Chára sa na slovenský hokejový trón vrátil po ročnej pauze, keď vystriedal Mariána Hossu. Od roku 2006 získali Zlatý puk pre najlepšieho hokejistu Slovenska iba títo dvaja trenčianski odchovanci.
Zdeno Chára má za sebou vydarenú sezónu 2010/2011, počas ktorej ako kapitán priviedol Boston k víťazstvu v Stanleyho pohári. Svojimi výkonmi si vypýtal aj nomináciu na Norrisovu trofej pre najlepšieho obrancu zámorskej NHL, ktorú však napokon získal Nicklas Lidström. Na galavečere v Las Vegas dostal Cenu Marka Messiera za svoje líderské schopnosti. V základnej časti NHL dosiahol Chára v 81 stretnutiach 14 gólov a 30 asistencií, s 33 plusovými bodmi bol v tejto štatistike najlepším v celej súťaži. V play-off pridal v 24 dueloch 2 góly, 7 asistencií a 16 plusových bodov.
„Sezóna bola náročná a v play-off sa vždy ide na doraz, každý zápas, každé striedanie. Samozrejme, aj ja som zažil pocity, že som už na dne, ale získať Stanleyho pohár je životný sen. Až po sezóne človek príde na to, koľko z neho jeho naplnenie zoberie a koľko síl ho to stojí. Cítil som podporu mnohých – známych, priateľov, rodiny cez telefón a e-mail. Najviac pomohla, keď sme vo finále prehrávali. Bolo však treba neustále si udržiavať koncentráciu – bolo to teda ťažké nielen po fyzickej, ale aj psychickej stránke,“ vrátil sa k sezóne 2010/2011 Zdeno Chára.
Obrancovia sa v hodnotení Zlatého puku presadili doteraz trikrát. Okrem Cháru (2009, 2011) sa to podarilo už len Ľubomírovi Višňovskému (2005). V historickej tabuľke kraľuje Marián Hossa so štyrmi úspechmi (2006, 2007, 2008, 2010), po tri triumfy zaznamenali Miroslav Šatan (2000, 2001, 2004) a Peter Bondra (1998, 2002, 2003). Zatiaľ raz túto trofej získal aj Pavol Demitra (1999). Chára uspel tentoraz v konkurencii Mariána Hossu, Pavla Demitru, Andreja Meszároša a Ľubomíra Višňovského, ktorí sa dostali do záverečnej užšej nominácie. Chára v celkovom hlasovaní nazbieral 121 bodov, druhý Višňovský 94 a tretí Demitra 61.
Chára si zo slávnostného galavečera odniesol dva Zlaté puky, keď ho vyhlásili aj za najlepšieho obrancu. V oboch kategóriách mal vážneho konkurenta v podobe Ľubomíra Višňovského, ktorý má za sebou rovnako vydarenú sezónu v drese Anaheimu. Chára získal medzi obrancami už svoj piaty Zlatý puk a zopakoval prvenstvo z predchádzajúcich dvoch rokov. Anketu vyhral aj v rokoch 2004 a 2006. História ankety pozná len troch víťazov v kategórii defenzívnych korčuliarov, okrem Cháru vyhral osemkrát Ľubomír Višňovský a raz Róbert Pukalovič.
Tretí Zlatý puk a zároveň Cenu Vlada Dzurillu pre najlepšieho brankára získal rovnako ako vlani Jaroslav Halák. Opora St. Louis Blues sa v zámorí presadila zo slovenských gólmanov doteraz najvýraznejšie. V ankete predstihol Halák aj tentoraz najlepšieho extraligového brankára Júliusa Hudáčka z Košíc.
Premiérovo ocenenie pre najlepšieho slovenského útočníka získal Pavol Demitra. Hráč Lokomotivu Jaroslavľ dosiaľ mal vo svojej zbierke dva Zlaté puky: v roku 1999 sa stal absolútnym víťazom a v roku 2005 ho dostal ako najužitočnejší hráč extraligy. Na tróne medzi útočníkmi vystriedal svojho trenčianskeho kamaráta Mariána Gáboríka.
Druhý raz po roku 2001 sa držiteľom Zlatého puku v kategórii trénerov stal Július Šupler, ktorý po uplynulej sezóne vymenil post kormidelníka Dinama Riga za CSKA Moskva. Medzi hokejistkami už tretí rok v rade dominuje brankárka. Zlatý puk získala opora slovenskej reprezentácie a najužitočnejšia hráčka MS vo Švajčiarsku Zuzana Tomčíková, ktorá v ankete predstihla svoje reprezentačné kolegyne Janu Kapustovú a Ivetu Karafiátovú. Najlepším hráčom do 20 rokov sa stal Richard Pánik. Po ročnej prestávke je víťazom ankety medzi rozhodcami Peter Ország – získal svoj tretí Zlatý puk. V tesnom hlasovaní zdolal o jeden bod obhajcu prvenstva Vladimíra Balušku.
Do All Star tímu hokejovej Slovnaft extraligy 2010/2011 sa dostali štyria hráči Košíc a dvaja Popradčania. Úradujúceho majstra zastupujú brankár Július Hudáček, obranca Ján Tabaček a útočníci Stanislav Gron a Miroslav Zálešák, ktorý sezónu začínal v Skalici. Z kádra vicemajstra sa do šestka ročníka dostali Radoslav Suchý a Arne Kroták.
Novými členmi Siene slávy slovenského hokeja sa stali Ján Mitošinka, Július Haas a Róbert Švehla. Dvorana slávy má po sobotňajšom uvedení už 26 členov. Prvýkrát do nej uvádzali v roku 2002. Slovenský zväz ľadového hokeja (SZ)LH) si aj týmto spôsobom uctil najvýznamnejšie postavy, ktoré písali históriu hokeja pod Tatrami.
Expozícia Siene slávy má svoje priestory v súčasnosti na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu, kde si ju počas nedávnych majstrovstiev sveta pozreli desaťtisíce návštevníkov z celého sveta.
Ján Mitošinka, ktorý zomrel 22. marca 2011, pracoval ako tréner, pedagóg i hokejový funkcionár. Po rozdelení Česko-Slovenska bol v rokoch 1992 až 1997 prezidentom SZĽH. Július Haas sa preslávil najmä počas pôsobenia v Slovane Bratislava, na MS 1972 v Prahe sa stal majstrom sveta. Neskôr bol trénerom. Róbert Švehla hrával počas kariéry v tímoch Dukla Trenčín, Malmö, Florida Panthers a Toronto Maple Leafs. Na MS 1992 i ZOH 1992 získal ešte ako reprezentant ČSFR bronz, rovnaký kov má so slovenským tímom aj z MS 2003. V súčasnosti je členom výkonného výboru SZĽH a riaditeľom neziskovej organizácie HK Dukla Trenčín.
Výsledky ankety Zlatý puk 2011
Najlepší hokejista SR 2010/2011: 1. Zdeno Chára 121 bodov, 2. Ľubomír Višňovský 94, 3. Pavol Demitra 61, 4. Marián Hossa 21, 5. Andrej Meszároš 18, 6. Jaroslav Halák 14, 7. Miroslav Šatan 10, 8. Ladislav Nagy 9, 9. Michal Handzuš, Miroslav Zálešák a Július Hudáček po 4
Najlepšia hokejistka SR 2010/2011: 1. Zuzana Tomčíková 71 bodov, 2. Jana Kapustová 33, 3. Iveta Karafiátová 30, 4. Martina Veličková 4, 5. Petra Pravlíková, Nicol Čupková, Mária Herichová po 2
Najlepší hráč do 20 rokov 2010/2011: 1. Richard Pánik 70 bodov, 2. Tomáš Jurčo 47, 3. Miroslav Preisinger 15, 4. Adam Jánošík 4, 5. Martin Marinčin a Marek Hrivík po 3
Najlepší brankár SR 2010/2011: 1. Jaroslav Halák 57 bodov, 2. Július Hudáček 42, 3. Peter Hamerlík 22, 4. Ján Lašák 17, 5. Peter Budaj 10
Najlepší obranca SR 2010/2011: 1. Zdeno Chára 69, 2. Ľubomír Višnovský 56, 3. Andrej Meszároš 18, 4. Andrej Sekera 3, 5. Richard Pavlikovský, Tomáš Starosta, Peter Podhradský a Ján Brejčák po 1.
Najlepší útočník SR 2010/2011: 1. Pavol Demitra 70 bodov, 2. Marián Hossa 38, 3. Ladislav Nagy 13, 4. Marián Gáborík 7, 5. Miroslav Šatan 6
Najlepší tréner SR 2010/2011: 1. Július Šupler 59 bodov, 2. Ján Jaško 30, 3. Miroslav Karafiát 18, 4. Peter Oremus 16, 5. Milan Staš 8
Najlepší rozhodca SR 2010/2011: 1. Peter Ország 53 bodov, 2. Vladimír Baluška 52, 3. Milan Novák 17, 4. Daniel Konc 5, 5. Miroslav Valach 4
All Star Slovnaft extraligy 2010/2011:
Brankár: Július Hudáček (HC Košice)
Obrancovia: Ján Tabaček (HC Košice), Radoslav Suchý (HK Poprad).
Útočníci: Miroslav Zálešák (HC Košice/HK 36 Skalcia), Arne Kroták (HK Poprad), Stanislav Gron (HC Košice).
Zdeno Chára (najlepší hokejista Slovenska, najlepší obranca SR): „Tento Zlatý puk si veľmi vážim. Je to však pre mňa trocha aj prekvapenie, pretože kvalitnú sezónu mali aj ďalší hráči a nebolo to až tak jednoznačné. Asi zavážil v mojom prípade zisk Stanleyho pohára. Hráme hokej, aby sme vyhrávali. Zisk Stanleyho pohára vás dostane na vrchol. Tieto úspechy beriem ako motiváciu do budúcnosti a nie ako uspokojenie. Tvrdou prácou sa budem naďalej snažiť dosahovať ďalšie úspechy.“
Zuzana Tomčíková (najlepšia hokejistka Slovenska): „Chcem poďakovať všetkým, čo mi dali hlasy. Je to pre mňa veľká vec, že som obhájila prvenstva. Získať Zlatý puk je asi najväčšie, čo môžem na Slovensku v hokeji vyhrať.“
Pavol Demitra (najlepší útočník SR): „Na staré kolená som získal toto ocenenie, čomu sa veľmi teším. Podarilo sa mi to v silnej konkurencii veľmi kvalitných hokejistov a v čase, keď som nehral v Amerike. Za všetko vďačím svojej manželke, ktorá ma pred rokom prehovorila, aby som pokračoval v kariére. Toto ocenenie preto patrí aj jej.“
Jaroslav Halák (najlepší brankár SR): „Som rád, že som získal Zlatý puk a obhájil vlaňajšie prvenstvo. Prekvapilo ma toto víťazstvo, pretože posledná sezóna mi nevyšla stopercentne podľa predstáv. Konkurencia bola kvalitná, Julo Hudáček i Peter Hamerlík získali so svojimi tímami majstrovské tituly.“
Richard Pánik (najlepší hráč do 20 rokov): „Vážim si, že som zopakoval víťazstvo v tejto ankete z vlaňajška. O rok už nemôžem v tejto kategórii Zlatý puk vyhrať, preto ma toto prvenstvo veľmi teší.“
Július Šupler (najlepší tréner SR): „Vážim si, že si na mňa Slovensku spomenuli. Podobné ocenenie poteší do ďalšej trénerskej práce v klube, kde história dýcha z každého rohu. Musím poďakovať všetkým, ktorí so mnou spolupracovali v Rige. Získal som jednu z najcennejších trofejí mojej kariéry. V CSKA, keď sa dozvedeli, že ma pozvali na vyhlásenie, ma uvoľnili. Už v nedeľu však odchádzam do Rigy a pokračujem v práci s CSKA.“
Peter Ország (najlepší rozhodca SR): „Chcel by som poďakovať za cenu, ktorú som dostal. Dnes je jasné, že prvenstvo už neobhájim. Rozhodol som sa prijať ponuku na post predsedu komisie rozhodcov a skončiť s aktívnou činnosťou. Ešte na majstrovstvách sveta som o funkcionárčení neuvažoval, napokon som sa nechal presvedčiť. Vážim si, že sa s rozhodcovskou kariérou lúčim s touto cenou.“
Róbert Švehla (nový člen Siene slávy): „Vážim si toto ocenenie, ktoré som dostal za celú moju kariéru. Pre človeka znamená hrať hokej najmä veľa odopierania. Som však rád, že som sa na tento šport dal. Musím poďakovať rodičom, že mi utvorili podmienky na hokej. Rovnako nesmiem zabudnúť na skvelých trénerov, ktorí ma viedli. Každý mi niečo dal, aby som išiel vyššie. Musím poďakovať aj svojej manželke a synom, že som mal aj vďaka nim chuť na hokej.“