Podľa mnohých najlepší hokejista na svete sa 7 rokov po prvom dobytí Stanley Cupu dočkal aj ďalšieho a k tomu pridal honor Najužitočnejšieho hráča play-off. Nebol už úplným lídrom v bodovaní, ale stal sa ním v kabíne. Vo vyraďovacej časti dosiahol 19 bodov za 6 gólov a 13 asistencií a v tabuľke produktivity skončil siedmy. Crosby neskóroval v celej finálovej sérii, ale v rozhodujúcom šiestom zápase na ľade San Jose prihral na dva z troch gólov Penguins a jeho spoluhráči tvrdia, že bez neho by rozhodne nezažili ľadovú slasť s pohárom uprostred júna.
„Je to všeobjímajúci chlap, jeden z najväčších hráčov, ktorí hrali hokej. Obdivujem ho za to, ako sa dokáže prispôsobiť potrebám tímu a ako tvrdo pracuje na sebe. Doslova každý deň,“ uviedol o Crosbym jeho spoluhráč z útoku Chris Kunitz pre USA Today. „Mnohí si všímajú jeho body, ale je to najmä jeden z najväčších hokejových lídrov,“ pridal slová uznania generálny manažér Penguins Jim Rutherford.
Trofej Conna Smytha bola poslednou, ktorá chýbala v jagavej zbierke 28-ročného rodáka z Halifaxu. Predtým dvakrát získal Art Ross Trophy určenú pre najproduktívnejšieho hráča základnej časti sezóny (2007, 2014), dvakrát ho ocenili ešte prestížnejšou Hart Trophy (2007, 2014) ako najužitočnejšieho hráča celej sezóny a trikrát sa stal najužitočnejším v hlasovaní hráčov – Trofej Teda Lindsaya (2007, 2013, 2014). V roku 2010 si prevzal Maurice Richard Trophy pre najlepšieho strelca súťaže.
„Prvé, čo mi napadlo, bolo poznanie, že to bolo neuveriteľne náročné a že teraz si musíme užiť každú sekundu tohto víťazstva. Pred siedmimi rokmi som bol mladý, mali sme skvelý tím, a ja som si myslel, že zisk Stanleyho pohára bude každoročná záležitosť. Omyl. Hokej sa mení z roka na rok, rovnako zloženie tímov a pre celkový úspech musí do seba zapadnúť veľa vecí. Teraz sa to podarilo. Rozdiel oproti minulosti je v tom, že momentálne cítim väčšie uznanie či uvedomenie si tohto úspechu,“ uviedol Sidney Crosby pre zámorské médiá.
Všetko sa mení, ale niečo sa aj opakuje. Napríklad to, že vo víťaznej sezóne 2008/2009 Pittsburgh nahradil trénera Michela Therriena Danom Bylsmom a vybojoval Stanley Cup. Aj vo víťaznej sezóne 2015/2016 mal Pittsburgh dve tváre. Prvá bola nevýrazná a druhá, po výmene trénera, oveľa prívetivejšia. Mika Johnstona vymenil po 28 zápasoch súťažného ročníka (nazbieral iba 33 bodov) v polovici decembra Mike Sullivan a ten spravil s mužstvom divy. Dovtedy striktne defenzívny prejav nahradil dôrazom na ofenzívu a najmä zlepšil pohyb hráčov. Elitní centri Sidney Crosby a Jevgenij Malkin, ako aj krídelník Phil Kessel dostali viac voľnosti a prebudili sa strelecky. Kapitán Crosby v tzv. regular season napokon 36-krát skóroval a nazbieral 85 bodov. „Korčuľovali sme s pukom, korčuľovali sme bez puku, vlastne korčuľovali sme stále,“ cituje Malkina portál TSN. „Rýchlosť vo všetkých jej formách. Presne to som vyžadoval od tejto skupiny hráčov a veril som, že to prinesie úžitok,“ skonštatoval Mike Sullivan ešte počas finálovej série. Mužstvo pod jeho vedením dosiahlo v zostávajúcich 54 zápasoch základnej časti 33 víťazstiev, pokorilo stobodovú hranicu a posunulo sa až na štvrtú priečku pred play-off. Aj preto malo vo finále výhodu domáceho prostredia v prvých dvoch zápasoch, keďže San Jose postúpilo až z celkovej 11. pozície.
V defenzívne ladenej finálovej sérii Pittsburghu kľúčovo zabrala práve obrana, v ktorej okrem Krisa Letanga korčuľovali iba menej známi hráči. Ubránili však dve hlavné útočné hrozby Sharks Joea Pavelského a Joea Thorntona, ktorý v šiestich zápasoch spolu dali iba jeden gól a pridali tri asistencie. Na tretieho a piateho najproduktívnejšieho hráča play-off a lídrov tímu aj v dlhodobej časti sezóny chabá vizitka. „Zo všetkých strán sme počúvali, aký máme skvelý útok po doplnení o Phila Kessela, ale zároveň nám hovorili aj to, že doplatíme na deravú obranu, že na tom pohoríme. Myslím si, že práve my – obrancovia sme odviedli fantastickú prácu,“ povedal Ian Cole.
Súčasný úspech Pittsburghu by nebol možný bez Crosbyho či Malkina, ale mnohí zainteresovaní sa zhodujú, že je najmä tímový. Na 15 góloch v šiestich zápasoch finálovej série sa podieľalo 12 strelcov, pričom Crosby nerozvlnil sieť ani raz. Do tímu vhodne zapadli vlaňajšie akvizície Phil Kessel, ktorý bol s 22 bodmi lídrom tímu v play-off, ale aj Nick Bonino (18) a Carl Hagelin (16 bodov). Dôležité bolo, že sa ujala mladá krv v podobe brankára Matta Murraya či útočníkov Bryana Rusta a Connora Shearyho. Ten dokonca nastupoval s Crosbym v prvom útoku. Dvadsaťdvaročný brankár Murray totálne vytlačil z pozície jednotky skúseného Marca-Andreho Fleuryho a pätnástimi víťazstvami v zápasoch play-off utvoril nováčikovský rekord vyraďovacej časti. Pre zaujímavosť, okrem Crosbyho majú oba Stanleyho poháre z rokov 2009 a 2016 na konte už iba štyria hráči Pittsburghu – Kris Letang, Jevgenij Malkin, Chris Kunitz a Marc-Andre Fleury.
„Keď zažijete toľko zmien v tíme ako my za pár rokov, nie je jednoduché dať tých chlapcov dokopy a utvoriť medzi nimi správnu chémiu. Nejde to spraviť za jednu noc. Treba byť trpezlivý a vytrvalý. Keď sa na to pozrieme z tejto stránky, koľko nových hráčov sme zabudovali do tímu, je neuveriteľné, aký úspech sme dosiahli. Je to totálny tímový úspech,“ skonštatoval kapitán Crosby. Na otázku, či v polovici decembra veril, že táto sezóna môže byť ešte úspešná, kľúčový hráč „tučniakov“ odpovedal: „Vedel som len to, že budeme bojovať a pokúsime sa nájsť víťaznú cestu.“