Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Návrh kolektívnej zmluvy - vedenie NHL sa vzdá 460 miliónov dolárov!

Začne sa zámorská hokejová profiliga NHL v stanovenom termíne alebo príde na rad výluka? Zodpovední sa snažia, aby sa začalo hrať načas.

29.08.2012 13:28
Gary Bettman Foto:
Komisár NHL Gary Bettman.
debata (1)

Komisár NHL Gary Bettman a jeho zástupca Bill Daly predložili počas stretnutia s výkonným riaditeľom Hráčskej asociácie NHLPA Donaldom Fehrom nový návrh kolektívnej zmluvy, vďaka ktorému by obe strany mohli urobiť krok vpred v rokovaniach. Zámorská profiliga sa podľa nového návrhu v porovnaní s predchádzajúcimi vzdá v prospech hráčov 460 miliónov dolárov. V prvom roku by to malo byť 120 miliónov. Návrh novej zmluvy zo strany NHL je na šesť rokov a známe sú zatiaľ len niektoré finančné detaily z neho. Informuje o tom na svojom webe kanadská televízna spoločnosť TSN.

Hráči by mali prvé tri roky dostávať pevne stanovený podiel z ligových príjmov, ktorý by sa postupne znižoval (51,6 % – 50,5 % – 49,6 %) a v posledných troch rokoch by to bola polovica z ich hodnoty. Mzdový strop by bol do budúcnosti pevne stanovený. V nasledujúcej sezóne 2012/13 by bol 58 miliónov dolárov na tím, potom by stúpal na 60 mil., 62 mil., 64,2 mil., 67,6 mil. a na 71,7 mil. v poslednom roku trvania dohody. V návrhu ligy sa nepočíta so znižovaním súčasných platov v podpísaných zmluvách.

Súčasná kolektívna zmluva vyprší 15. septembra. „Musíme sa dostať na rovnakú úroveň najmä vo finančných otázkach. Veríme, že dnešný návrh prijmú hráči pozitívne a bude základom pre ďalšie rokovania,“ vyjadril sa na webe NHL komisár Bettman. Podľa súčasnej kolektívnej dohody hráči dostávajú 57 % z ligových príjmov, prvý návrh zo strany NHL hovoril o 46 %.

Donald Fehr si zobral čas na rozmyslenie. V stredu by mal s vedením NHL absolvovať ďalšie kolo rokovaní. Ešte predtým pripraví analýzu návrhu. „Súčasný návrh je úplne iný v mnohých oblastiach ako predchádzajúci. V tejto chvíli nemôžem povedať, či ho akceptujeme. Musíme ho pozorne preštudovať a pripravíme kvalifikovanú odpoveď,“ uviedol pre nhl.com Fehr.

1 debata chyba