Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Mladíci si podmaňujú NHL. Sú pripravenejší, tvrdí legenda

Nemajú ani 21 rokov, teda v niektorých amerických štátoch ešte nedovŕšili dospelosť, a hokejová NHL im už leží pri nohách.

25.10.2016 14:06
Auston Matthews Foto: ,
Auston Matthews z Toronta, aktuálna jednotka draftu NHL.
debata

Connor McDavid je kapitán Edmontonu a s deviatimi bodmi aktuálne líder kanadského bodovania celej ligy, americká draftová jednotka Auston Matthews ohúril hneď pri premiére štyrmi gólmi, jeho švédsky spoluhráč z Toronta William Nylander pozbieral sedem bodov v piatich dueloch, winnipegský Patrik Laine sa už stihol zaskvieť hetrikom, ďalší Fín Sebastian Aho má v drese Caroliny priemer bod na zápas, Aaron Ekblad je lídrom floridskej obrany, momentálne zranený Jack Eichel bol v uplynulej sezóne najlepším strelcom Buffala.

„Sú rýchli, šikovní a dobrí. Len si spomeňte na severoamerický výber do 23 rokov na Svetovom pohári,“ vraví pre Edmonton Sun generálny manažér Sabres Tim Murray.

„Makajú dvanásť mesiacov do roka. Využívajú služby výživového poradcu, pracujú na zlepšovaní zručností, sú rýchlejší a vďaka svojim schopnostiam môžu hneď naskočiť do NHL. Vo veku 18 či 19 rokov sú pripravenejší ako kedysi my. Už v nízkom veku si uvedomujú, že sú z nich elitní hokejisti na plný úväzok. V lete navštevujú rôzne kempy, netrénujú len v kluboch, ktoré ich draftovali. Majú osobných trénerov a rodičia platia veľké peniaze, aby napredovali. Spoločnosť sa uberá týmto smerom. Súčasníci chcú všetko hneď a v hokeji to aj dostávajú,“ vraví generálny manažér Caroliny Ron Francis, člen Siene slávy a bývalý skvelý kanadský útočník, ktorý do ligy sám vstúpil ako 18-ročný. Rozpamätal sa na svoje začiatky.

„Môj prvý spolubývajúci bol 41-ročný Dave Keon. Za prvý mesiac na tripoch so mnou neprehovoril. Boli to iné časy. Mladí vtedy ani len nepomysleli, že by nastúpili do výťahu či lietadla ako prví. Najprv ste si museli získať rešpekt veteránov.“

Kedy sa mu Keon prvý raz prihovoril? „V jeden večer vošiel do izby, pozrel na mňa a spýtal sa: ‚Chlapče, koľko máš rokov?‘ Odvetil som, že osemnásť. On povedal: ‚Mám tri deti staršie než ty‘. Zhasol svetlo a šiel spať. David a ja sme teraz veľkí priatelia.“

„Keď teraz sledujete týchto mladíkov, zostávate z nich trochu v úžase. Rýchlosť, v akej sa teraz hrá, znamená výrazný posun vpred,“ pridáva sa tréner Buffala Dan Bylsma, ktorý v minulosti viedol Sidneyho Crosbyho v Pittsburghu a získal s ním Stanleyho pohár v roku 2009. „Predvádzajú ofenzívny hokej, ktorý predáva vstupenky. V našej hre potrebujeme viac gólov,“ tvrdí podľa Edmonton Sun kouč Caroliny Bill Peters.

debata chyba
Viac na túto tému: #Aaron Ekblad #Patrik Laine #Connor McDavid #William Nylander #Auston Matthews #Sebastian Aho