Sekera dorazil Floridu deviatym gólom v sezóne, Chicago prehralo

Slovenský hokejista Andrej Sekera z Caroliny uzavrel presnou strelou od modrej čiary skóre piatkového duelu zámorskej NHL proti Floride na 5:1. Pre Prievidžana to bol deviaty presný zásah v ročníku. Caroline sa v poslednom čase darí, z desiatich stretnutí vyhrala sedem.

08.02.2014 07:20 , aktualizované: 10:43
Sekera, Falk, Skinner Foto: ,
Andrejovi Sekerovi (vľavo) gratulujú ku gólu spoluhráči z Caroliny Justin Falk a Jeff Skinner.

O výsledku rozhodla už prvá dvadsaťminútovka, v ktorej strelili hráči Hurricanes tri góly. Andrej Sekera odohral vyše 20 minút, šesťkrát ohrozil bránku súpera a dve minúty sedel na trestnej lavici. „Od začiatku zápasu sme hrali jednoducho, nechceli sme nič komplikovať. Chceli sme cloniť pred bránkou a veľa strieľať. Pri mojom góle to bolo tiež rovnako jednoduché – spoluhráči pred bránkou výborne clonili,“ povedal Andrej Sekera, ktorý prežíva bodovo najlepšiu sezónu v kariére. V 54 stretnutiach má na konte 32 bodov (9+23) a v produktivite obrancov je pätnásty. Za Floridu nebodoval Tomáš Kopecký, ktorý počas 13:12 min štyrikrát ohrozil strelou bránku domácich.

Nepresadili sa slovenskí hráči v drese Chicaga Marián Hossa a Michal Handzuš. Pre Blackhawks bol v piatok veľkou prekážkou brankár Phoenixu Mike Smith, ktorý si pri výhre 2:0 udržal 26. čisté konto v kariére. Pred stretnutím usporiadali veľkú oslavu na počesť bývalých i súčasných olympionikov vrátane desiatky hráčov z tímu USA „Miracle on Ice“ z roku 1980. Do Soči pocestuje pätica hokejistov Phoenixu a desiatka z Chicaga. Blackhawks nestrelili gól prvýkrát po 126 dueloch v základnej časti NHL. „Prichádza rozhodujúca fáza sezóny a každý bod je dôležitý. Musíte proti tímom ako Chicago odohrať špičkové zápasy. Dnes sa nám to podarilo,“ povedal brankár Smith.

O výhre New Jersey 2:1 nad Edmontonom rozhodol v predĺžení premiérovým gólom kariéry Jon Merrill. „O prvom góle snívate od detských čias. Máte pocit, že po dvadsiatich zápasoch z toho vyrastiete, ale nie je to celkom tak. Prvý gól je krásny, ale ešte lepšie je, že sme vyhrali,“ vyhlásil Merrill. Obranca Oilers Martin Marinčin odohral vyše 21 a pol minúty. Devils hrali už štvrtýkrát za sebou predĺženie, stalo sa im to prvýkrát v klubovej histórii. V drese Devils dosiahol 1039. asistenciu kariéry Jaromír Jágr a priblížil sa na rozdiel jednej k deviatemu v historickom poradí Marcelovi Dionnovi.

Hráči New Yorku Rangers trikrát stratili tesné vedenie v Pittsburghu, napokon však duel dotiahli do víťazného konca v samostatných nájazdoch. V rozstrele boli úspešní Brad Richards a Matts Zuccarello. San Jose vďaka výbornej prvej tretine zdolalo Columbus 3:2. Pre trénera Todda McLellana to bolo 435. víťazstvo na lavičke Sharks, čím utvoril nový klubový rekord. San Jose sa v tabuľke priblížilo lídrovi Pacifickej divízie z Anaheimu na rozdiel piatich bodov. „Máme pred olympijskou prestávkou 80 bodov a s týmto počtom by sme boli pred sezónou spokojní. Po krátkom oddychu nás opäť čaká tvrdá práca,“ uviedol McLellan.

Sumáre NHL:
New Jersey – Edmonton 2:1 po predžení (1:1, 0:0, 0:0 – 1:0)
Góly: 12. Loktionov (Salvador, Jágr), 63. Merrill (Ryder, Henrique) – 12. T. Hall (Jakupov, Nugent-Hopkins)
Martin Marinčin (Edmonton) odohral 21:32 min, mal 1 strelu a 1 mínusový bod

Pittsburgh – New York Rangers 3:4 po sam. nájazdoch (1:1, 1:1, 1:1 – 0:0, 0:1)
Góly: 12. Määttä (Crosby, J. Jokinen), 29. Malkin (Neal, Niskanen), 58. Neal (Määttä, Megna) – 2. Pouliot (Zuccarello, M. Staal), 21. Girardi (Brassard), 50. Pouliot (Girardi, B. Richards), rozhodujúci sam. nájazd B. Richards

Carolina – Florida 5:1 (3:1, 1:0, 1:0)
Góly: 10. Riley Nash (T. Ruutu), 11. Siomin, 19. Bellemore (Lindholm, Skinner), 25. Tlustý (E. Staal), 53. SEKERA (Skinner, J. Staal) – 16. Bjugstad (Olsen, Upshall)
Andrej Sekera (Carolina) strelil 1 gól, mal 6 striel, 2 trestné minúty, hral 20:28 min, Tomáš Kopecký (Florida) mal 4 strely, odohral 13:12 min

Phoenix – Chicago 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
Góly: 2. Yandle (Boedker, Vermette), 39. R. Vrbata (Ribeiro, Yandle)
Michal Handzuš odohral 11:37 min, Marián Hossa (obaja Chicago) odohral 20:29 min

San Jose – Columbus 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)
Góly: 4. McCarthy (Sheppard), 9. Marleau (Hannan), 46. Wingels (Demers, Vlasic) – 21. Johansen, 51. Jenner (Johansen, Horton)