Hossa vykúzlil Atlante víťazstvo

Fantastická forma Mariána Hossu neutícha! Slovenský hokejista strelil v zápase s Washingtonom dva góly, na jeden prihral a presadil sa aj v rozhodujúcich nájazdoch (4:3n). Hneď 16 minút odohral v debute v novej sezóne útočník Philadelphie Štefan Ružička.

20.10.2006 07:22

Atlanta sa mení z náladového mužstva, schopného prehrávať zápasy, na vyvážený tím a jedného z čiernych koní súťaže. Thrashers sa dostali na čelo juhovýchodnej divízie a z maximálneho počtu 14 bodov majú na konte 11, čo predstavuje najlepší vstup do sezóny v histórii klubu. Napomáha tomu najmä slovenský útočník Marián Hossa. Rodák zo Starej Ľubovne nazbieral už jedenásť bodov a patrí medzi piatich najproduktívnejších hráčov ligy. „Nikdy sa nevzdávame, to je naša najväčšia devíza,“ vyjadril sa Hossa.

Svoje majstrovstvo potvrdil v zápase s Washingtonom už po 302 sekundách, keď doklepol puk po strele Iľju Kovaľčuka v presilovej hre za chrbát gólmana Caps Brenta Johnsona. Atlanta sa presadila rýchlo aj v druhej časti hry. Po skončení ďalšej presilovky zostali zverenci Boba Hartleyho v útočnom pásme a Slava Kozlov po asistencii Hossu bombou prepálil všetko, čo mu stálo v ceste – 2:0. Domácich akoby náskok upokojil, čo Capitals využili na obrat. V rozpätí od 24. po 36. minútu sa presadilo ruské trio Zubrus, Semin a Ovečkin a razom boli na koni hokejisti z hlavného mesta USA.

Atlanta sa však aj v tomto prípade mohla spoľahnúť na duo Kovaľčuk – Hossa. Tridsaťtrisekúnd pred vypršaním riadneho hracieho času sa slovenský reprezentačný kapitán zmocnil puku a strelou ponad pravé rameno brankára vyrovnal. V predĺžení víťazný gól nepadol, museli teda rozhodnúť nájazdy. V nich sa rovnako ako v zápase ukázali schopnosti kľúčových hráčov Thrashers. Svoje pokusy premenil tak Slava Kozlov, ako aj Marián Hossa, pričom Semin s Ovečkinom si vylámali zuby na Karim Lehtonenovi. „Kričal som, keď Ovečkin nepremenil nájazd. Nič som nehovoril, len som kričal. Bol som nesmierne šťastný zo zisku dvoch bodov,“ priznal sa fínsky gólman.

Tampa aj Philadephia si určite predstavovali lepší vstup do nového ročníka. Po dvoch týždňoch im však patrili posledné miesta vo Východnej konferencie, čo chceli zmeniť vo vzájomnom zápase. Výsledný efekt sa podaril docieliť bleskom, ktoré zvíťazili 4:1. Strojcom bodov bol gólman Marce Denis. Bývalá jednotka Columbusu pochytala 34 striel letcov a cestu za jeho chrbát si našiel len puk po strele Samiho Kapanena. „Vedeli sme, že nása čaká iný zúfalý tím, museli sme nájsť svoju skutočnú tvár a dostať sa späť do hokeja,“ vyjadril sa kanadský reprezentant. Úvodná tretina sa síce skončila 0:0, no strelci si mlčanie vynahradili v priebehu ďalších 40 minút. Na radosť takmer 20 000 divákov v St. Pete Times Forum štyrikrát svietilo červené svetlo za brankárom Flyers Anterom Niitymäkim.

Zverencov trénera Ken Kitchcocka môže mrzieť aj strata kapitána Petra Forsberga. Ten sa zranil ešte v prvej tretine, keď sa chcel ubrániť bodyčeku jedného z protihráčov a ako ochranu pred mantinelom použil svoju ľavú ruku. Výsledok bol však katastrofálny – vykĺbené zápästie a okamžitá cesta do nemocnice. „Ruku mi pohmliaždilo. Neviem, ako dlho budem preč, ale dúfam, že to bude tak týždeň, vyjadril sa švédsky génius, ktorého kariéra je poznačená množstvom zranení. "Nemyslíme si, že je to zlomené. Neviem teraz nič bližšie povedať, počkáme 24 hodín a uvidíme,“ povedal tréner Flyers Hitchcock. Aj táto strata napomáha slovenskému útočníkovi Štafanovi Ružičkovi. Šikovný Nitran dostal priestor v druhom útoku a za takmer 17 minút vyslal na súperovho brankára 2 strely.

Po piatich zápasoch sa konečne v domácom prostredí predstavil aj Boston. „Chárovci“ sa vo vypredanej TD Banknorth Garden prezentovali pekným hokejom a po končnom hvizde si vychutnávali nielen víťazstvo 3:2 nad Calgary, ale aj mohutný potlesk. „Bolo skvelé počuť našich fanúšikov, ako nás podporujú. Vieme, že dokážeme hrať ako dnes a chceme to dokazovať v každom zápase,“ vyjadril sa kapitán Bostonu Zdeno Chára. V domácom tíme sa opäť nepredstavil Milan Jurčina. Ten sa po zranení lakťa nedostal zatiaľ do vhodnej formy.

Vo vlaňajšej sezóne patrila Ottawa k najlepším tímom. Doma takmer vôbec neprehrávala a aj vonku vedel zahrať. V novom ročníku to však vôbec neplatí a príslovie Môj dom, môj hrad si môžu zmeniť na Môj dom, súperov hrad. Senators totiž prehrali všetky štyri úvodné zápasy.„Neviem, kde je problém. Snažíme sa, aj striel máme za zápas dosť, no nechce to tam padať. Keď prehávame, sme zrazu ako poblázení. Každý hráč robí niečo iné, je to zvláštne,“ prezradil obranca Sens Wade Redden.

Detroit prehral aj druhý zápas v Kalifornii. Po výparsku 1:4 s Anaheimom dopadli Red Wings ešte horšie v San Jose. Tamojší žraloci im nadelili päť gólov, pričom inkasovali len raz. Zverenci trénera Mika Babcocka sa opäť prezenotvali nečistou hrou, keď až 16 hráčov zohrievalo trestnú lavicu! Niet sa čo diviť, že všetky góly dostali v oslabení. Tomáš Kopecký odohral vyše 9 minút a na gólmana Toskalu vyslal tri strely.

Sumáre

San Jose – Detroit 5:1 (3:0, 0:0, 2:1)

Góly: 7. Michálek (Carle, Ehrhoff), 12. Bell (Carle, Cheechoo), 15. Marleau (Bernier, Michálek), 46. Cheechoo (Thornton, Ehrhoff), 48. Marleau (Michálek, Thornton) – Hudler (Schneider, Franzen)
Strely na bránku: 22:22. Brankári: Toskala – Osgood (15. MacDonald). Vylúčení: 9:16, z toho Boynton 2+5+10+DKZ, Doan 10 – Avery 10, presilovky: 5:1, oslabenia 0:0. Diváci: 17 496
Hviezdy zápasu: Marleau, Michálek, Carle

Phoenix – Los Angeles 0:4 (0:3, 0:1, 0:0)

Góly: 5. Frlovo (Cammalleri, Kopitar), 17. Kopitar (Frolov, Blake), 18. Brown (Avery, Sopel), 39. Cammalleri (Blake, VIŠŇOVSKÝ)
Strely na bránku: 40:31. Brankári: Morrison (21. Jospeh) – Garon. Vylúčení: 15:6, z toho Boynton 2+5+10+DKZ, Doan 10 – Avery 10, presilovky: 0:4, oslabenia 0:0. Diváci: 12 714
Hviezdy zápasu: Garon, Kopitar, Miller

Tampa Bay – Philadelphia 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)

Góly: 28. Craig (Richards, St. Louis), 34. Fedotenko (Lecavalier, Prospal), 48. Prospal (Lecavalier), 58. Alexejev (Sarich, Richards) – 56. Kapanen (Sanderson)
Strely na bránku: 36:35. Brankári: Denis – Niittymäki. Vylúčení: 5:6, z toho Janik 5 – Eager 2+5+10, presilovky: 0:0, oslabenia 0:1. Diváci: 19 920
Hviezdy zápasu: Denis, Fedotenko, Lecavalier

**NY Islanders – Pittsburgh 3:4 po predĺžení (0:1, 3:1, 0:1, 0:1) **

Góly: 36. Jašin (Kozlov, Žitnik), 38. Sillinger (Jašin, ŠATAN), 39. Blake (Jašin, Poti) – 9. Ouellet (Malkin, Crosby), 25. Ekman (Gončar, Crosby), 49. Malkin (Crosby, Whitney), 64. Gončar (Whitney, Ekman)
Strely na bránku: 37:36. Brankári: Dunham – Fleury. Vylúčení: 9:8, presilovky: 2:3, oslabenia 0:0. Diváci: 10 258
Hviezdy zápasu: Gončar, Jašin, Crosby

New Jersey – Nashville 3:4 po nájazdoch (1:2, 0:1, 2:0, 0:1)

Góly: 5. Gionta (Eliáš, Gomez), 58. Gomez (Gionta, Eliáš), 60. Gionta (Eliáš, Rafalski) – 3. Arnott (Kariya, Erat), 7. Erat (Kariya, Timonen), 38. Nichol (Suter), rozhodujúci nájazd Erat
Strely na bránku: 33:18. Brankári: Clemmensen – Mason. Vylúčení: 5:6, presilovky: 1:2, oslabenia 0:1. Diváci: 11 274
Hviezdy zápasu: Gionta, Mason, Kariya

Ottawa – Colorado 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)

Góly: 50. Heatley (Spezza, Alfredsson) – 31. Sakic (Brunette, Laperriere), 37. Richardson (Klee)
Strely na bránku: 27:36. Brankári: Gerber – Theodore. Vylúčení: 6:4, presilovky: 0:0, oslabenia 0:1. Diváci: 17 728
Hviezdy zápasu: Theodore, Sakic, Neil

Atlanta – Washington 4:3 po nájazdoch (1:0, 1:3, 1:0, 1:0)

Góly: 5. MARIÁN HOSSA (Kovaľčuk, Rucchin), 22. Kozlov (MARIÁN HOSSA, McCarthy), 60. MARIÁN HOSSA (Kovaľčuk, Rucchin), rozhodujúci nájazd Kozlov – 24. Zubrus (Ovečkin, Clark), 35. Semin (Beech), 36. Ovečkin (Zubrus, Pothier)
Strely na bránku: 43:30. Brankári: Lehtonen – Johnson. Vylúčení: 6:8, presilovky: 1:1, oslabenia 0:0. Diváci: 12 719
Hviezdy zápasu: MARIÁN HOSSA, Kozlov, Johnson

Boston – Calgary 3:2 (2:0, 1:1, 0:1)

Góly: 1. Boyes (Savard, Alberts), 9. Murray (Bergeron, York), 40. Murray (Mara, Savard) – 37. Langkow (Iginla, Zjuzin), 51. Tanguay (Kobasew, Phaneuf)
Strely na bránku: 30:28. Brankári: Toivonen – Kiprusoff. Vylúčení: 4:4, z toho Hoggan 5 – McCarty 5, presilovky: 1:0, oslabenia 0:0. Diváci: 17 565
Hviezdy zápasu: Murray, Toivonen, Iginla