Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Nedomanský v Sieni slávy: Cítim sa ako hviezda. Ďalší môže byť Hossa

Už aj Václav Nedomanský je súčasťou galérie hokejovo nesmrteľných v NHL. Niekdajšieho skvelého československého útočníka prijali v pondelok v kanadskom Toronte do Siene slávy NHL a to spoločne s bývalým kanadským útočníkom Guyom Carbonneauom, ruským obrancom Sergejom Zubovom a kanadskou útočníčkou Hayley Wickenheiserovou a tiež generálnym manažérom Pittsburghu Jimom Rutherfordom a trénerom Jerrym Workom.

19.11.2019 10:11
Václav Nedomanský, Foto: ,
Václava Nedomanského uviedli do hokejovej Siene slávy.
debata (1)

Hokejista s netuctovým príbehom emigranta 75-ročný Nedomanský sa veľkej pocty dočkal 36 rokov po ukončení kariéry v NHL. Majster sveta z roku 1972, resp. strieborný medailista zo ZOH 1968 a bronzový zo ZOH 1972 bol už predtým člen Siene slávy IIHF aj Siene slávy Slovenského zväzu ľadového hokeja.

Rodák z moravského Hodonína sa preslávil nielen ako geniálny zakončovateľ Slovana Bratislava, ale najmä po svojej emigrácii do Severnej Ameriky.

Tam si najprv obliekal dresy Toronto Toros a Birmingham Bulls vo WHA a až ako 33-ročný si úspešne vyskúšal aj NHL vo farbách Detroitu Red Wings, New Yorku Rangers a St. Louis Blues. V NHL odohral 428 zápasov a získal v nich 283 kanadských bo­dov.

„Cítim sa ako herecká hviezda, ale nie som ňou. Počas kariéry som trénoval v ruskom štýle jedenásť a pol mesiaca v roku. Oddychoval som iba dva týždne. Nakoniec sa zo mňa stal solídny hokejista a moje čísla vzbudili záujem aj v Severnej Amerike,“ uviedol Václav Nedomanský vo svojej slávnostnej reči, cituje ho portál NHL.

Hokejista s prezývkou „Big Nedo“ emotívne spomenul aj problémy, ktoré mu robili vládni predstavitelia v posledných rokoch života v Československu. Prvé pokusy o jeho odchod do Kanady zlyhali, ale v lete 1974 napokon emigroval a podpísal zmluvu s tímom WHA Toronto Toros. Z tohto tímu sa neskôr odrazil aj do slávnej NHL.

„Teraz nadišiel správny čas, aby som sa poďakoval Kanade, že mi dala šancu žiť svoj život spôsobom, akým som to sám chcel. Keď som sem prišiel medzi rokmi 1962 a 1974, mal som možnosť vidieť, čo je to hokej v Kanade. Videl som, že sa hrá aj v malých mestách po celej krajine,“ vysvetlil.

Nedomanský vstúpil do Siene slávy NHL ako druhý Čech v histórii po Dominikovi Haškovi. Legendárny brankár sa dočkal tohto ocenenia pred piatimi rokmi.

„Som vďačný a veľmi si vážim, že si na mňa spomenuli. Hokej som hral nie preto, aby som sa stal členom Siene slávy, ale preto, že hokej milujem. Vždy som sa snažil byť skromný a postupne zvyšovať svoje ciele,“ citujú Nedomanského zámorské médiá.

Václav Nedomanský (vpravo) absolvoval s ďalšími... Foto: SITA/AP, Frank Gunn
Václav Nedomanský Václav Nedomanský (vpravo) absolvoval s ďalšími novými členmi hokejovej Siene slávy slávnostné buly pred minulotýždňovým zápasom Toronto - Boston.

Portál denníka The Daily Courier priniesol toto vyjadrenie Nedomanského: „Vnímam to až ako nereálne, že som sa stal súčasťou tejto exkluzívnej partie. A som veľmi rád, že sa tak stalo ešte v čase, keď si to v relatívnom zdraví môžem užiť.“

Portál idnes.cz pripomína, že slávnostné prijatie nových členov Siene slávy NHL je veľkolepá akcia trvajúca štyri dni. Už minulý piatok si všetci noví členovia prevzali pamätné prstene a boli čestnými hosťami zápasu Toronto – Boston v Scotiabank Arene.

Okrem iného si tam Nedomanský potriasol rukou s kapitánmi oboch tímov Johnom Tavaresom a Zdenom Chárom. V sobotu ocenené osobnosti absolvovali besedy s fanúšikmi a podpisovali suveníry putujúce na charitatívne účely.

V nedeľu si všetci obliekli saká so znakom Siene slávy NHL a zúčastnili sa na exhibícii bývalých hviezd NHL, v ktorej si zahrali proti sebe tímy niekdajších skvelých švédskych hokejistov Matsa Sundina a Nicklasa Lindströma.

V zápase sa okrem iných predstavili aj Eric Lindros, Igor Larionov, Jeremy Roenick či Tomáš Kaberle. V pondelok večer celý proces prijatia vyvrcholil galavečerom v Toronte. Cena vstupenky sa vyšplhala až na 550 kanadských dolárov.

Ďalší môže byť Hossa

Do zoznamu členov môže už v budúcom roku pribudnúť ďalší Slovák. Marián Hossa síce ešte bude v sezóne 2020/21 na papieri hráčom Arizony Coyotes, ale už vlani oznámil, že sa v súťažnom zápase nepredstaví. Web NHL.com preto zaradil niekdajšieho všestranného útočníka medzi hlavných kandidátov na vstup do elitnej spoločnosti v nasledujúcom kalendárnom roku.

Marián Hossa (vpravo) a Patrik Eliáš -... Foto: Pravda, Ivan Majerský
Marián Hossa, Patrik Eliáš Marián Hossa (vpravo) a Patrik Eliáš - čakatelia na uvedenie do Siene slávy.

"Marián Hossa má stále platný kontrakt s Coyotes, ale je jasné, že už nebude hrať na profesionálnej úrovni a posledný zápas absolvoval v roku 2017. Zdroje z prostredia Hokejovej siene slávy potvrdili, že môže vstúpiť medzi legendy už budúci rok.

Je to podobná situácia ako v roku 2015 pri Chrisovi Prongerovi," napísal na sociálnej sieti Twitter kanadský novinár Pierre LeBrun z televízie TSN.

Aktuálne 40-ročný starší z bratov Hossovcov nastupoval v NHL za Ottawu Senators, Atlantu Thrashers, Pittsburgh Penguins, Detroit Red Wings a Chicago Blackhawks, kde získal najväčšie úspechy. V drese „čiernych jastrabov“ trikrát zdvihol nad hlavu Stanleyho pohár a patril medzi najrešpektova­nejších ofenzívnych univerzálov v lige.

Počas kariéry odohral v základnej časti 1309 zápasov so ziskom 1134 bodov (525+609). V play-off pridal 205 štartov s bilanciou 52+97. Posledný zápas odohral v ročníku 2016/17 za Chicago, ale momentálne jeho zmluva patrí Arizone, za ktorú nikdy nenastúpil.

Kandidátov na vstup do Hokejovej siene slávy v roku 2020 je viacero. Okrem Hossu má premiérovú šancu preniknúť na zoznam členov kanadský útočník Jarome Iginla. Druhý pokus čaká českého forvarda Patrika Eliáša, tretí ruského obrancu Sergeja Gončara a štvrtý švédskeho útočníka Daniela Alfredssona.

Medzi dlhodobými čakateľmi figurujú Rod Brind'Amour, Jeremy Roenick, Curtis Joseph, Pierre Turgeon, Alexander Mogiľnij alebo Theo Fleury.

Do Hokejovej siene slávy v Toronte v minulosti uviedli len dvoch slovenských rodákov. V roku 1983 sa dočkal tejto pocty Stan Mikita, ktorý dosiahol najväčšie úspechy takisto s Chicagom Blackhawks. V roku 1998 k nemu pribudol Peter Šťastný. Českú republiku zastupuje takisto dvojica mužov – brankár Dominik Hašek (2014) a útočník Václav Nedomanský (2019).

1 debata chyba
Viac na túto tému: #NHL #Marián Hossa #sieň slávy #Václav Nedomanský