Handzuš oslávil tisíci zápas v NHL triumfom nad najlepším tímom

Hokejový útočník Chicaga Michal Handzuš nastúpil na svoj jubilejný 1000. zápas v základnej časti NHL. Podarilo sa mu to ako šiestemu Slovákovi v histórii po Stanovi Mikitovi, Zdenovi Chárovi, Petrovi Bondrovi, Mariánovi Hossovi a Miroslavovi Šatanovi. Handzuš ani jeho spoluhráč Hossa nebodovali, no tešili sa z domácej výhry 4:0 nad St. Louis, momentálne najlepším tímom v profilige.

20.03.2014 07:14 , aktualizované: 09:38
Šarvátka útočníka Chicaga Michala Handzuša a... Foto: SITA/AP, PAUL BEATY
Michal Handzuš, Steve Ott Šarvátka útočníka Chicaga Michala Handzuša a Steva Otta zo St. Louis.

Handzuš dosiahol v tisícke zápasov v NHL 185 gólov a 295 asistencií. Ďalších 14 gólov a 29 asistencií pridal v zápasoch vyraďovacej časti o Stanleyho pohár. V tejto sezóne má v drese Blackhawks na konte 13 bodov za 4 góly a 9 asistencií. Dva zo štyroch gólov mali prívlastok víťazné. So Chicagom má platnú zmluvu do konca aktuálneho ročníka 2013/14 a v najkvalitnejšej hokejovej súťaži na svete by chcel podľa vlastných slov ešte zostať. „Čísla budú krásne až po skončení kariéry. Teraz sa sústredím na túto sezónu, na zápasy a potreby klubu,“ cituje Handzuša CSNChicago.com.

Ceremoniál pre Michala Handzuša

Svoju dlhoročnú púť NHL začal banskobystrický rodák v drese St. Louis v sezóne 1998/99. V tíme Blues bol súčasťou produktívnej útočnej formácie s krajanmi Pavlom Demitrom a Ľubošom Bartečkom na krídlach prezývanej „The Slovak Pack“. V marci 2001 putoval Handzuš do Phoenixu v rámci výmeny za Keitha Tkachuka. Z Arizony sa v júni 2002 sťahoval do Philadelphie, kde si v ročníku 2003/2004 utvoril kariérne maximum 58 bodov (20+38). Neskôr pôsobil aj v Chicagu, Los Angeles a San Jose, od apríla 2013 je znova hráčom Blackhawks a hneď v júni im pomohol vybojovať Stanleyho pohár. Handzušovi patrí v historickom rebríčku Slovákov s najvyšším počtom zápasov v NHL šieste miesto. Na čele je legendárny Stan Mikita s 1394 zápasmi, o jednu priečku nad Handzušom je Miroslav Šatan s 1050 stretnu­tiami.

Video venované Michalovi Handzušovi

V stredu strávil Handzuš na ľade celkovo 15:36 a inkasoval dve trestné minúty, krídelník Hossa odohral o 14 sekúnd viac a pripísal si na svoje konto jeden strelecký pokus. V druhej tretine odstúpil zo zápasu zakončovateľ Blackhawks Patrick Kane, ktorý sa zranil v dolnej časti tela a svojmu zamestnávateľovi bude chýbať minimálne tri týždne, referuje oficiálny web profiligy.

Videozostrih zápasu Chicago - St. Louis

Kanadský hokejový útočník Steven Stamkos mal najväčší podiel na stredajšom víťazstve Tampy Bay na ľade Toronta 5:3. Dvadsaťštyriročný kanonier tromi gólmi po sebe v rozpätí dvanástich minút otočil vývoj stretnutia z 1:2 na 4:2 v prospech „bleskov“. Maple Leafs v tretej tretine korigovali presným zásahom Jakea Gardinera, definitívnu podobu výsledku určil v presilovke hosťujúci Tyler Johnson.

Videozostrih zápasu Toronto - Tampa Bay

Vancouver rozhodol súboj s Nashvillom dvoma gólmi počas 73 sekúnd tretej časti hry, skórovali Nicklas Jensen a Alexander Edler. Prvou hviezdou stretnutia sa stal brankár Canucks Eddie Lack, ktorý si udržal čisté konto a za svoj chrbát nepustil ani jeden z tridsiatich pokusov „predátorov“.

Videozostrih zápasu Vancouver - Nashville
Videozostrih zápasu Winnipeg - Colorado

Sumáre NHL:

Toronto – Tampa Bay 3:5 (2:3, 0:1, 1:1)
Góly: 4. Kessel (Gunnarsson, Bozak), 11. Kuľomin (Gleason, Rielly), 49. Gardiner (Franson, Bozak) – 1. Gudas (Filppula), 14. Stamkos (Filppula), 16. Stamkos (T. Johnson, Salo), 26. Stamkos (Malone, Brewer), 53. T. Johnson (Malone, Purcell)

Chicago – St. Louis 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
Góly: 20. D. Keith (P. Kane, Sharp), 36. Shaw (Leddy, Sharp), 46. Krüger (Regin, Hjalmarsson), 48. B. Smith (Versteeg, Leddy)
Marián Hossa odohral 15:50 min, raz vystrelil, Michal Handzuš (obaja Chicago) odohral 15:36 min, raz vystrelil, inkasoval dve trestné minúty a mal 44-percentnú úspešnosť na vhadzovaniach.

Winnipeg – Colorado 5:4 po predĺžení (2:2, 1:1, 1:1 – 1:0)
Góly: 4. Ladd (B. Little, Trouba), 13. Tangradi (Wheeler, O. Jokinen), 33. E. Kane (Setoguchi, Postma), 45. Ladd (Wheeler, Enström), 62. Wheeler (Postma, Enström) – 1. O'Reilly (Duchene, McGinn), 18. Landeskog (Benoit, MacKinnon), 40. Holden (Barrie, Talbot), 51. McLeod (Talbot, Guenin)

Vancouver – Nashville 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
Góly: 47. N. Jensen (H. Sedin, Hamhuis), 48. Edler (Bieksa, H. Sedin)

Slováci s najvyšším počtom zápasov v základnej časti NHL – stav k 19. marcu 2014:
1. Stan Mikita 1394 zápasov, 2. Zdeno Chára 1121, 3. Peter Bondra 1081, 4. Marián Hossa 1078, 5. Miroslav Šatan 1050, 6. Michal Handzuš 1000, 7. Peter Šťastný 977, 8. Jozef Stümpel 957, 9. Pavol Demitra 847, 10. Ľubomír Višňovský 830, 11. Marián Gáborík 797, 12. Richard Zedník 745, 13. Žigmund Pálffy 684, 14. Róbert Švehla 655, 15. Anton Šťastný 650, 16. Andrej Meszároš 576, 17. Tomáš Kopecký 514, 18. Radoslav Suchý 451, 19. Ladislav Nagy 435, 20. Milan Jurčina 430, 21. Peter Ihnačák 417, 22. Andrej Sekera 406.