Slafkovského šou v NHL: Prvý trojbodový zápas v kariére a miesto v histórii Montrealu Canadiens

Slovenský útočník Juraj Slafkovský zaznamenal prvý trojbodový zápas v NHL. Na vysokom víťazstve Montrealu nad Anaheimom 5:0 sa podieľal gólom a dvomi asistenciami.

14.02.2024 06:05 , aktualizované: 10:04
Juraj Slafkovský Foto:
Juraj Slafkovský odohral najlepší zápas v NHL v doterajšej kariére.
debata (22)

Slafkovský sa tak parádnym spôsobom zapísal do klubovej histórie. Bodoval totiž už v šiestom stretnutí za sebou a vyrovnal klubový rekord Montrealu Canadiens

Stal sa iba druhým tínedžerom v dejinách Canadiens, ktorému sa podarilo bodovať v toľkých stretnutiach za sebou. Pred ním to dokázal iba Doug Wickenheiser.

Slafkovský prihrával na oba góly Nicka Suzukiho a následne po prihrávke svojho kapitána strelil už 11. gól v tejto sezóne, ktorým zvyšoval na 4:0 Pozrite si ho:

Slovák sa stal iba deviatym tínedžerom v bohatej histórii Canadiens, ktorý zaznamenal trojbodový zápas a iba prvým od roku 2013. Naposledy sa to podarilo Alexovi Galchenyukovi v roku 2013.

Parádny výkon vyšperkoval aj dokonalými asistenciami na čepeľ Suzukiho, ktorý v oboch prípadoch dostal puk ako na podnose. Tu sú prihrávky made in Slafkovský:

Excelentný výkon predviedol 19-ročný Slovák pred očami svojho otca, ktorý mu fandil z tribúny štadióna Bell Center. „Je skvelé, že je tu a mohol to vidieť na vlastné oči. Už sa neviem dočkať, keď sa stretneme a porozprávame sa,“ povedal pre zámorské médiá bezprostredne po zápase Slafkovský.

Slafkovský bol za svoj výkon vyhlásený za druhú hviezdu večera a odohral takmer 21 minút. V tejto sezóne má draftová jednotka z roku 2022 na konte odohratých 53 zápasov a v nich zaznamenal 27 bodov (11+16). A takto si slovenská hviezda užila ovácia publika po vyhlásení za druhú hviezdu zápasu:

Za dve gólové asistencie sa Slovákovi po dueli poďakoval aj Suzuki. „Krásne prihrávky, už som s tým potom nemal veľa práce,“ uviedol Kanaďan, ktorý v tretej perióde slovenskému spoluhráčovi pripravil gólový moment.

Superlatívmi na adresu Slafkovského nešetril ani ich kolega z prvého útoku Cole Caufield: „Je hrozbou kdekoľvek na ľade. Posúva puk, chráni si ho, korčuľuje. Je radosť sa na to pozerať.“

Hviezdny moment prežil v noci na stredu v NHL aj útočník Seattlu Kraken Tomáš Tatar. Ako jediný hráč uspel v samostatných nájazdoch a rozhodol o víťazstve Kraken na ľade New Yorku Islanders 2:1 po nájazdoch.

V normálnom hracom čase skóroval Matty Beniers, ktorý otvoril skóre zápasu. Philipp Grubauer urobil vo svojom prvom štarte od 9. decembra 25 zákrokov a recept na neho našiel len Kyle Palmieri počas presilovky.

Iľja Sorokin opustil duel s 29 zákrokmi. Tatar odohral v zápase necelých 12 minút a prezentoval sa aj jednou strelou na bránu a jedným bodyčekom. Pozrite si jeho víťazný nájazd v čase 1:33:

Víťazný samostatný nájazd Tomáša Tatara.

Úspešnú noc Slovák doplnil aj obranca Erik Černák, ktorý poslal Tampu na ľade Bostonu do náskoku už vo 4. minúte a otvoril si strelecký účet v sezóne.

Slovenský zadák si nakorčuľoval do útočnej tretiny a strelou zápästím z vrcholu pravého kruhu na vhadzovanie prestrelil Linusa Ullmarka. Puk skončil len tesne za bránkovou čiarou. Bol to jeho 19. gól v NHL v kariére, po 43 zápasoch v tejto sezóne má bilanciu 1+6. Tu je jeho gól:

V dueli mal Černák až osem hitov a odohral 21:19 min, raz bol vylúčený. Kapitán „medveďov“ Brad Marchand odohral svoj 1000. duel v profilige a asistoval pri oboch góloch domácich. Jediný úspešný strelec v nájazdoch bol Brayden Point a rozhodol tak o triumfe Tampy 3:2.

Artturi Lehkonen sa dvoma gólmi a dvoma asistenciami podieľal na triumfe Colorada vo Washingtone 6:3. Kapitán domácich Alexander Ovečkin skóroval v šiestom stretnutí za sebou, no na body to nestačilo.

Martin Fehérváry pripísal asistenciu v 10. minúte, keď jeho vyrazenú strelu poslal do siete Beck Malenstyn na 1:2. Pre slovenského obrancu to bola desiata asistencia v sezóne, spolu má 12 bodov v 46 stretnutiach. Na ľade strávil 22:45 min, mal tri hity a tri strely.

Juraj Slafkovský Čítajte viac Gólová explózia Slafkovského? Stojí za ňou uznávaný Dr. Strela: Druhú polovicu sezóny bude mať skvelú

Hráči New Jersey so slovenským obrancom Šimonom Nemcom uspeli na ľade Nashvillu 4:2. Hostia rozhodli tromi gólmi v záverečnej tretine, dva z nich zaznamenal Nico Hischier. Nemec odohral za „diablov“ 18:33 min, mal dva plusové body a dve strely. Brankár hostí Nico Daws predviedol 30 úspešných zákrokov.

Connor McDavid zažiaril šiestimi asistenciami (osobné maximum) v drese Edmontonu, ktorý doma zdolal Detroit 8:4. Oilers vyhrali ôsmy domáci duel v sérii, Ryan Nugent-Hopkins k tomu prispel dvoma gólmi i asistenciou.

Bobby McMann si pripísal svoj prvý hetrik v NHL a Toronto najmä vďaka nemu zdolalo St. Louis 4:1. Trojgólový večer predviedol aj Brady Tkachuk, Ottawa zdolala Columbus 6:3 a natiahla šnúru víťazstiev na číslo štyri.

NHL – sumáre:
Boston Bruins – Tampa Bay Lightning 2:3 pp a sn (0:1, 2:1, 0:0 – 0:0, 0:1)
Góly: 23. McAvoy (Marchand, Pastrňák), 37. van Riemsdyk (Marchand, Pastrňák) – 4. ČERNÁK (Hagel, Cirelli), 22. Kučerov, rozh. nájazd Point. Brankári: Ullmark – Vasilevskij, strely na bránku: 38:25.

Buffalo Sabres – Los Angeles Kings 7:0 (3:0, 2:0, 2:0)
Góly: 5. Peterka (Greenway, Bryson), 17. Greenway, 20. Okposo (Cozens, Dahlin), 27. Dahlin (R. Johnson, Krebs), 35. Benson (Bryson, Peterka), 45. Tuch, 48. Greenway (Tuch, Mittelstadt). Brankári: Luukkonen – Rittich (41. Talbot), strely na bránku: 24:33.

Montreal Canadiens – Anaheim Ducks 5:0 (0:0, 3:0, 2:0)
Góly: 22. Evans (Pearson, Anderson), 30. Suzuki (SLAFKOVSKÝ, Struble), 37. Suzuki (SLAFKOVSKÝ, Newhook), 48. SLAFKOVSKÝ (Suzuki, Caufield), 58. Gignac (Guhle). Brankári: Primeau – Dostál, strely na bránku: 38:13.

Ottawa Senators – Columbus Blue Jackets 6:3 (3:1, 2:2, 1:0)
Góly: 10. Tkachuk (Norris, Giroux), 11. Tkachuk, 15. Giroux (Kelly), 26. Greig (Tarasenko, Pinto), 37. Tkachuk (Giroux, Chabot), 60. Brännström – 8. Voronkov (K. Johnson, Marčenko), 31. Jenner (Gaudreau, Werenski), 34. Roslovic (Gudbranson, Bean). Brankári: Forsberg – Tarasov, strely na bránku: 30:40.

Toronto Maple Leafs – St. Louis Blues 4:1 (2:0, 0:1, 2:0)
Góly: 6. McMann (Gregor), 17. Nylander, 49. McMann (Brodie, Benoit), 59. McMann (Giordano, Kämpf) – 26. Toropčenko (Walker, Kessel). Brankári: Samsonov – Binnington, strely na bránku: 32:15.

Washington Capitals – Colorado Avalanche 3:6 (2:2, 0:2, 1:2)
Góly: 10. Malenstyn (FEHÉRVÁRY, Dowd), 10. McMichael (Mantha), 49. Ovečkin (Carlson, Mantha) – 3. Colton (Wood, Lehkonen), 5. Toews (Johansen, Cogliano), 29. Lehkonen (Colton, Byram), 38. Rantanen (Lehkonen, MacKinnon), 60. Lehkonen (MacKinnon, Rantanen), 60. Wood (Byram). Brankári: Lindgren – Georgiev, strely na bránku: 27:37.

New York Islanders – Seattle Kraken 1:2 pp a sn (0:1, 1:0, 0:0 – 0:0, 0:1)
Góly: 35. Palmieri (Barzal, Dobson) – 6. Beniers (McCann), rozh. nájazd TATAR. Brankári: Sorokin – Grubauer, strely na bránku: 27:30.

Dallas Stars – Carolina Hurricanes 4:2 (1:0, 1:2, 2:0)
Góly: 10. Hintz (Pavelski, Robertson), 26. Marchment (Lundkvist, Duchene), 45. Robertson (Pavelski, Hakanpää), 58. Duchene (Hakanpää) – 21. Staal (Jarvis, Martinook), 36. Fast (Martinook, Staal). Brankári: Oettinger – Kočetkov, strely na bránku: 23:34.

Nashville Predators – New Jersey Devils 2:4 (1:0, 1:1, 0:3)
Góly: 5. O'Reilly (Glass, Josi), 28. Novak (Josi, Glass) – 22. J. Hughes (L. Hughes, Marino), 43. Hischier (Bratt, Palát), 55. Meier (Lazar, Mercer), 60. Hischier (Haula). Brankári: Saros – Daws, strely na bránku: 32:47.

Chicago Blackhawks – Vancouver Canucks 2:4 (0:1, 1:2, 1:1)
Góly: 37. T. Johnson (Kurashev, Foligno), 54. Korchinski (Donato, Reichel) – 11. Garland (Joshua, Hronek), 29. Garland (Hronek, Joshua), 39. Höglander (Lindholm), 47. Joshua (Blueger, Q. Hughes). Brankári: Mrázek – Demko, strely na bránku: 23:38.

Edmonton Oilers – Detroit Red Wings 8:4 (2:1, 1:2, 5:1)
Góly: 9. Draisaitl (Nurse, Ceci), 12. Ceci (Nurse, McDavid), 31. Bouchard (Nugent-Hopkins, McDavid), 41. Holloway (Bouchard, McDavid), 44. Nugent-Hopkins (McDavid, Bouchard), 53. Hyman (Draisaitl), 54. E. Kane (McDavid, Desharnais), 58. Nugent-Hopkins (McDavid) – 16. DeBrincat (P. Kane, Seider), 32. Veleno (Sprong, DeBrincat), 35. P. Kane (Compher, Perron), 56. Perron (Chiarot, Compher). Brankári: Skinner – Husso (9. Lyon), strely na bránku: 36:38.

Slováci v akcii:
Juraj Slafkovský (Montreal) 20:51 1 2 3 +1 3 0
Erik Černák (Tampa Bay) 21:19 1 0 1 0 1 2
Martin Fehérváry (Washington) 22:45 0 1 1 0 3 0
Tomáš Tatar (Seattle) 11:45 0 0 0 0 1 0
Šimon Nemec (New Jersey) 18:33 0 0 0 +2 2 0

/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/

Ako by mohla vyzerať zostava Slovákov na ZOH 2026? Fotogaléria - 26 fotiek Všetky fotky
Takto o dva roky to vypukne - olympijský turnaj...