Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Hráčov St. Louis sa pýtali na Zdena Cháru. Čo povedali o kapitánovi súpera?

Keď zaznie meno Zdeno Chára, spozornie aj hráč zo štvrtého útoku výkonnostne najslabšieho tímu NHL.

03.06.2019 18:44
Vladimir Tarasenko, Zdeno Chára Foto: ,
Zdeno Chára vo finále play off NHL bráni Vladimira Tarasenka.
debata

Slovenský obor na korčuliach si počas 21 sezón v najprestížnejšej hokejovej profilige utvoril také renomé, aké často nemajú ani najväčšie kanadské hviezdy najrýchlejšej kolektívnej hry.

S obdivom k nemu vzhliadajú nielen pre jeho vyše dvojmetrovú výšku a hokejové kvality. Američania neskrývane obdivujú aj jeho povahové črty a vyzdvihujú to, čomu zvyknú s rešpektom hovorievať – vodcovské schopnosti.

„Big Z možno už čosi stratil zo svojej rýchlosti na ľade, ale jeho dosah na mužstvo je stále obrovský aj za hokejovými mantinelmi. Víťazstvá v športe nie sú len dielom talentu, ale aj múdrych lídrov, ktorí stoja na čele tímov,“ napísal športový portál WEEI.

Slovami chvály na 42-ročného borca zo Slovenska nešetria ani priami konkurenti v boji o Stanleyho pohár, hráči St. Louis Blues. „Hrať v tomto veku a tak veľa? Je neuveriteľné uvedomiť si, čo všetko dosiahol a aj naďalej robí. Myslím si, že ho rešpektujú všetci hokejisti v profilige,“ uviedol stredný útočník Brayden Schenn.

„Je to zábava sledovať ho, ako si počína na ľade. Je taký veľký a napriek tomu sa výborne pohybuje. Stále na to má, čo je úžasné,“ pridal názor obranca Colton Parayko.

„Keď ho máte pred sebou, musíte sa pokúsiť obhodiť si ho a spoliehať sa na to, že už nie je taký rýchly. Stále to však nie je také jednoduché, ako to vyzerá,“ skonštatoval Oskar Sundqvist zo štvrtého útoku Blues.

Tridsaťpäťročný krídelník St. Louis Chris Thorburn sa dvakrát počas kariéry pobil s Chárom, raz to bolo na jeho popud, druhýkrát vyšiel signál od súpera. "Chára ma chytil a poriadne tvrdo ma udrel. Mohol to po chvíľke urobiť ešte raz, aby zdôraznil svoju prevahu, ale neurobil to.

Ukázal, ako dokáže rešpektovať súpera aj v tejto činnosti na ľade. Aj v bitkách sa správa podľa pravidiel, preto ho všetci rešpektujú," myslí si Thorburn.

Slovákova dlhovekosť na ľade je aj dielom poctivej prípravy na zápasy. Známy pedant sa snaží nič nepodceniť, vedie si podrobné záznamy z tréningov v posilňovni, a to aj v mimosezónnom období. Chára sleduje moderné hokejové trendy, ktoré sa presadzujú v NHL, a dokáže na ne reagovať.

Rovnako má dobre naštudovaných hráčov súpera a ťaží z toho. „A keď o niekom nemá dostatočný prehľad, konzultuje to s trénerom alebo jeho asistentom. Rovnako sa pravidelne radí s trénermi o videorozboroch, čo všetko sa dá vypozorovať z hry súperových hráčov,“ povedal o Chárovi spoluhráč z obrany Torey Krug.

Chára debutoval v play-off NHL už v roku 2002 a vo vyraďovacej časti odohral dovedna 4629 minút. Legendárny Švéd Nicklas Lidström, historicky druhý najvyťaženejší hráč v play-off v sledovanom období, sa dostal na 3721 minút.

Chára práve korčuľuje vo svojom štrnástom play-off NHL, za sebou má štyri sezóny, v ktorých odohral v súčte základnej časti a play-off vyše 90 zápasov. V sezóne 2010/2011, keď zdvihol nad hlavu ako kapitán „medveďov“ víťazný pohár Lorda Stanleyho, absolvoval dokonca 105 zápasov.

V aktuálnom play-off má pred štvrtým finálovým duelom na konte „iba“ 81 zápasov, čo je dôsledok jeho zranenia počas sezóny.

"Kedysi pred rokmi bola Chárova hra založená na fyzickej prevahe v súbojoch jedného proti jednému. Teraz hrá viac v tempe, lepšie využíva hokejku a rôzne uhly v defenzíve.

Stále sú zrejmé jeho fyzické prednosti v hre pred bránkou či pri strelách od modrej čiary v presilových hrách, musel sa však zároveň naučiť, ako hrať proti oveľa mladším a rýchlejším hráčom. A v tomto odvádza výbornú robotu," pochválil Cháru jeho tréner Bruce Cassidy.

Portál ESPN si všimol aj Chárov rozhľad a ľudské kvality mimo ľadovej plochy. Kapitán Bostonu hovorí plynule po anglicky, nemecky, rusky aj švédsky, samozrejme okrem slovenčiny a češtiny. A nebojí sa ani noviniek mimo ľadu.

Po štyridsiatke si zriadil účet na instagrame, kde sa s fanúšikmi rád podelí o časť svojho hokejového života, ale aj súkromia.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

1.Chvíľe bez slov.....sedim a užívam si krásne výhľady na prekrásne lesy, údolia a rieky.Nechávam sa stratiť v počúvaní rozmanitej prírody a jej života. 2.Som vďačný že som mohol stráviť vzácne chvíle v prírode a naučiť sa od Ekológa,Ochranára a Dokumentaristu Erika Baláža viac ako chrániť a predchádzať ničeniu a ťažbe v našich krásnych lesoch ,znečistovaní riek a potokov ,nelegálnemu odstrelu divej zveri a hubeniu hmyzu. #priroda #lesy #udolia #rieky #zver #zivot #voda #chranit#mysmeles #strazcadivociny #krasnakrajinka #erikbalaz #bezzasahovost—————————————————————- 1.Moments of silence ......just sitting and enjoying amazing views on beautiful mountains,valleys and rivers.Letting myself to get lost and listening the sounds of life in surrounding nature. 2.I am thankful to be able to spend some time with Ecologist,Conservationists and Documentarist Erik Baláž and learn more how to protect the devastation and unnecessary logging, pollution of rivers and streams,pouching Wild animals and insects extermination. #nature #wildlife #animals #forest #riverside #valley #water #protectthenature #erikbalaz

Príspevok, ktorý zdieľa Zdeno Chara (@zeechara33),

„Nepridáva tam však iba selfie fotografie či videá z tréningov ako mnoho iných športovcov, ale aj premýšľavé statusy o priateľstve či dôležitosti rozširovať si vlastné obzory. Nechýbajú ani kultúrne lekcie o Slovensku,“ píše ESPN.

O Chárovi je tiež známe, že v šatni nerád rozdeľuje hráčov na nováčikov a skúsených. Inými slovami bojuje proti umelému vytváraniu rozdielov medzi hokejistami na základe veku. "S každým zaobchádza rovnako, to je tiež na ňom úžasné.

Očakávali by ste, že vzhľadom na to, čo už v hokeji dokázal, bude trochu povýšenecký či arogantný. To však k nemu vôbec nepasuje. On zostal pokorný a vďačný za všetko, čo mu hokej priniesol. Vie, že si to vydobyl tvrdou prácou a veľmi si to váži," povedal o Chárovi spoluhráč Brad Marchand.

Jeden z útočných lídrov Bruins zdôraznil. že je to práve Chárova zásluha, že mladí hokejisti sa v šatni cítia veľmi dobre a potom to dokazujú aj výkonmi na ľade.

„Chára je neuveriteľný vodca. Mladí sa pod jeho gesciou neboja povedať, čo si myslia a budú vypočutí. Oni sú energia, z ktorej všetci čerpáme,“ uzavrel Marchand, s 20 bodmi ofenzívny líder Bruins aj celého play-off.

TV Pravda: Radoslav Hecl v ďalšej časti relácie Príklep zhodnotil pôsobenie Slovákov na domácom šampionáte. Pozrite si video:

Video
debata chyba
Viac na túto tému: #NHL #Zdeno Chára #St. Louis Blues #Boston Bruins #rešpekt