Ani jeden slovenský hokejista nebodoval vo štvrtkových stretnutiach NHL.

10.10.2014 08:20 , aktualizované: 09:34
Marko Daňo, Jhonas Enroth, Cody McCormick Foto: ,
Marko Daňo číha pred brankárom Buffala Jhonasom Enrothom.

Svoj prvý zápas v NHL však odohral Marko Daňo, ktorého Columbus vstúpil do novej sezóny výhrou 3:1 na ľade Buffala s Andrejom Meszárošom v zostave. Mladý útočník ohrozil Jonasa Enrotha štyrmi strelami a odohral takmer 15 minút.

Columbus vyhral sedem z ôsmich prípravných zápasov a dobrú formu si preniesol aj do otváracieho zápasu sezóny. Buffalo zasypal 40 strelami a to mohlo byť rado, že rozdiel skóre nebol vyšší. Minimálne šesťkrát ho zachránila konštrukcia Enrothovej bránky. „Priznám sa, že som sa na lavičke sám seba pýtal, kedy už konečne dáme gól. Netrafili sme prázdnu bránku, mali sme množstvo prečíslení dvoch na jedného,“ povedal po zápase tréner Blue Jackets Todd Richards. Enroth však držal čisté konto až do 34. minúty, kedy ho prekonal strelou zápästím Jack Skille. Po 81 sekundách na to však prenikol obranou Lotyš Zemgus Girgensons a vyrovnal. Zaslúžený triumf hostí napokon zariadili v tretej tretine Cam Atkinson a Arťom Anisimov. Práve so strelcom posledného gólu nastupoval Daňo na pravej strane v útoku spolu s predsezónnou posilou a veteránom Scottom Hartnellom a nepočínal si vôbec zle, píše denník Post Dispatch, ktorý pochválil aj ďalšieho nováčika Alexandra Wennberga. Do kanadského bodovania sa asistenciou zapísal aj center Ryan Johansen, ktorý vynechal predsezónny kemp a novú zmluvu podpísal len dva dni pred štartom ligy.

Trojica slovenských hokejistov sa stretla na ľade Detroitu, kde domáci Red Wings aj s útočníkmi Tomášom Tatarom a Tomášom Jurčom zdolali Boston s kapitánom Zdenom Chárom 2:1. Bruins ohrozili Jimmyho Howarda len 17 strelami, z toho šesť ich vyslal Chára, po jednej z nich si musel Howard vymeniť časť výstroje – traky. „Má naozaj tvrdú strelu, to mi verte,“ povedal po zápase novinárom Howard. On aj jeho tím predviedol výborný výkon najmä v oslabení. Cháru raz rozhodca vylúčil za nedovolené bránenie v bránkovisku. Detroitu tak na triumf stačili len dva góly z hokejok Justin Abdelkadera a Gustava Nyquista.

Z víťazstva 3:2 nad Dallasom sa tešil Marián Hossa z Chicaga, o ktorého triumfe rozhodol v samostatntých nájazdoch Patrick Kane. Na oboch góloch Blackhawks sa podieľal Patrick Sharp. Potvrdil, že sa mu proti Dallasu darí, veď v minulej sezóne mu v piatich zápasoch strelil šesť gólov a pridal štyri asistencie. Tomáš Kopecký z Floridy odohral necelých 10 minút na ľade Tampy Bay, ktorá po góle Victora Hedmana vyhrala po predĺžení 3:2. V drese hostí debutovala v NHL jednotka posledného draftu obranca Aaron Ekblad, ktorý si hneď prípisal svoj prvý bod za asistenciu.

Čech Jaromír Jágr sa vďaka dvom asistenciám v zápase vo Philadelphii, kde jeho New Jersey Devils vyhralo 6:4, definitívne osamostatnil na 6. mieste v historickej tabuľke produktivity NHL. Štyridsaťdvaročný útočník bol doteraz na 6. priečke spoločne s ďalšou legendou Stevom Yzermanom. Jágr má teraz na svojom konte 1757 bodov za 705 gólov a 1052 asistencií. Rodák z Kladna začína v novej sezóne útok na piateho Marcela Dionna, za ktorým zaostáva o štrnásť bodov.

Jágr je len štvrtým hráčom hokejovej histórie, ktorý v oficiálnych zápasoch elitných súťaží a reprezentácii nastrieľal viac ako 1000 gólov. Celkovo ich má 1002. Štyridsať­dvaročný krídelník má na konte 783 gólov v NHL vrátane vyraďovacej časti, 93 v KHL, 81 v Česku a 45 v národnom tíme. Tisícku doteraz prekonali iba Kanaďania Wayne Gretzky (1098), Gordie Howe (1074) a Bobby Hull (1030).

Výsledky:

Buffalo – Columbus 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)
Góly: 35. Girgensons (M. Foligno) – 34. Skille (Boll, Chaput), 53. Atkinson (Johansen, N. Foligno), 58. Anisimov (Hartnell, Wennberg)
Andrej Meszároš (Buffalo) odohral 20:25, –1, Marko Daňo (Columbus) odohral 14:33, 4 strely

Philadelphia – New Jersey 4:6 (0:1, 3:2, 1:3)
Góly: 36. Giroux (Streit, Voráček), 40. Simmonds (Read, A. MacDonald), 40. Simmonds (Lecavalier, Giroux), 45. Lecavalier (Simmonds, Streit) – 13. Ryder (Clowe, Greene), 23. Henrique (Ryder), 26. Cammalleri (Jágr, Židlický), 45. Eliáš (Židlický, Havlát), 48. Zubrus (Henrique, Ryder), 59. Cammalleri (Já­gr)

Pittsburgh – Anaheim 6:4 (3:1, 2:2, 1:1)
Góly: 6. Hörnqvist (Crosby), 8. Crosby (Kunitz, Määttä), 14. Dupuis (Määttä, Malkin), 38. Crosby (Dupuis, Hörnqvist), 39. Comeau (Määttä, Dupuis), 42. B. Sutter (Dupuis), 15. Kesler (Getzlaf, Vatanen), 28. Perry (Maroon), 33. Perry (Kesler, Vatanen), 57. Perry (Getzlaf, Kesler)

Washington – Montreal 1:2 po sam. nájazdoch (1:0, 0:0, 0:1 – 0:0, 0:1)
Góly: 7. Burakovsky (Brouwer) – 51. Plekanec (Galchenyuk, Gilbert), rozhodujúci sam. nájazd Gallagher

Detroit – Boston 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)
Góly: 24. Abdelkader (Franzen, DeKeyser), 35. Nyquist (Helm, Franzén) – 13. P. Bergeron
Zdeno Chára odohral 22:30, 6 striel, 2 tr. minúty, Tomáš Tatar odohral 14:29, 3 strely, 2 tr. minúty, Tomáš Jurčo (obaja Detroit) odohral 14:08

Tampa Bay – Florida 3:2 po predĺžení (0:0, 1:1, 1:1 – 1:0)
Góly: 28. T. Johnson (Filppula, Stralman), 48. Callahan (Filppula, Hedman), 62. Hedman (Bishop) – 26. Gudbranson (Olsen, MacKenzie), 50. Huberdeau (B. Campbell, Ekblad)
Tomáš Kopecký (Florida) odohral 9:34 min

St. Louis – New York Rangers 2:3 (0:1, 0:0, 2:2)
Góly: 42. Schwartz (Backes, Pietrangelo), 51. P. Stastny (Tarasenko, Schwartz) – 5. Rick Nash (Kreider), 47. Kreider (Rick Nash, St. Louis), 59. Rick Nash (St. Louis)

Nashville – Ottawa 3:2 (0:0, 0:1, 3:1)
Góly: 42. C. Smith (F. Forsberg, Roy), 49. S. Weber (Ellis, Gaustad), 51. Nystrom (Gaustad, F. Forsberg) – 22. Turris (MacArthur, Borowiecki), 54. Chiasson (Ceci, Phillips)

Dallas – Chicago 2:3 po sam. nájazdoch (0:1, 2:0, 0:1 – 0:0, 0:1)
Góly: 31. Daley (Hemský, Spezza), 36. Eakin (Garbutt, Roussel) – 20. Keith (Seabrook, Sharp), 52. Sharp (Keith, P. Kane), rozhodujúci nájazd P. Kane
Marián Hossa odohral 17:29, +1, 1 strela, 2 tr. minúty

Minnesota – Colorado 5:0 (1:0, 4:0, 0:0)
Góly: 15. Pominville (Granlund, Suter), 25. Pominville (Granlund, Suter), 28. Parise (Granlund), 33. Niederreiter, 37. Suter (Parise, Coyle)

Edmonton – Calgary 2:5 (1:2, 1:0, 0:3)
Góly: 13. Purcell (Perron, Jakupov), 32. Hall (Nugent-Hopkins, Schultz) – 4. Raymond (Giordano, Colborne), 5. Hudler (Monahan, Byron), 45. Raymond (Bouma, Colborne), 55: Raymond (Colborne, Hudler), 60. Brodie (Glencross, Backlund)

Arizona – Winnipeg 2:6 (1:4, 0:1, 1:1)
Góly: 8. Boedker (Doan, Ekman-Larsson), 49. Hanzal (Z. Michálek, Erat) – 7. Little (Ladd), 9. Wheeler (Enström, Bogosian), 9. Wheeler (Bogosian, Enström), 15. Stuart (Scheifele, Perreault), 33. Byfuglien (Wheeler), 46. Little (Pardy)

Viac na túto tému: #Marko Daňo #Columbus Blue Jackets