Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Americkí zákonodarcovia podporili Petra Šťastného

Americkí zákonodarcovia podporili iniciatívu slovenského poslanca v Európskom parlamente Petra Šťastného, keď vyzvali Medzinárodnú hokejovú federáciu (IIHF) na čele s prezidentom Reném Faselom, aby Bielorusku odňala právo organizovať majstrovstvá sveta v roku 2014.

12.04.2011 09:20
Peter Šťastný Foto:
Peter Šťastný.
debata (49)

Senátor Dick Durbin a člen snemovne reprezentantov Mike Quigley, obaja demokrati, ako hlavný argument svojej žiadosti uviedli nedodržiavanie ľudských práv v tejto krajine. „Žiadame, aby krajina sužovaná totalitným režimom Alexandra Lukašenka nemohla organizovať svetový hokejový šampionát v roku 2014, kým neprepustí všetkých politických väzňov zo zariadení KGB,“ uvádza sa v písomnej výzve.

Prezident Bieloruska Alexander Lukašenko je považovaný za posledného európskeho diktátora, v decembrových voľbách zvíťazil už štvrtýkrát v rade a zostal pri moci. Západné mocnosti označili voľby za zmanipulované a ostro kritizovali zásah výkonných zložiek proti opozícii. V januári sa Európska únia a USA rozhodli uvaliť sankcie na Lukašenka a jeho 157 spolupracov­níkov v podobe zákazu cestovania či zmrazenia majetku.

„Jeho režim by nemal byť odmenený prestížou spojenou s organizáciou MS 2014 IIHF, zatiaľ čo občania v tejto krajine trpia vo väzení za to, že sa pokojne snažili získať aspoň minimálne politické slobody,“ uvádza sa v liste pre Reného Fasela.

49 debata chyba