Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Lidström, Pronger, Fiodorov a Housley sú v Sieni slávy NHL

Do hokejovej Siene slávy v Toronte v pondelok uviedli Nicklasa Lidströma, Sergeja Fiodorova, Chrisa Prongera a Phila Housleyho.

10.11.2015 11:01
Nicklas Lidström, Sergej Fiodorov, Chris... Foto: ,
Noví členovia Siene slávy NHL. Zľava Chris Pronger, Nicklas Lidström, Phil Housley a Sergej Fiodorov.
debata

Štvoricu bývalých hviezd NHL dopĺňajú Angela Ruggierová a v kategórii budovateľov hokeja Peter Karmanos a Bill Hay. Najmä Prongerovo uvedenie je bezprecedentné, keďže stále má aj kontrakt ako hráč NHL. Vzhľadom na problémy po otrasoch mozgu však posledný zápas odohral v sezóne 2011/2012 a spĺňa tak podmienku na uvedenie do dvorany. Kým Pronger, Lidström a Fiodorov sa dočkali v najkratšom možnom čase, Housley musel byť trpezlivý dvanásť rokov.

Lindströma považujú za jedného z najlepších obrancov histórie. Celú kariéru strávil v Detroite Red Wings, s ktorým sa stal štyrikrát víťazom Stanleyho pohára. V 1564 stretnutiach nazbieral 1142 bodov a sedemkrát získal aj Norrisovu trofej pre najlepšieho obrancu súťaže. Dlho hrával za Red Wings so Sergejom Fiodorovom. Rus však po troch triumfoch v Stanleyho pohári opustil Detroit a potom si ešte obliekal dresy Anaheimu, Columbusu a Washingtonu. V 1248 zápasoch strelil 483 gólov a pridal 696 asistencií. Na jeho konte je aj Hartova trofej, Cena Teda Lindsayho a dve Selkeho trofeje. „Bolo pre mňa cťou hrať so Sergejom. Bol to skutočne šikovný hráč,“ povedal Lidström na adresu Fiodorova.

Pronger je spoločne s Bobbym Orrom jediným obrancom v NHL, ktorý dokázal získať Norrisovu i Hartovu trofej počas jednej sezóny (1999/2000). V NHL hral za Hartford, St. Louis, Edmonton, Anaheim a Philadelphiu. Je členom Triple Gold Clubu – Stanleyho pohár získal s Anaheimom v roku 2007, majstrovstvá sveta vyhral v roku 1997 a zimné olympijské hry v rokoch 2002 a 2010. „Mám za sebou ťažkú cestu, nič som nedostal zadarmo. Aj preto si vážim túto nomináciu,“ vyslovil sa Pronger, ktorý má formálne v NHL zmluvu ešte na dva roky.

Housley ukončil kariéru v roku 2003. Hral za osem rôznych klubov, USA reprezentoval na Kanadských pohároch i strieborných zimných olympijských hrách v Salt Lake City 2002. V historickej produktivite obrancov je štvrtý s 1232 bodmi, medzi americkými rodákmi bol produktívnejší len útočník Mike Modano. „Čakal som trpezlivo na nomináciu do Siene slávy. Predo mnou do nej uviedli množstvo skvelých hráčov, môj súčasný výber je pre mňa šokom,“ skonštatoval v júni Housley.

debata chyba
Viac na túto tému: #Sergej Fiodorov #Sieň slávy NHL #Nicklas Lidström #Chris Pronger #Phil Housley