Test na Kaufland Cupe
„Dokončujeme rozrobené veci na zimných štadiónoch v Košiciach i Bratislave, obe ľadové plochy budú mať rozmery 60 × 30 m. V Košiciach sme vymenili mantinely, organizátori pripravujú Steel Arénu tak, aby spĺňala všetky predpoklady na špičkové podujatie. V Bratislave budeme riešiť výmenu mantinelov od polovice marca, zrekonštruujeme podlahovinu, natiahneme kabeláž pre IT technológie,“ vymenúva Igor Nemeček, riaditeľ organizačného výboru MS.
Niektoré veci si bratislavskí organizátori odskúšajú na budúcotýždňovom Kaufland Cupe. „Bude to posledný test pred šampionátom. Mesto sme požiadali o výmenu osvetlenia. Potrebujeme ledkové, aby pôsobivejšie vyzneli efekty pred začiatkom zápasov. S kompetentnými ľuďmi z Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) a marketingového partnera Infrontu konzultujeme úlohy, ktoré ešte musíme zvládnuť. Posledná kontrolná návšteva sa uskutoční od 19. do 21. februára, potom budeme v kontakte prostredníctvom videohovorov a individuálnych návštev,“ vraví skúsený funkcionár.

Predaj ide podľa plánu
Šéfoval aj organizácii svetového šampionátu pred ôsmimi rokmi.
„Máme sa o čo oprieť, v roku 2011 sme získali cenné skúsenosti. Odvtedy sa však aj veľa vecí zmenilo, najmä v informačných technológiách. Máme šťastie, že väčšina ľudí v organizačných tímoch v Bratislave i Košiciach zabezpečovala šampionát aj pred ôsmimi rokmi, takže sme vedeli, čo nás čaká. Vtedy to bolo o čosi náročnejšie, v Bratislave sa rekonštruoval zimný štadión, Košice finišovali s tréningovou halou,“ pripomenul.
Ako dopadli doterajšie kontrolné dni zástupcov IIHF a Infrontu?
„Väčšie obavy mali v roku 2011, keď sme podujatie organizovali prvý raz. Teraz sa zaujímali, ako bude prebiehať predaj vstupeniek. Na začiatku sa vyskytli technické problémy, ktoré sme napravili. Zatiaľ je predaj v poriadku, aktuálne máme predaných 60-tisíc balíčkov, začiatkom marca začneme predávať vstupenky na jednotlivé zápasy. Pred ôsmimi rokmi mali Košice nižšiu návštevnosť než Bratislava, kde hralo Slovensko. Teraz sme to obrátili, v Bratislave máme návštevnosť postavenú najmä na fanúšikoch Ruska, Česka a Rakúska.“

Reálne šatne pre všetky tímy
Organizátori už poznajú počty ľudí z jednotlivých reprezentácií. Výpravy môžu prísť od 7. mája, od 9. mája zabezpečuje všetko organizátor.
„IIHF oceňuje, že na rozdiel od niektorých iných dejísk máme reálne šatne v oboch arénach, nie kontajnery alebo provizórne kabíny. V Košiciach i Bratislave nemusia hráči cestovať do tréningových hál, hlavné sú spojené s tréningovými plochami. Podľa aktuálneho rankingu sme navrhli rozmiestnenie jednotlivých tímov, IIHF ho schválilo. V Bratislave majú najväčšiu kabínu Rusi – budú v slovanistickej, v Košiciach Slováci, hosťovská bude pre Kanadu. V Bratislave bude sedem krajín ubytovaných v okruhu kilometra od haly, ruská bude v centre. Spolu s kanadskou majú požiadavky nad rámec určených kvót ubytovania. U Kanady je tradičné, že v istej fáze šampionátu prídu za hráčmi rodinní príslušníci. Všetkým sa snažíme vyjsť v ústrety.“
Bezpečnosť nadovšetko
Svet sa stáva čoraz menej bezpečným, preto je na vrcholných športových podujatiach bezpečnosť kľúčovou témou.
„V bezpečnostnej komisii máme expertov všetkých bezpečnostných zložiek. Pred štadiónmi musia byť betónové zábrany, pred ôsmimi rokmi ešte neboli. Nič neponechávame na náhodu, každý návštevník stretnutia prejde bezpečnostným rámom. Budú aj pred vstupom do fanúšikovských zón, preto bude dobré prísť s určitou časovou rezervou. V Bratislave bude fanzóna pri Istropolise, v Košiciach päť minút od zimného štadióna. Ľudia, ktorí sa nedostanú na zápasy, si ich môžu pozrieť na veľkoplošných obrazovkách. Vieme, v Bratislave budú veľké dopravné obmedzenia; zareagujeme na ne, keď budú presne nakreslené – a budeme o tom verejnosť informovať,“ uzatvára Nemeček.
TV Pravda: Čo sa dialo posledných 7 dní v športe si môžete pozrieť v relácii Týždeň v športe – tenisový špeciál (vysielané 28.1.2019).