Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Demitra nabíjal, Gáborík pálil. Pred 9 rokmi dal 5 gólov

Uplynulo už deväť rokov, čo nadšené publikum v Saint Paul v závere najpamätnejšieho zápasu slovenského hokejistu Mariána Gáboríka v NHL skandovalo 20. decembra 2007 "Gabby, Gabby, Gabby".

21.12.2016 09:13
Gáborík, NHL Foto:
Marián Gáborík.
debata

Vtedy 25-ročný kanonier Minnesoty sa zaskvel v stretnutí proti New Yorku Rangers s famóznym Švédom Henrikom Lundqvistom v bránke, keď sa na víťazstve 6:3 podieľal piatimi gólmi a asistenciou. Na prvé dva zásahy mu prihral krajan Pavol Demitra.

„Päť gólov som strelil aj počas môjho pôsobenia na Slovensku, ale toto je úplne niečo iné. Som nesmierne rád, že sa mi to podarilo pred našimi fanúšikmi,“ komentoval vtedy svoj výnimočný večer Gáborík. „Bolo úžasné sledovať jeho výkon. Lietal po ľade, využil brejkovú situáciu, hral sa s pukom medzi hráčmi, dal nádherné góly. Keď je hokejista ako on vo forme, súper sa má čoho obávať,“ pochválil ho vtedajší kapitán Wild Mark Parrish.

Trenčiansky rýchlik Gáborík spotreboval na svoj výnimočný počin 10 z celkového počtu 22 striel „divochov“. NHL dovtedy čakala na päťgólový strelecký zápis hráča jedenásť rokov. „Keď toľkokrát inkasujete, nie je vám do smiechu. Musím si góly prezrieť na videozázname a položiť si otázku, či som za ne mohol, alebo to bol jednoducho vynikajúci výkon súperových hráčov. Potom pôjdem ďalej, lebo niekedy je lepšie sa tým príliš nezaoberať,“ nezostávalo iné Lundqvistovi.

Po Gáboríkovi sa päť gólov v jednom zápase podarilo v NHL streliť už len Švédovi Johanovi Franzénovi, a to 2. februára 2011 v drese Detroitu Red Wings. Zo Slovákov predviedol tento kúsok v minulosti ešte aj Peter Bondra vo farbách Washingtonu 5. februára 1994.

Fakty z 20. decembra 2007:

Minnesota – New York Rangers 6:3 (1:1, 3:1, 2:1)
Góly: 14. GÁBORÍK (DEMITRA, Voros), 24. GÁBORÍK (DEMITRA, Parrish), 26. GÁBORÍK (Burns, Bouchard), 31. Bouchard (GÁBORÍK), 48. GÁBORÍK (Voros, N. Schultz), 50. GÁBORÍK – 11. Rozsíval (Jágr, Dubinsky), 27. Straka (Jágr, Gomez), 48. Dawes

debata chyba
Viac na túto tému: #Marián Gáborík #Pavol Demitra