Boston vytvoril nový rekord NHL a je v play off. Tatar dal 15. gól v sezóne

Suverénny líder súťaže z Bostonu zdolal v sobotnom zápase NHL na domácom ľade Detroit 3:2, hoci po prvej tretine prehrával o dva góly. Hráči New Jersey vyhrali v Montreale 3:1 a Tomáš Tatar uzatváral skóre svojim 15. gólom v sezóne.

11.03.2023 22:22 , aktualizované: 12.03.2023 10:28
762088864 Foto:
Hokejisti Bostonu Bruins zaznamenali 50. víťazstvo v tejto sezóne NHL.

Bruins v druhej časti vyrovnali a víťazný gól strelil šesť minút pred koncom útočník Garnet Hathaway, čerstvá posila z Washingtonu. Hráči Bostonu sa tým postarali o nový ligový rekord, keď dokázali najrýchlejšie v celej histórii získať 50 víťazstiev v základnej časti.

Potrebovali na ne iba 64 stretnutí. Prekonali doterajší zápis práve Detroitu zo sezóny 1995/96 a Tampy Bay z ročníka 2018/2019, oba tímy vybojovali 50. výhru v 66. zápase. Boston sa zároveň stal prvým tímom, ktorý si zabezpečil postup do play off.

Zostrih zo zápasu Boston Bruins vs. Detroit Red Wings.

„Medvedi“ si napravili chuť po predchádzajúcej prehre s Edmontonom (2:3), zaknihovali desiate víťazstvo v jedenástich súbojoch.

Tatar spečatil triumf „diablov“ gólom do prázdnej bránky a zaznamenal pätnásty gól v sezóne. Spolu s 24 asistenciami má na konte 39 bodov. Pár sekúnd pred jeho gólom však takmer vyrovnal Jonathan Drouin, ktorý trafil žrď.

“Bol to náročný zápas, ale ukázali sme našu odolnosť a skúsenosti. Boli sme kompaktní a dôslední až do konca a dotiahli sme to do úspešného konca,” povedal Tatar pre nhl.com. Jeho spoluhráč Dawson Mercer zaznamenal asistenciu a predĺžil svoju bodovú sériu na 12 zápasov. “Momentálne hrá vo veľkej forme. Je skvelý vo všetkých zónach a je radosť ho sledovať,” povedal Tatar na adresu Mercera.

Zostrih zo zápasu Montreal Canadiens vs. New Jersey Devils.

Tridsaťdvaročný slovenský krídelník sa presadil proti svojmu bývalému tímu. V drese Canadiens odohral pred príchodom do New Jersey tri sezóny (2018–2021). Tatar bol na ľade takmer 16 minút, zaznamenal aj plusový bod a štyri strely.

Nico Hischier prispel k víťazstvu gólom a asistenciou, Akira Schmid chytil 23 striel a “diabli” majú z posledných šiestich duelov bilanciu 6–1–1. V Metropolitnej divízii sú Devils druhí, dva body za Carolinou, ktorú hostia v noci na pondelok. “Bude to veľký zápas. Tento dátum máme dlhšie v kalendári zakrúžkovaný a tešíme sa na to. Pre oba tímy to bude druhý zápas za dva dni, čaká nás náročný test,” povedal obranca Ryan Graves.

Po štvorzápasovej pauze zavinenej zranením v dolnej časti tela sa do zostavy Washingtonu vrátil obranca Martin Fehérváry a pomohol Capitals k dôležitému víťazstvu 5:1 na ľade New Yorku Islanders. Odohral 21:26 minút, na bránku vyslal dve strely a rozdal šesť bodyčekov.

Zostrih zo zápasu NY Islanders vs. Washington Capitals.

Zápas v UBS Arene sledoval aj jeho otec Mário, ktorý bol na zápase s viacerými otcami hráčov Washingtonu v rámci 13. ročníka tzv. “Mentor’s trip.” “Profesionálni hráči sú často dlho preč od rodín, preto chalanom padne dobre, keď strávia nejaký čas s otcami, dajú si obed a porozprávajú sa,” povedal tréner Capitals Peter Laviolette.

Dylan Strome a Anthony Mantha prispeli k víťazstvu gólom a asistenciou, Rasmus Sandin nazbieral tri asistencie a Darcy Kuemper prispel k zastaveniu dvojzápasovej série prehier 17 zákrokmi. Capitals strácajú na druhú voľnú kartu do play off vo Východnej konferencii, ktorú držia práve Islanders, päť bodov.

V zostave Tampy Bay nechýbal Erik Černák, Lightning zdolali na svojom ľade Chicago 3:1. Víťazný gól strelil presne minútu pred koncom Brayden Point, pre ktorého to bol druhý presný zásah v zápase. Do prázdnej bránky poistil víťazstvo “bleskov” Brandon Hagel.

Černák bol na ľade 20 minút a 19 sekúnd, zaznamenal jednu strelu, šesť hitov a necelé štyri minúty pred koncom tretej tretiny sa pobil Jujharom Khairom, za čo dostal päťminútový trest. Bola to jeho prvá bitka v sezóne.

Pästný súboj Erika Černáka.

Point strelil 11 gólov v posledných 11 zápasoch, celkovo ich má na konte 43 a vylepšil svoje kariérne maximum zo sezóny 2018–19. Zápas pre zranenie nohy nedohral kapitán Tampy Steven Stamkos, ktorý odišiel do šatne už v prvej tretine. “Myslím, že bude v poriadku. Pôjde na vyšetrenie, ale nevyzerá to zle,” povedal tréner Jon Cooper.

NHL – sumáre:
Boston Bruins – Detroit Red Wings 3:2 (0:2, 2:0, 1:0)
Góly: 33. Lindholm (Coyle, Frederic), 35. Bergeron (DeBrusk, Orlov), 54. Hathaway (Greer, Nosek) – 2. Copp, 5. Chiasson (Perron, Larkin). Brankári: Ullmark – Hellberg, strely na bránku: 38:31.

Pittsburgh Penguins – Philadelphia Flyers 5:1 (1:1, 1:0, 3:0)
Góly: 6. Rakell (Pettersson, Granlund), 27. Crosby (Guentzel, Letang), 55. Zucker (Pettersson, Malkin), 59. Guentzel (Carter, Dumoulin), 60. Granlund (Kulikov, Rutta) – 11. Bellows (Braun). Brankári: DeSmith – Hart, strely na bránku: 32:32.

Buffalo Sabres – New York Rangers 1:2 pp (0:0, 1:1, 0:0 – 0:1)
Góly: 28. Skinner (Ljubuškin, Thompson) – 32. Kane (Miller, Trouba), 63. Panarin (Fox, Zibanejad). Brankári: Luukkonen – Šesťorkin, strely na bránku: 33:26.

Colorado Avalanche – Arizona Coyotes 3:2 pp (1:2, 1:0, 0:0 – 1:0)
Góly: 2. Malgin (Hunt, Newhook), 32. MacKinnon (Rantanen, Lehkonen), 62. Makar (MacKinnon, Rantanen) – 7. McBain (Crouse, Maccelli), 18. Keller (Hayton). Brankári: Georgijev – Ingram, strely na bránku: 45:21.

Carolina Hurricanes – Vegas Golden Knights 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)
Góly: 5. Marchessault (Pietrangelo), 38. Smith (Karlsson), 54. Cotter (Pietrangelo, Stephenson), 59. Howden (Blueger). Brankári: Andersen – Quick, strely na bránku: 33:24.

Columbus Blue Jackets – St. Louis Blues 2:5 (1:3, 0:0, 1:2)
Góly: 10. Laine (Gaudreau, Blankenburg), 56. Jenner (Johnson, Gaudreau) – 8. Saad (Blais, Schenn), 14. Kyrou (Thomas, Blais), 19. Blais (Saad, Schenn), 53. Kyrou (Toropčenko), 59. Kyrou (Thomas, Bučnevič). Brankári: Hutchinson – Greiss, strely na bránku: 39:24.

Florida Panthers – Winnipeg Jets 4:5 pp (1:3, 1:1, 2:0 – 0:1)
Góly: 17. Tkachuk (Montour, Verhaeghe), 25. Reinhart (Barkov, Tkachuk), 41. M. Staal (E. Staal, Reinhart), 47. Tkachuk (Barkov, Montour) – 7. Scheifele (Wheeler, Connor), 16. Ehlers (Niederreiter, Namestnikov), 20. Namestnikov (Ehlers, Connor), 33. Namestnikov (Ehlers, Wheeler), 65. Scheifele. Brankári: Bobrovskij – Hellebuyck, strely na bránku: 48:27.

Montreal Canadiens – New Jersey Devils 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)
Góly: 39. Gurianov (Pitlick) – 9. Bastian (Wood), 19. Hischier (Severson, Mercer), 59. TATAR (Hischier, Hamilton). Brankári: Allen – Schmid, strely na bránku: 24:37.

Tampa Bay Lightning – Chicago Blackhawks 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)
Góly: 27. Point (Hedman, Sergačov), 60. Point (Kučerov, Sergačov), 60. Hagel (Killorn) – 46. Raddysh (Guttman, Johnson). Brankári: Elliott – Mrázek, strely na bránku: 38:23.

Toronto Maple Leafs – Edmonton Oilers 7:4 (1:2, 4:1, 2:1)
Góly: 4. Acciari (Aston-Reese, Kämpf), 33. Marner, 35. Nylander (Marner), 36. Tavares (Matthews), 39. Tavares (Marner, Nylander), 51. Matthews (Tavares, Marner), 60. Acciari – 4. Ekholm (Bouchard, Nugent-Hopkins), 12. Kane (McDavid, Ceci), 23. McDavid (Bouchard, Bjugstad), 53. Draisaitl (Nugent-Hopkins, McDavid). Brankári: Murray – Skinner, strely na bránku: 38:26.

New York Islanders – Washington Capitals 1:5 (1:2, 0:0, 0:3)
Góly: 6. Engvall – 7. Strome (Sandin, van Riemsdyk), 20. Oshie (Sandin, van Riemsdyk), 45. Mantha (Ovečkin, Strome), 53. Dowd, 54. Bäckström (Sandin, Mantha). Brankári: Varlamov – Kuemper, strely na bránku: 18:27.

Seattle Kraken – Dallas Stars 3:4 pp (0:0, 1:2, 2:1 – 0:1)
Góly: 28. Eberle (Beniers, Dunn), 51. Donato (Sprong, Soucy), 57. Bjorkstrand (Wennberg, Dunn) – 25. Hintz (Lindell, Hakanpää), 31. Marchment (Suter, Dellandrea), 59. Pavelski (Hintz, Heiskanen), 64. Heiskanen (Domi, Dadonov). Brankári: Grubauer – Oettinger, strely na bránku: 31:25.

Vancouver Canucks – Ottawa Senators 5:2 (1:0, 2:0, 2:2)
Góly: 16. Kuzmenko (Miller, Myers), 25. Miller (Aman), 31. Aman (Joshua, Garland), 47. Dries (Joshua, Brisebois), 60. Kuzmenko (Boeser, Pettersson) – 54. Giroux (Chabot, Stützle), 56. Holden (Stützle, Batherson). Brankári: Demko – Sogaard, strely na bránku: 30:20.

Los Angeles Kings – Nashville Predators 1:2 pp a sn (1:1, 0:0, 0:0 – 0:0, 0:1)
Góly: 10. Anderson (Vilardi, Iafallo) – 20. Novak (Glass), rozh. náj. Duchene. Brankári: Copley – Lankinen, strely na bránku: 27:30.

San Jose Sharks – Minnesota Wild 2:5 (0:1, 1:1, 1:3)
Góly: 31. Couture (Karlsson, Hertl), 49. Hertl (Couture, Barabanov) – 2. Spurgeon (Zuccarello, Hartman), 39. Gaudreau (Johansson, Foligno), 41. Johansson (Klingberg, Boldy), 51. Zuccarello (Hartman, Klingberg), 59. Boldy (Spurgeon). Brankári: Reimer – Fleury, strely na bránku: 37:29.

Slováci v akcii:
Tomáš Tatar (New Jersey) 15:53 1 0 1 +1 4 0
Erik Černák (Tampa Bay) 20:19 0 0 0 0 1 5
Martin Fehérváry (Washington) 21:26 0 0 0 +1 2 0

/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/

Viac na túto tému: #NHL #Boston Bruins #rekord NHL