Rušný večer Slafkovského. V NHL po prvýkrát zhodil rukavice, potom rozhodol o triumfe Montrealu

Nezabudnuteľný večer v NHL pre Juraja Slafkovského. 19-ročný Slovák premenil rozhodujúci samostatný nájazd a postaral sa tak o triumf Montrealu na ľade Buffala 3:2 po nájazdoch. Obranca Martin Fehérváry asistoval pri úvodnom góle Washingtonu a pomohol k triumfu Capitals nad New Yorkom Rangers 4:0.

10.12.2023 06:35 , aktualizované: 11:39
Juraj Slafkovsky Foto:
Juraj Slafkovský počas bitky s Connorom Cliftonom.
debata (12)

Okrem víťazného nájazdu zažil Slafkovský aj premiéru pre neho v nie veľmi tradičnej úlohe. Slovenský útočník sa po prvýkrát v kariére na zámorských klziskách pobil.

Rukavice zhodil v záverečných minútach tretej tretiny za stavu 2:2, keď sa pustil do pästného súboja s Connorom Cliftonom. Ako sa košickému odchovancovi darilo môžete posúdiť z videa:

Pästný súboj Slafkovský vs. Clifton.

Slafkovskému sa napriek rušnému večeru nepodarilo bodovať už v piatom zápase po sebe. Na ľade strávil vyše 18 minút a okrem piatich trestných minút za bitku si pripísal dve strely, mínusový bod, bodyček a dva bloky.

Slovák premenil nájazd v štvrtej sérii. V prvých troch sa na oboch stranách presadili dvaja hráči, v štvrtej však neuspel na domácej strane John-Jason Peterka a Slafkovský tak pre Montreal zariadil už siedmu výhru v sezóne po predĺžení, alebo nájazdoch. A takto sa mu podarilo okabátiť brankára a zariadiť víťazstvo (Slafkovského nájazd v čase 4:18):

Nájazdy, v ktorých Juraj Slafkovský rozhodol o víťazstve Montrealu.

Bol to Slafkovského druhý nájazd v kariére a prvý úspešný. Devätnásťročný krídelník nastúpil opäť v prvom útoku s Nickom Suzukim a Coleom Caufieldom a odohral jeden zo svojich najlepších zápasov v sezóne.

“Cítim sa sebavedomo, chcem mať čo najviac puk na hokejke a snažím sa tímu pomôcť. Hrám s najlepšími hráčmi v našom tíme, dostávam od nich skvelé prihrávky a ja chcem zasa vytvoriť dobré situácie pre nich,” povedal Slafkovský pre montrealgazze­te.com.

Canadiens podržal skvelým výkonom brankár Cayden Primeau (46 zákrokov), prekonali ho len Jeff Skinner a Kyle Okposo, ktorý zaznamenal 600. bod v kariére. Montreal viedol 2:0, keď prvý gól v NHL strelil Jayden Struble a presadil sa aj Suzuki.

Kľúčové momenty stretnutia Buffalo - Montreal.

Fehérváry pri víťazstve nad NY Rangers asistoval už po 43 sekundách pri presnom zásahu Sonnyho Milana a stal sa treťou hviezdou duelu. Slovenský obranca si našiel miesto na pravej strane, dostal prihrávku od Johna Carlsona, krásnym krížnym pasom „zmrazil“ brankára a ponúkol Milanovi gól do prázdnej bránky. Pre slovenského obrancu to bola štvrtá asistencia v sezóne.

Washington ukončil sériu troch prehier, druhé čisté konto v sezóne zaznamenal Charlie Lindgren, ktorý chytil 31 striel. Prvýkrát v kariére sa predstavil proti svojmu bratovi Ryanovi Lindgrenovi, obrancovi Rangers a chytil mu tri strely. Neúspešný návrat do Capital One Areny zažil tréner “jazdcov” Peter Laviolette, ktorý uplynulé tri sezóny viedol Washington. Fehérváry odohral 18 minút a 18 sekúnd, okrem asistencie mal aj dva plusové body a dva hity.

Kľúčové momenty zo stretnutia Washington - New York Rangers.

V súboji Slovákov sa tešil Šimon Nemec proti Adamovi Ružičkovi, New Jersey zvíťazilo v Calgary 4:2. V drese Flames mal nastúpiť aj útočník Martin Pospíšil, ale napokon duel vynechal pre chorobu. Devils natiahli víťaznú sériu na tri zápasy, dvoma gólmi im k tomu pomohol kapitán Nico Hischier. Jesper Bratt pridal ku gólu aj asistenciu, Vítek Vaněček zaznamenal 23 úspešných zásahov. Za “plamene” sa presadili v oslabení Jegor Šarangovič, ktorý skóroval proti bývalému tímu a na 2:3 znížil Nazem Kadri.

Zo Slovákov sa do štatistík nezapísal ani jeden, Nemec bol na ľade 18 a pol minúty, mal mínusový bod a na súperovu bránku vyslal jednu strelu. Ružička nastúpil v štvrtej formácii, hral 9 a pol minúty, mal takisto mínusku a strelu.

Kľúčové momenty stretnutia Calgary - New Jersey.

Tampa Bay v zostave aj s Erikom Černákom uspela na ľade Seattlu 4:3 po predĺžení. O víťazstve Lightning rozhodol svojim druhým gólom v zápase najproduktívnejší hráč NHL Nikita Kučerov (47 bodov). Seattlu sa nedarí, prehral siedmy zápas za sebou a navyše prišiel o brankára Philippa Grubauera, ktorý inkasoval dva góly z 23 striel a pre zranenie dolnej časti tela odchytal len dve tretiny.

Medzi žrďami ho nahradil Joey Daccord. Černák bol s časom 20:02 tretí najvyťažovanejší obranca “bleskov”, zapísal si jeden hit a jednu strelu. Kraken pred zápasom opäť povolali z farmy útočníka Mariána Studeniča, ale ten bol len zdravý náhradník.

Kľúčové momenty duelu Seattle - Tampa Bay.

Tomáš Tatar s Coloradom nestačil doma na Philadelphiu 2:5. Flyers natiahli víťaznú sériu na štyri zápasy, k čomu prispel najmä dvojgólový Travis Konecny. V bránke bol spoľahlivý Carter Hart, autor 36 zákrokov. Tatar nastúpil v treťom útoku, ale počas 12 a pol minúty sa nepresadil a mal len jeden mínusový bod. Tridsaťdvaročný slovenský krídelník stále čaká na prvý gól v drese Colorada, neskóroval už 25 zápasov v tejto sezóne.

Kľúčové momenty zo stretnutia Colorado - Philadelphia.

Miloš Kelemen sa objavil v zostave Arizony, no Coyotes prehrali v Bostone 3:5. Dva góly a asistenciu zaznamenal hviezdny český útočník Bruins David Pastrňák. Kelemen dostal minimum priestoru, na ľade bol 6 minút a 10 sekúnd a za tento čas stihol jeden hit a jednu strelu.

Kľúčové momenty zo stretnutia Boston - Arizona.

NHL – sumáre:
Boston Bruins – Arizona Coyotes 5:3 (2:0, 2:2, 1:1)
Góly: 16. Pastrňák, 17. Coyle (Frederic), 23. Shattenkirk (Pastrňák, Marchand), 30. Heinen (Poitras, Frederic), 55. Pastrňák (Geekie, DeBrusk) – 23. Keller (Zucker, Välimäki), 24. Carcone, 44. Crouse (Maccelli, Bjugstad). Brankári: Ullmark – Ingram, strely na bránku: 29:34.

Calgary Flames – New Jersey Devils 2:4 (1:0, 0:2, 1:2)
Góly: 20. Šarangovič (Coleman, Solovjov), 55. Kadri (Andersson, Hanifin) – 24. Hischier (Bratt, L. Hughes), 33. Bratt, 49. Holtz, 60. Hischier (Marino). Brankári: Wolf – Vaněček, strely na bránku: 25:30.

Dallas Stars – Vegas Golden Knights 1:6 (1:3, 0:1, 0:2)
Góly: 11. Dadonov (Benn, Hakanpää) – 3. Stephenson (Howden, Whitecloud), 6. Whitecloud (Carrier, Roy), 15. Stone (Barbašov, Eichel), 36. Roy (Stone), 43. Dorofejev (Karlsson, Cotter), 50. Cotter (McNabb). Brankári: Oettinger – Thompson, strely na bránku: 20:27.

Buffalo Sabres – Montreal Canadiens 2:3 pp a sn (0:0, 0:2, 2:0 – 0:0, 0:1)
Góly: 42. Skinner (Thompson), 47. Okposo (Clifton) – 33. Struble (Kovacevic), 34. Suzuki (Matheson, Monahan), rozh. náj. SLAFKOVSKÝ. Brankári: Levi – Primeau, strely na bránku: 48:31.

Detroit Red Wings – Ottawa Senators 1:5 (1:1, 0:3, 0:1)
Góly: 15. Kane (DeBrincat, Lyon) – 2. Giroux (Chychrun, Tarasenko), 24. Tarasenko (Chychrun, Giroux), 29. Kubalík (Joseph), 39. Stützle (Batherson, Zub), 57. Sanderson. Brankári: Lyon (41. Reimer) – Korpisalo, strely na bránku: 31:37.

Toronto Maple Leafs – Nashville Predators 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)
Góly: 35. Kämpf (Timmins), 38. Matthews (Nylander, Rielly), 57. Matthews (Nylander, Tavares), 59. Gregor (Järnkrok). Brankári: Samsonov – Lankinen, strely na bránku: 37:18.

Washington Capitals – New York Rangers 4:0 (1:0, 3:0, 0:0)
Góly: 1. Milano (FEHERVÁRY, Carlson), 22. Mantha (Kuznecov, Sandin), 26. Wilson, 32. Aube-Kubel (Malenstyn). Brankári: Lindgren – Šesťorkin, strely na bránku: 29:31.

New York Islanders – Los Angeles Kings 3:2 pp (0:0, 0:2, 2:0 – 1:0)
Góly: 49. Lee (Reilly, Barzal), 56. Lee (Mayfield, Horvat), 61. Pageau (Holmström, Dobson) – 26. Kempe (Fiala, Doughty), 30. Gavrikov (Fiala, Danault). Brankári: Sorokin – Talbot, strely na bránku: 30:36.

Chicago Blackhawks – St. Louis Blues 3:1 (2:0, 1:0, 0:1)
Góly: 5. Beauvillier (Zajcev, Guttman), 10. Vlasic (Crevier, Entwistle), 35. Dickinson (Zajcev, Murphy) – 57. Sundqvist (Leddy). Brankári: Mrázek – Binnington, strely na bránku: 24:39.

Colorado Avalanche – Philadelphia Flyers 2:5 (1:1, 1:2, 0:2)
Góly: 19. MacKinnon (Manson, Toews), 33. Manson (Johansen) – 18. Konecny (Couturier, Foerster), 30. Tippett (Brink), 32. Sanheim (Frost, Tippett), 50. Konecny z tr. str., 51. Farabee (Brink, Sanheim). Brankári: Prosvetov – Hart, strely na bránku: 38:34.

Seattle Kraken – Tampa Bay Lightning 3:4 pp (0:2, 2:0, 1:1 – 0:1)
Góly: 30. Bjorkstrand (Tolvanen, Borgen), 33. Oleksiak (Eberle), 41. McCann (Dunn, Eberle) – 10. Cirelli (Perbix, Jeannot), 20. Kučerov (Point, Hagel), 48. Paul (Cirelli, Kučerov), 64. Kučerov (Hagel, Raddysh). Brankári: Grubauer (41. Daccord) – Vasilevskij, strely na bránku: 29:30.

Vancouver Canucks – Carolina Hurricanes 4:3 (1:0, 2:2, 1:1)
Góly: 7. Lafferty (Pettersson, Cole), 27. Michejev (Pettersson, Lafferty), 34. Miller (Boeser, Höglander), 44. Pettersson (Michejev, Hronek) – 28. Martinook (Fast, Slavin), 40. Skjei (Orlov, Bunting), 43. Noesen (Drury, Burns). Brankári: Demko – Raanta, strely na bránku: 24:24.