Francúzi šokovali obrovského favorita! Fínov zdolali vysoko 5:1

Kanadskí hokejisti zvládli aj druhú prekážku na ceste za zlatým hetrikom na majstrovstvách sveta.

07.05.2017 14:40 , aktualizované: 23:18
Francúzsko, hokej Foto:
Obrovská radosť na francúzskej striedačke po jednom z gólov do bránky Fínska.
debata (3)

Na šampionáte v Paríži a Kolíne nad Rýnom si po piatkovej výhre nad Čechmi (4:1) poradili v nedeľňajšom súboji aj s reprezentantmi Slovinska, keď zvíťazili vysoko 7:2.

„Javorové listy“ už v úvodnej dvadsaťminútovke trikrát prekonali defenzívu Balkáncov, a keďže herne jednoznačne dominovali, vo zvyšných tretinách „parížskeho“ stretnutia bola v podaní obhajcov titulu otázna už iba výška skóre. V kanadskom tíme hokej mimoriadne chutil predovšetkým druhej formácii, ktorá zaznamenala až 12 bodov. Hetrikom a jednou asistenciou sa zaskvel útočník Colorada Avalanche Nathan MacKinnon, bilanciou 1+3 zasa jeho klubový spoluhráč – zadák Tyson Barrie.

Slovinci nastúpili bez útočníka Slovana Bratislava Žigu Jegliča. V sobotňajšom dueli so Švajčiarskom (4:5 po sam. nájazdoch) korčuľou zasiahol rameno protihráča Thomasa Rufenachta a vyfasoval dištanc na dva zápasy.

Kanaďania sú opäť najväčší favoriti na titul, zlatí boli vlani v Rusku aj na MS v Česku 2015.

Slovinsko – Kanada 2:7 (0:3, 1:3, 1:1)

• Góly: 36. Muršak (Sabolič, Pretnar), 58. Urbas (Kranjc, Pretnar) – 5. Barrie (Simmonds, Konecny), 15. MacKinnon (Skinner, Barrie), 17. Point (Konecny), 25. MacKinnon (Giroux, De Haan), 26. MacKinnon (Marner, Barrie), 38. Marner (Konecny), 48. Skinner (MacKinnon, Barrie)
  • Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky 0:1, oslabenia 0:0, rozhodovali: Lemelin (Rak.), Wehrli (Švaj.) – Kohlmüller (Nem.), Malmqvist (Švéd.)

Francúzsky šok pripravil skvelý Hardy

Hokejisti Fínska nepotvrdili pozíciu favorita a podľahli domácim Francúzom jednoznačne 1:5. Francúzov priiedol k úspechu najmä výborný výkon brankára Floriana Hardyho, ktorý zneškodnil 42 z 43 striel fínskej reprezentácie.

Francúzi zaskočili úradujúcich vicemajstrov sveta už v prvej tretine, v 15. min skóroval Pierre-Édouard Bellemare. Do prostredného dejstva vstúpili lepšie hokejisti „Suomi“, po necelých dvoch minútach hry prekonal francúzskeho brankára nechytateľnou delovkou od modrej čiary obranca Mikko Lehtonen.

V 34. min opäť poslal hostiteľov do vedenia útočník Dallasu Stars Antoine Roussel a v závere druhej tretiny zvýšil náskok Francúzska Valentin Claireaux. V 49. min pridal svoj druhý gól v zápase Roussel. Fíni hrali posledných päť minút bez brankára, no recept na skvele chytajúceho Hardyho nenašli, senzačnú výhru Francúzska spečatil Damien Fleury.

Ku kurióznemu momentu došlo po skončení stretnutia, keď bol z francúzskeho tímu vyhlásený za najlepšieho hráča Bellemare, ale ten odovzdal cenu gólmanovi Hardymu.

„Hrali sme jednoducho a dbali sme na detaily. Každý z nás nechal na ľade všetko. Zblokovali sme veľa striel a mali sme excelentné presilovky. Je to pre nás obrovský úspech. Keď chceme zvíťaziť aj v ďalších zápasoch, musíme si udržať tento prístup,“ povedal po historicky prvom triumfe Francúzska nad Fínskom na MS dvojgólový strelec Roussel.

„Náš brankár bol dnes rozdielovým hráčom. Atmosféra na štadióne bola skvelá. Je úžasné hrať vo Francúzsku pred našimi rodinami, priateľmi a domácimi priaznivcami. Nepripúšťame si žiaden tlak, chceme si tieto MS užiť,“ doplnil francúzsky obranca Kévin Hecquefeuille.

„Priaznivci v hľadisku im dodali veľa energie, bola tam skvelá atmosféra. Francúzi hrali dobre celý zápas, navyše ich brankár chytal výborne, ale my sme neukázali všetko, čo je v našich silách,“ uviedol sklamaný fínsky mladík Sebastian Aho.

Fínsko – Francúzsko 1:5 (0:1, 1:2, 0:2)
Góly: 22. M. Lehtonen (Pihlström, Rantanen) – 15. Bellemare (Rech, Meunier), 34. Roussel (Bellemare), 39. Claireaux (Janil, Rech), 49. Roussel (Rech), 58. D. Fleury (T. Da Costa)
Vylúčení: 4:5 na 2 min, navyše: 6. Roussel (Francúzsko) 10 min za nešportové správanie,
presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Iverson (Kan.), Linde (Švéd.) – Lazarov (Rus.), Šefčík (SR), 11 433 divákov

Nóri nestrelili Švajčiarom ani gól

Hokejisti Nórska nestrelili Švajčiarom ani gól, podľahli im 0:3. Helvéti sa dvakrát presadili v rozpätí 116 sekúnd druhej tretiny, svoj triumf potvrdili v poslednej časti hry tretím zásahom. Brankár Leonardo Genoni zneškodnil všetkých dvadsať streleckých pokusov hráčov Nórska. Švajčiari sú s 5 bodmi priebežne na 2. priečke za Kanaďanmi.

Nórsko – Švajčiarsko 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)
Góly: 33. Schäppi (Loeffel, Almond), 34. Almond (Rüfenacht, Untersander), 50. P. Suter (Almond, Ambühl)
Vylúčení: 6:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Fonselius (Fín.), Reneau (USA) – Lhotský (), Suominen (Fín.)