Maďari po triumfe tvrdo narazili, po Švédoch ich čakajú Fíni. Nemci majú prvé body

Hokejisti Nemecka si vo svojom štvrtom zápase v A-skupine MS pripísali na konto prvé víťazstvo. Vo štvrtkovom stretnutí zdolali v Tampere svojho súpera v boji o štvrťfinále Dánsko 6:4.

18.05.2023 17:58 , aktualizované: 22:19
Dominik Horváth Foto: ,
Brankár Maďarska Dominik Horváth inkasuje gól od Švéda Dennisa Everberga.

Dáni po voľnom dni nastúpia v sobotu o 11.20 SELČ proti USA. Nemci sa stretnú v piatok od 19.20 proti Rakúšanom.

A-skupina:

Dánsko – Nemecko 4:6 (1:0, 1:3, 2:3)
Góly: 6. Lassen (M. Lauridsen), 40. Bau Hansen (Krogsgaard, Wejse), 56. Wejse (Olesen, Andersen), 60. Wejse (M. Lauridsen, Koch) – 30. Peterka (Wissmann), 32. Ehl (M. Müller, Seider), 38. M. Müller (Noebels, Peterka), 56. J. Müller (Wissmann, Stachowiak), 59. Noebels (Sturm), 60. Sturm. Rozhodovali: Hribik (ČR), Langin (Kan.) – Briganti (USA), Yletyinen (Švéd.), vylúčení: 2:0 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 3964 divákov.
Dánsko: Dichow – M. Lauridsen, Lassen, Jensen Aabo, Koch, Krogsgaard, O. Lauridsen, Gammelgaard – N. Jensen, Russell, Ehlers – Bödker, Poulsen, Storm – Scheel, Aagaard, Andersen – Bau Hansen, Wejse, Olesen – Asperup
Nemecko: Niederberger – M. Müller, Seider, J. Müller, Wissmann, Szuber, Gawanke, Wagner – Noebels, Kahun, Peterka – Ehl, Sturm, Soramies – Tiffels, Wiederer, Kastner – Schütz, Varejcka, Tuomie – Stachowiak

Nemci mali za sebou tri tesné prehry a ak si chceli ešte udržať šancu na postup do štvrťfinále, potrebovali vyhrať. Dáni však začali lepšie a v 6. minúte otvorili skóre, keď si strelu Lassena nešťastne tečoval do vlastnej siete M. Müller.

Mužstvo Harolda Kreisa po inkasovanom góle zvýšilo aktivitu, no v prvej tretine nevedelo prekonať brankára Dichova. V polovici duelu vyrovnal Peterka a krátko na to už Nemci vyhrávali 2:1, keď Ehl využil zaváhanie brankára Dichova.

SR Hokej MS2023 šport príprava Nemecko TNX Dávame do pozornosti Komu sa darí a komu nie? Tabuľky MS v hokeji 2023

V 38. minúte M. Müller zvýšil na rozdiel dvoch gólov, no 23 sekúnd pred koncom druhej časti sa presadil Bau Hansen. Tretia tretina bola o snahe Severanov, ktorá vyústila do gólu Wejseho v 56. minúte. O dvadsať sekúnd neskôr však Nemci opäť viedli, keď J. Müller strelou od modrej čiary prekvapil Dichova. V závere ešte padli tri góly, Noebels a Sturm zakončili do prázdnej brány, za Dánov skorigoval Wejse.

Samuel Hlavaj Čítajte aj Slováci dohnali dvojgólovú stratu, Švajčiarom však podľahli. Hlavaj nám dal šancu bodovať, znie z tímu

Nico Sturm, útočník Nemecka, v zápase 1+1: „V druhej tretine sme hrali náš najlepší hokej. Boli sme silní na puku a myslím si, že sme boli všade. To je niečo, čo nám v prvých zápasoch dosť chýbalo.“

Patrick Russell, útočník Dánska: „Nehrali sme dobre v obrane, dovolili sme im streliť príliš veľa gólov. Nepodali sme dosť dobrý výkon a preto sme prehrali.“ (zdroj: IIHF)

Švédi nedali šancu Maďarom

Hokejisti Švédska zvíťazili aj vo svojom štvrtom zápase v Tampere. Vo štvrtkovom stretnutí zdolali Maďarsko 7:1.

Severania dominovali počas celého duelu, prestrieľali svojho súpera 51:9 a už po dvoch tretinách rozhodli o svojom jednoznačnom triumfe.

Švédi, ktorí sú s jedenástimi bodmi na 2. mieste, sa po voľnom dni sa stretnú v sobotu o 19.20 SELČ s Francúzskom. Maďari získali v štyroch dueloch dva body a v piatok od 15.20 nastúpia proti Fínom.

A-skupina:

Maďarsko – Švédsko 1:7 (1:3, 0:3, 0:1)
Góly: 8. Kiss (Bartalis, Garát) – 2. Lindberg (Tömmernes), 6. De La Rose (Grundström), 18. Everberg (Liljegren, Sandin), 25. Petersson (Tömmernes, Raymond), 38. Berggren (Raymond, Liljegren), 39. De La Rose (Sörensen, Tömmernes), 49. Raymond (Carlsson, Tömmernes). Rozhodovali: Hunnius (Nem.), Sewell (V. Brit.) – Constantineau (Fr.), Hofer (Nem.), vylúčení: 2:2 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1, 6566 divákov.
Maďarsko: D. Horváth – Fejes, Stipsicz, Hadobás, Szabó, M. Horváth, Kiss, Garát, Szirányi – Galló, Hári, Papp – Erdély, Bartalis, Sofron – Terbócs, Sebök, G. Nagy – Vincze, Koger, K. Nagy
Švédsko: Wallstedt – Sandin, Liljegren, A. Lindholm, Tömmernes, Bengtsson, Nemeth, Pudas – Berggren, Carlsson, Raymond – Grundström, P. Lindholm, Petersson – Zetterlund, Lindberg, Everberg – Nylander, De La Rose, Silfverberg – Sörensen

Švédi nastúpili už aj s obrancom Liljegrenom z Toronta Maple Leafs a po 93 sekundách viedli, keď Lindberg prekvapil D. Horvátha. Počas oslabenia zvýšil De La Rose na 2:0 a favorit dobre vykročil za tromi bodmi.

Maďari síce presilovú hru nevyužili, no tesne po nej sa presadil Kiss a krátko na to mohol vyrovnať Gallo. Severania sa však ešte do prestávky dostali opäť do dvojgólového vedenia, akciu Liljeberga zakončil Everberg.

Na začiatku druhej tretiny využil Petersson početnú výhodu 5 na 3. Švédi dominovali, prestrieľali svojho súpera 19:0 a v prostrednej časti ešte skórovali Bergren a druhým presným zásahon v stretnutí aj De la Rose. V tretej časti Švédsko pridalo ešte jeden gól, presadil sa Raymond.

Henrik Tömmernes, obranca Švédska, v zápase 0+4: „Pre mňa to bol z hľadiska bodov špeciálny duel. Ceníme si našu defenzívnu hru, ktorá bola v prvých troch zápasoch našou silnou stránkou a priniesla nám víťazstvá.“

Alexander Nylander, útočník Švédska: „V tomto stretnutí sme hrali dobre v ofenzíve, čo sa dúfam prenesie do ďalších zápasov. Naším cieľom je vyhrať skupinu.“

Istvan Bartalis, útočník Maďarska: „Nebol to náš najlepší zápas. Dostávali sme góly príliš ľahko a rýchlo. Medzi nami a Švédskom je veľký rozdiel. Musíme sa to pokúsiť zanalyzovať alebo možno na to jednoducho zabudnúť. Zajtra nás čaká ďalší duel a na ten sa musíme pripraviť.“ (zdroj: IIHF)