Švajčiari trestali vylúčenia, Slovincom strpčili návrat. Kazachovia otočili z 0:2

Kazašskí hokejisti vyhrali v sobotu v B-skupine 86. MS nad Nórmi 4:3 po nájazdovom roztrele. Severania mali zápas do jeho polovice pevne v rukách, postupne však strácali jasnú prevahu, dovolili Kazachom využiť ich menej šancí a napokon stratili dva z troch bodov.

13.05.2023 13:49
Nino Niederreiter Foto: ,
Kapitán Švajčiarov Nino Niederreiter a Slovinec Blaž Tomaževič.
debata (2)

Nóri majú druhý zápas na programe o 24 hodín (15.20 SELČ) a ich súperom bude Švajčiarsko. Kazašský tím v nedeľnom večernom dueli (19.20 SELČ) narazí na Čechov.

B-skupina:

Nórsko – Kazachstan 3:4 po predĺžení a nájazdovom rozstrele (2:1, 1:1, 0:1 – 0:0, 0:1)
Góly: 8. Haga (Nörstebö, Trettenes)), 10. Holm (Trettenes, Martinsen), 22. Haga (Granath, Nörstebö) – 16. Muchametov (Muratov, Beketajev), 36. Orechov (Savickij, Muratov), 52. Michailis (Rymarev, Starčenko), rozhodujúci nájazd Starčenko. Rozhodcovia: Fernandez (USA), Hürlimann (Švaj.) – Constantineau (Fr.), Niittylä (Fín.), vylúčení: 3:4 na 2 min., presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, 2870 divákov
Nórsko: Haukeland – Nörstebö, Lilleberg, Holm, Johannesen, Kasastul, Krogdahl – T. Olsen, Vikingstad, Berg-Paulsen – Hof, Östrem Salsten, E. Salsten – Martinsen, Trettenes, Olden – Granath, K.A. Olimb, Haga
Kazachstan: Šutov – Danijar, Beketajev, Polochov, Orechov, Koroľov, Gaitamirov, Butenko – Rymarev, Šestakov, Starčenko – Michailis, Grents, Savickij – Asetov, Omirbekov, Rachmanov – Kaijržan, Muchametov, Muratov

Prvá tretina priniesla jasnú hernú prevahu Nórov, ktorí dali dva góly a boli na kurze ďalších. Kazašský tím sa 15 minút na ľade hľadal, ale z jeho dezorientovaného formátu sa zrodila najkrajšia kombinácia zápasu.

Gól Muchametova bol zároveň určujúci faktor zápasu. Nóri sa v druhej tretine opäť dostali do dvojgólového vedenia a stále mali strelecky navrch, lenže herne sa to postupne vyrovnávalo a Kazaši opäť znížili, tiež po využitej presilovke.

HOKEJ: Slovensko - Rakúsko Dávame do pozornosti Kedy hrajú Slováci? Kompletný program MS v hokeji 2023

V tretej časti mierny favorit úplne stratil svoju nadvládu nad zápasom, súper využil ďalšiu presilovku a do predĺženia išiel s istotou minimálne jedného cenného bodu. Tento zisk znásobili vďaka kapitánovi Starčenkovi, ktorý premenil v dodatkovej šiestej sérii aj svoj druhý nájazd.

Švajčiari nedali šancu Slovincom

Švajčiarski hokejisti vyhrali nad Slovinskom 7:0. V lotyšskej Rige nemali Slovinci proti agilne hrajúcemu favoritovi žiadnu šancu a ten nemilosrdne trestal najmä vylúčenia.

Švajčiari odohrajú v nedeľu o 15.20 (SELČ) druhý zápas proti Nórom, Slovincov čaká ďalší náročný zápas proti Kanade len s 24-hodinovým odstupom medzi dvoma úvodnými buly.

B-skupina:

Švajčiarsko – Slovinsko 7:0 (2:0, 1:0, 4:0)
Góly: 13. Malgin (Kukan, Haas), 14. Moser (Corvi, Herzog), 33. Niederreiter (Malgin, Haas), 42. Malgin (Simion), 44. Thürkauf (Loeffel), 51. Miranda (Richard, Bertschy), 58. Bertschy (Thürkauf). Rozhodcovia: Heikkinen (Fín.), Langin (Kan.) – Hynek (ČR), Nothegger (Rak.), vylúčení: 2:6 na 2 min., presilovky: 4:0 , oslabenia: 0:0, 3260 divákov
Švajčiarsko: Genoni – Kukan, Marti, Glauser, Moser, Loeffel, Geisser, Fora – Herzog, Corvi, Niederrreiter – Ambühl, Malgin, Senteler – Simion, Haas, Miranda – Bertschy, Richard, Thürkauf
Slovinsko: Krošelj – Pavlin, Gregorc, Čepan, Magovac, Mašič, Štebih, Crnovič – Verlič, Jeglič, Urbas – Kuralt, Tičar, Sabolič – Ograjenšek, Simšič, Drozg – Tomaževič, Čimžar, Pance

Očakávaný priebeh nemal v prvej tretine žiadnu zápletku. Aktívnejší Švajčiari trpezlivo rozleptávali defenzívne štruktúry súpera a okrem dvoch gólov mohli dať aj ďalšie, keďže Slovinci kopili chyby pod tlakom i v rozohrávke.

SR Hokej MS2023 šport príprava Nemecko TNX Dávame do pozornosti Komu sa darí a komu nie? Tabuľky MS v hokeji 2023

V 15. minúte mal v sóle šancu Simšič, ale minul. V ďalších dvoch tretinách pribúdali aj fauly slovinských hráčov a Švajčiari sa nenechali núkať. Najmä ich druhý center Denis Malgin, hokejista Colorada v NHL, tak hneď v úvode šampionátu výrazne vstúpil do kanadského bodovania.

Denis Malgin, strelec dvoch gólov Švajčiarska: „Mali sme dobré presilovky. Všetky formácie hrali kvalitne, rýchlo sme si posúvali puk, ale myslím si, že môžeme hrať ešte lepšie. Veď ešte sa len spoznávame a nie sme úplne zohratí.“

Jan Urbas, kapitán Slovinska: „Ukázali nám, akú majú dobrú presilovku a riadne nás trestali. Musíme si dávať pozor najmä na fauly v ofenzívnych zónach.“ (zdroj: iihf):