Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Stan Mikita na online: Ľúbili sme hokej

Člen Siene slávy slovenského hokeja i Siene slávy NHL Stan Mikita prišiel po ôsmich rokoch opäť na Slovensko. Najúspešnejší hokejista v histórii slovenského hokeja sa v sobotu v Bratislave zúčastní na oslavách 25. výročia zisku federálneho titulu Slovana. V exhibičnom zápase bude koučovať výber svetových hviezd. Stan Mikita bol v piatok na poludnie hosťom redakcie Pravda.sk.

03.12.2004 12:10
debata

„Na Slovensko ma dotiahol Peter Šťastný, s ktorým sa v Amerike stretávam častejšie. Žiaľ, nemôžem tu ostať tak dlho, ako by som chcel,“ povedal bývalý skvelý hráč, ktorý bude mať v Bratislave premiéru v úlohe trénera. „Dosiaľ som nikdy nesedel na lavičke v pozícii trénera, ale hráči, ktorých budem mať pod sebou, trénera nepotrebujú. Tí už všetko vedia, aspoň Rusi.“

Mikitu považujú za vynálezcu zahnutej čepele hokejky. „Ako všetky dobré myšlienky aj táto prišla náhodou. Čepeľ sa mi zapichla do mantinelu, praskala a ostala trochu zahnutá. Keďže do šatne sme mali presne 21 schodov, bol som nahnevaný a v snahe zlomiť čepeľ som niekoľkokrát nastrelil puk do mantinelu. Nepodarilo sa mi to, ale podľa zvuku puku o mantinel som zistil, že puky lietajú rýchlejšie. Po návrate do šatne som sa pokúsil zahnúť niekoľko hokejok silou, ale asi desať som ich zlomil. Vedúci nášho tímu mi však poradil, že teplom by som mohol hokejku zahnúť. Ponoril som ju do horúcej vody a celú noc som ju nechal zahnutú pod stoličkou,“ prezradil Mikita ako prišiel k svojmu vynálezu.

Šesťdesiatšty­riročný hokejista, ktorý sa narodil v Sokolčiach, odohral v NHL 22 sezón v drese Chicaga (1958/80) a na svoje konto si pripísal v 1394 zápasoch 1467 bodov za 541 gólov a 926 asistencií. „Mikita je jedným z najzručnejších a najúspešnejších útočníkov v histórii NHL. Až do čias Wayna Gretzkého bol najusilovnejším zberateľom výročných ocenení,“ píše sa na internetovej stránke Siene slávy NHL.

Mikita získal štyrikrát Art Ross Trophy pre najproduktívnej­šieho hráča základnej časti (1964, 1965, 1967, 1968), dvakrát sa stal najužitočnejším hráčom sezóny (Hart Memorial Trophy – 1967, 1968), rovnako dvakrát získal Lady Byng Trophy pre najslušnejšieho hráča (1967, 1968) a raz sa stal najužitočnejším hráčom NHL podľa NHLPA (Lester B. Pearson Trophy – 1976). V roku 1961 získal ako prvý Slovák Stanleyho pohár.

Prezident SR Ivan Gašparovič udelil vo štvrtok Mikitovi štátne vyznamenanie – Rad Bieleho dvojkríža za mimoriadne zásluhy o rozvoj športových aktivít a propagáciu Slovenska v zahraničí. Pri priateľskom stretnutí v Prezidentskom paláci v Bratislave, na ktorom sa zúčastnila aj Mikitova manželka, ocenil prezident jeho športové výkony.

debata chyba