevieme, čo sa v meste deje. Naša pomocná ruka stále platí,“ zdôraznil Miroslav Šatan.

A tu je aktuálna verzia vedenia prešovskej samosprávy. "Už vo februári 2017 mesto Prešov zasielalo na základe výzvy SZĽH žiadosť na vybudovanie objektu športovej haly pri ZŠ Československej armády, ktorá by pomohla deťom aj ich rodičom. V danej lokalite je pripravená aj potrebná infraštruktúra.

Avšak spätná väzba týkajúca sa vyhovenia alebo nevyhovenia žiadosti nebola z úrovne SZĽH mestu doručená. Dňa 30. augusta 2019 mesto Prešov opätovne reagovalo na výzvu SZĽH s vybudovaním malej ľadovej plochy, opäť v lokalite pri ZŠ Československej armády.

Dňa 21. októbra 2019 Prešov dostal zo strany SZĽH odpoveď, v ktorej ho výkonný výbor SZĽH zaradil v rámci žiadateľov do kategórie C, a síce k obciam, ktoré podľa SZĽH nedokážu naplniť viac ako jedno z kritérií uvedených vo výzve. Zároveň sa uzniesol, že v obciach v kategórii C nevybuduje ľadovú plochu".

V tlačovej správe mesta Prešov sa ďalej uvádza, že správca PSK arény v jeseni 2019 oslovil mesto Prešov s ponukou na odkúpenie 51%-ného podielu v PSK aréne v hodnote 2 160 000 eur. Mesto Prešov sa aj touto ponukou intenzívne zaoberá, pretože to považuje za najrýchlejšie riešenie neľahkej situácie klubov využívajúcich ľadovú plochu a predložilo ju aj na prerokovanie majetkovej komisii.

„Postoj vicežupana Jozefa Lukáča však pokladáme za prekvapujúci, nakoľko sa doterajšia komunikácia týkala výlučne mesta a SZĽH. Nepovažujeme za zhodu náhod to, že vicežupan, ako aj pán Jozef Dušenka, ktorí sa v tlačovej správe vyjadrujú, sú členovia tej istej politickej strany,“ dodáva sa v tlačovej správe primátorky Prešova.

Mesto Prešov je aj napriek zverejneným informáciám pripravené so zástupcami SZĽH rokovať a spoločne diskutovať o ďalších krokoch, ktoré povedú k úspešnej realizácii projektu.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Prešov #Miroslav Šatan #SZĽH #Andrea Turčanová