Maďari začali bez rešpektu a viedli, potom zažili americký uragán. Suverénni boli aj Švédi

Hokejisti Švédska zvíťazili v nedeľu vo svojom druhom vystúpení v A-skupine MS nad Rakúskom hladko 5:0.

14.05.2023 13:49 , aktualizované: 23:58
Nick Bonino Foto: ,
Nick Bonino strieľa druhý gól USA v zápase proti Maďarsku.

Počas celého duelu v Tampere dominovali a o výsledku rozhodli už po dvoch tretinách, keď mali trojgólový náskok.

Severania neinkasovali ani v druhom zápase na turnaji a s plným počtom bodov a skóre 6:0 figurujú na druhej priečke v tabuľke za Američanmi. Rakúšania majú na konte jeden bod za prehru s Francúzskom po predĺžení.

Švédsko odohrá najbližší zápas v pondelok od 19.20 s domácim Fínskom. Rakúsko po dni voľna nastúpi v utorok od 15.20 SELČ proti Dánsku.

A-skupina:

Švédsko – Rakúsko 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)
Góly: 4. P. Lindholm (Berggren, Pudas), 27. Sörensen (de la Rose, Tömmernes), 39. Nemeth (Petersson, P. Lindholm), 52. Carlsson (Raymond), 54. Everberg (Bengtsson, Nemeth). Rozhodovali: Ansons (Lot.), MacFarlane (USA) – Hautamäki (Fín.), Zunde (Lot.), vylúčení: 1:2 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 5950 divákov.
Švédsko: Wallstedt – Sandin, Tömmernes, Pudas, A. Lindholm, Bengtsson, Nemeth – Nylander, Carlsson, Raymond – Berggren, P. Lindholm, Petersson – Grundström, Lindberg, Silfverberg – Everberg, de la Rose, Sörensen
Rakúsko: Starkbaum – Nickl, Wolf, Heinrich, Zündel, Reinbacher, Brunner, Wimmer, Maier – Thaler, Haudum, Wukovits – Schneider, Nissner, T. Raffl – M. Huber, Rossi, Zwerger – Neubauer, Achermann, P. Huber

Švédi od úvodu potvrdzovali rolu favoritov a už v 4. minúte otvoril skóre duelu P. Lindholm, keď tečoval strelu Berggrena pred brankárom Starkbaumom. Postupne sa do zápasu dostali aj Rakúšania, no sľubné príležitosti nedokázali využiť.

Severania v prostrednej časti ešte zlepšili svoj výkon a dočkali sa aj druhého presného zásahu. De la Rose prenikol to útočného pásma, prihral Sörensenovi a od jeho korčule sa dostal puk do rakúskej bránky.

Na konci druhej tretiny Švédi vyťažili z veľkého tlaku aj tretí gól, obranca Nemeth skóroval strelou od modrej čiary. V treťom dejstve pokračovala dominancia favorita. Najprv mu vyšla kombinácia Raymonda so zakončujúcim Carlssonom a v 54. minúte Everberg prekvapil brankára Starkbauma.

Dominique Heinrich, obranca Rakúska: „Hrali sme proti silnému Švédsku. Musíme sa z toho poučiť a sústrediť sa na klúčové zápasy pre nás. Mali sme však v stretnutí aj dobré momenty a to si potrebujeme z tohto duelu zobrať.“

Alexander Nylander, útočník Švédska: „Myslím si, že v našom prvom zápase bol každý trochu nervózny, ale dosiahli sme víťazstvo. Ak hráme rýchlo s pukom, vieme si vytvoriť šance a streliť góly. Hráme dobrý hokej a teším sa, čo dokážeme ďalej.“ (zdroje: APA, IIHF)

Dáni zlomili Francúzov v predĺžení

Hokejisti Dánska zvíťazili nad Francúzskom 4:3 po predĺžení.

Rozhodujúci gól strelil v 62. minúte Patrick Russell, keď využil presilovú hru. Severania majú na svojom konte päť bodov a patrí im druhé miesto v tabuľke. Francúzi si po víťazstve nad Rakúskom v predĺžení pripísali ďalší bod.

Dáni nastúpia na ďalší duel v utorok od 15.20 SELČ proti Rakúsku, Francúzi budú hrať v rovnaký deň od 19.20 s Maďarskom.

A-skupina:

Francúzsko – Dánsko 3:4 pp (0:2, 3:1, 0:0 – 0:1)
Góly: 26. Leclerc (Rech, Boudon), 29. Rech, 40. Addamo (Boscq, Gallet) – 9. Ehlers (M. Lauridsen, N. Jensen), 19. Bödker (Jensen Aabo, Bau Hansen), 31. Olesen, 62. Russell (M. Lauridsen, Ehlers). Rozhodovali: Björk (Švéd.), Kaukokari (Fín.) – Davis (USA), Ondráček (ČR), vylúčení: 4:3 na 2 min., navyše Claireaux (Francúzsko) 5 min. + DKZ za vrazenie na mantinel, presilovky: 0:3, oslabenia: 0:0, 4542 divákov.
Francúzsko: Ylönen – Boscq, Gallet, Chakiachvili, Llorca, Onno, Crinon, Guebey – T. Bozon, Texier, Addamo – Fabre, Perret, Claireaux – Rech, Boudon, Bertrand – K. Bozon, S. Treille, Ritz – Leclerc
Dánsko: Dichow – M. Lauridsen, Lassen, Jensen Aabo, Koch, M. Jensen, O. Lauridsen, Krogsgaard – Russell, Ehlers, N. Jensen – Bödker, Poulsen, Storm – Andersen, Aagaard, Mölgaard – Olesen, Wejse, Scheel – Bau Hansen

Od úvodu sa hral svižný hokej so šancami na oboch stranách. Dáni sa dostali do vedenia v polovici prvej časti, Ehlers využil presilovú hru. V 15. minúte stretnutia zákrok Claireauxa na Ehlersa posúdili rozhodcovia ako vrazenie na mantinel a útočník dostal trest na 5 min + DKZ.

Bödker v početnej výhode zvýšil na 2:0. Francúzi však v prostrednej časti dokázali počas necelých troch minút náskok zmazať. Presadili sa Leclerc a Rech. Olesen v polovici zápasu opäť vrátil Dánom vedenie, ale Addamo dvadsaťdeväť sekúnd pre koncom druhej tretiny opäť vyrovnal. V predĺžení dostali Severania šancu v presilovke, ktorú premenil Russell strelou do ľavého horného rohu bránky.

Maďari prehrali aj druhý zápas

Hokejisti USA potvrdili rolu favorita a Maďarsko zdolali hladko 7:1.

Pod ich víťazstvo sa gólom a dvoma asistenciami podpísal Rocco Grimaldi, Nick Bonino zaznamenal dva presné zásahy. Američanom patrí so šiestimi bodmi prvé miesto v tabuľke, Maďari majú po dvoch prehrách na bodovom konte nulu.

Američania nastúpia na ďalší duel v pondelok o 15.20 SELČ proti Nemecku, Maďari odohrajú svoj tretí zápas až v utorok o 19.20 s Fran­cúzskom.

A-skupina:

USA – Maďarsko 7:1 (2:1, 2:0, 3:0)
Góly: 7. A. Tuch (Grimaldi), 19. Bonino (Grimaldi), 24. Bonino (Garland, Perunovich), 34. Gauthier (Coronato, Hutson), 42. Mackey (Eyssimont, Garland), 45. Grimaldi, 57. L. Tuch – 5. Sofron (Szabo, Bartalis). Rozhodovali: Frandsen (Dán.), Hunnius (Nem.) – Cattaneo (Švajč.), Wyonzek (Kan.), vylúčení: 0:2 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 5258 divákov.
USA: Petersen – Perbix, Samberg, Perunovich, Thrun, Hutson, Mackey, Attard – A. Tuch, Grimaldi, Bonino – Garland, Eyssimont, O'Connor – Mazur, Gauthier, Tynan – Coronato, Bjork, Farrell – L. Tuch
Maďarsko: D. Horváth – Fejes, Stipsicz, Hadobas, Szabo, M. Horváth, Kiss, Garát, Pozsgai – Hári, Galló, Sebök – Erdely, Bartalis, Sofron – Papp, Koger, G. Nagy – Vincze, Csányi, K. Nagy

Maďari vstúpili do zápasu bez rešpektu a v 5. minúte sa dokázali dostať do vedenia. Bartalis ešte svoju šancu nevyužil, ale Sofron sa už o pár sekúnd gólovo presadil. Američania postupne zvýšili aktivitu a ešte do prestávky skórovali A. Tuch a Bonino.

Favorit v druhej tretine ukázal svoju ofenzívnu silu a zveľadil svoj náskok o ďalšie dva góly. Bonino najprv svojím druhým presným zásahom v zápase využil presilovú hru a po samostatnom úniku sa presadil aj Gauthier.

Jednoznačný priebeh mala aj tretia časť, Mackley, Grimaldi a L. Tuch v nej upravili na konečných 7:1 pre zámorský tím.

SR Hokej MS2023 šport príprava Nemecko TNX Dávame do pozornosti Komu sa darí a komu nie? Tabuľky MS v hokeji 2023

Alex Tuch, útočník USA: „V prvých desiatich minútach boli lepší. Proti žiadnemu tímu na turnaji nemôže podceniť úvod. Vrátili sme sa však k našej hre a dosiahli sme pekné víťazstvo.“

Nick Bonino, autor dvoch gólov USA: „Nebol to dobrý začiatok, ale myslím si, že sme dobre zareagovali. Postupom času sme sa viac dostávali do šancí a boli sme za to odmenení gólmi.“

Gergö Nagy, kapitán Maďarska: „Oni hrali na vyššej úrovni ako my. Myslím si, že na tento zápas zabudneme a pripravíme sa na utorok, keď nás čaká dôležitý duel. Poučíme sa z vecí, ktoré sa nám nepodarili.“ (Zdroj: IIHF)

Tuhý boj. Ohlasy po výhre Slovákov nad Lotyšmi Fotogaléria - 13 fotiek Všetky fotky
IIHF.com: Slovenskí hokejisti vyhrali prvý...
Viac na túto tému: #MS 2023 v hokeji #americkí hokejisti #maďarskí hokejisti