Fíni si upevnili pozíciu lídra. Čechov potiahol Pastrňák

Česko zvíťazilo v B-skupine nad Nórskom 4:1, tromi bodmi zažiaril David Pastrňák. Fínsko si poradilo s Rakúskom 3:0.

21.05.2022 14:02 , aktualizované: 22:14
David Pastrňák (vľavo) bol mužom zápasu proti... Foto: ,
David Pastrňák (vľavo) bol mužom zápasu proti Nórsku. Dva góly dal, na jeden prihral.

V tabuľke sa Česi posunuli so ziskom 10 bodov na tretie miesto o skóre pred USA, pred záverečnými dvomi skupinovými zápasmi majú pred dvojicou Lotyšsko – Nórsko päťbodový náskok.

V Tampere to bola opäť „Pasta show“. David Pastrňák nadviazal na svoj výkon z predošlého súboja s Lotyšskom (5:1) a Nórom strelil dva góly – prvý v presilovke, druhý elegantným blafákom z trestného strieľania.

Kľúčové momenty zápasu Nórsko - Česko.

V samom závere prihral ešte Romanovi Červenkovi na gól do prázdnej bránky. Pastrňáka (2+1) po zápase vyhlásili za najlepšieho hráča na českej strane.

Tento výsledok dal štvrťfinálovú definitívu Švédom, ktorí sa pridali k už predtým postupujúcim Fínom. Nóri sa najbližšie stretnú v nedeľu o 19.20 SELČ so Švédmi a potrebujú vyhrať, aby si udržali nádej na vyraďovačku. Česi narazia v pondelok o 15.20 na USA.

B-skupina (Tampere):
Nórsko – Česko 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)
Góly: 45. Hoff (Trettenes, Haga) – 7. Pastrňák (Krejčí, Červenka), 23. Vrána (Černoch, Kundrátek), 41. Pastrňák (z tr. strieľania), 59. Červenka (Pastrňák, Krejčí). Rozhodcovia: Frandsen (Dán.), MacFarlane (USA) – Niittyla (Fín.), Yletyinen (Švéd.), vylúčení: 6:5 na 2 min., presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, 6015 divákov.
Nórsko: Arntzen – Lilleberg, Johannesen, Nörstebö, Krogdahl, Rokseth, Kaasastul, Bull – Rosseli Olsen, M. Olimb, K. A. Olimb – Martinsen, Haga, Röymark – Jakobsson, Trettenes, Hoff – Rönnild, Brekke, Salsten – Fladeby
Česko: Vejmelka – Hronek, Kempný, Kundrátek, Ščotka, Šimek, Sklenička, Jordán – Pastrňák, Krejčí, Červenka – Zohorna, Hertl, Blümel – Vrána, Kämpf, Smejkal – Stránský, Černoch, Flek – Špaček

Česi si dokázali v úvode vypracovať veľký tlak. Podobne ako v dueli s Lotyšskom naštartoval Čechov Pastrňák, v 7. min mu v presilovke nabil Krejčí a kanonier Bostonu z prvej zavesil – 0:1.

V 15. min mohol zvýšiť Kämpf, no zblízka trafil len betón Arntzena. Nóri sa postupne dostali do tempa a Vejmelka musel ukázať svoje umenie pri šanci Johannesena.

Česi ukazovali výbornú úspešnosť v presilovkách, v 23. min využili aj svoju druhú početnú výhodu vďaka Vránovi. Aj v 2. tretine mali viac z hry, najmä šance Černocha a Pastrňáka volali po góle.

Connor McDavid (vľavo) v súboji s Eliasom Lindholmom. Čítajte viac Kanaďan trhá ľad v play off NHL. Výkonmi sa približuje ku Gretzkému

Severania však neprestávali hrýzť, dobrú príležitosť zahodil Rosseli Olsen a M. Olimb dvakrát nastrelil žŕdku. Konštrukciu bránky trafil aj K. A. Olimb, v niektorých chvíľach mal Vejmelka kusisko šťastia.

V tretej časti pokračovala „Pasta show“. Pastrňáka v 41. min v samostatnom úniku fauloval protihráč a rozhodcovia nariadili trestné strieľanie, v ktorom hviezdny útočník blafákom „vykúpal“ Arntzena – 0:3. Nóri sa vzápätí presilovkovým gólom Hoffa vrátili späť do zápasu, na jeho väčšie zdramatizovanie však už nemali síl.

Naopak, Červenka po asistencii „Pastu“ skóroval do prázdnej bránky pri neúspešnej nórskej power play a spečatil výsledok. V úplnom závere nevyužil Pastrňák ešte šance na zavŕšenie hetriku.

Fíni vo štvrťfinále

Fínsko si ako prvý tím z B-skupiny si zabezpečil postup do štvrťfinále. Víťazstvom si poistili vedúcu priečku, na čele tabuľky majú už štvorbodový náskok pred druhými Švédmi, ktorí však odohrali o zápas menej.

Kľúčové momenty zápasu Rakúsko vs Fínsko.

Domáci hráči od úvodu dominovali, strelecky sa presadili Valtteri Filppula, Mikael Granlund a Toni Rajala, od väčšieho gólového prídelu zachránil súpera výborne chytajúci brankár David Kickert.

Tommaso Traversa Čítajte viac Z Turína do Prievidze. Slávna 38 žije v talianskom srdci

Dominanciu favorita potvrdzuje aj pomer striel na bránku – 39:19. Fíni dosiahli piate víťazstvo na MS 2022, brankár Jussi Olkinuora si tretíkrát na turnaji udržal čisté konto.

„Suomi“ zakončia svoje vystúpenie v základnej skupine v utorok, keď o 19.20 SELČ nastúpia proti Česku. Rakúšania zostávajú so ziskom 4 bodov na 7. priečke a v pondelok ich o 19.20 čaká rozhodujúci duel v boji o udržanie sa v elitnej kategórii proti poslednému tímu tabuľky Veľkej Británii.

Rakúsko – Fínsko 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Góly: 2. Filppula (Hartikainen, Granlund), 25. Granlund (Hartikainen, Lehtonen), 48. Rajala (Filppula). Rozhodcovia: Ingram (Kan.), Nord (Švéd.) – Briganti (USA), Chaput (Kan.), vylúčení: 3:1 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 11.573 divákov.
Rakúsko: Kickert – Maier, Unterweger, Zündel, Wolf, Kirchschläger, Hackl, Wimmer, Brunner – Ganahl, Haudum, Kasper – Schneider, Nissner, Raffl – Lebler, Wukovits, Huber – Schwinger, Achermann, Feldner
Fínsko: Olkinuora – Lehtonen, Hietanen, Seppälä, Heiskanen, Friman, Vatanen, Ohtamaa, Lindell – Granlund, Manninen, Hartikainen – Rajala, Filppula, Sallinen – Armia, Lammikko, Pesonen – Anttila, Björninen, Mäenalanen

USA udreli v hodine dvanástej

Hokejisti USA zvíťazili v sobotnom zápase B-skupiny MS vo Fínsku nad Švédskom 3:2 po predĺžení. Rozhodujúci gól strelil 11 sekúnd pred koncom predĺženia Adam Gaudette, ktorý sa na víťazstve podieľal dvoma gólmi a jednou asistenciou.

Top momenty zápasu USA vs Švédsko.

Jeden z hlavných rozhodcov duelu bol Slovák Peter Stano. Američania nastúpia na ďalší zápas v pondelok o 15.20 SELČ proti Česku, Švédi budú hrať v nedeľu od 19.20 proti Nórsku.

USA – Švédsko 3:2 pp (1:1, 1:0, 0:1 – 1:0)
Góly: 8. Gaudette (Meyers, Peeke), 39. Schmidt (Gaudette, Tynan), 65. Gaudette (Tynan) – 3. Dahlin (Lang, Aman), 27. Grundström. Rozhodcovia: STANO (SR), Lawrence – Van Oosten (obaja Kan.), Obwegeser (Švaj.), vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 8304 divákov.
USA: Swayman – S. Jones, Megna, Peeke, Schmidt, Hughes – Bellows, Gaudette, Farrell – Lettieri, Bordeleau, Kuhlman – Hayden, Meyers, Galchenyuk – Lafferty, Watson, Tynan – Barber
Švédsko: Ullmark – Larsson, Dahlin, Gustafsson, Ekman-Larsson, Pettersson, Tömmernes, Lindholm – Bemström, Wallmark, Nordström – Grundström, Kellman, Asplund – Klingberg, Peterson, Bromé – Friberg, Aman, Lang – Bengtsson

Úvodná tretina priniesla rýchly hokej, ktorý priniesol vyrovnané dianie a aj skóre. Švédi išli do vedenia v 3. minúte, v ktorej Dahlin zblízka využil nedôraz obrany – 1:0.

Farrell ešte v nádejnej príležitosti nevyrovnal, no Gaudette v 8. minúte prestrelil Ullmarka – 1:1. Ešte do konca prvej tretiny si oba tímy vytvorili viacero sľubných príležitostí, ale brankári podržali svoje tímy.

V 29. minúte sa už Švédi radovali z gólu, ale Američania uspeli v následnej trénerskej výzve, ktorá odhalila postavenie mimo hry pred švédskym gólom.

V 39. minúte išli Američania prvýkrát do vedenia, keď presilovkovú kombináciu po efektnej prihrávke Gaudettea využil Schmidt – 2:1.

Hokejisti Švajčiarska dali šesť gólov Kanade a sú lídrom A-skupiny. Čítajte viac Švajčiari prevýšili na MS obhajcov titulu. Dáni dosiahli tretí triumf

Bellows v 47. minúte po samostatnom úniku nepridal tretí gól Američanov, ktorí krátko nato inkasovali. Hughes zlomil hokejku pri rozohrávke, puk získal Grundström a po brejku prekonal Swaymana – 2:2. Do konca tretej tretiny mali viac z hry Švédi, ale tretí gól nepridali.

V predĺžení mali oba tímy niekoľko sľubných šancí a druhý bod získali Američania. V úniku dvoch proti jednému rozhodol Gaudette, keď zužitkoval prihrávku Tynana – 3:2 pp.