Fíni po výhre nad Kanadou vyhrali B-skupinu, záchrana Bielorusov

Hokejisti Fínska zvíťazili v utorok večer nad Kanadou presvedčivo 4:0 a stali sa víťazmi petrohradskej základnej B-skupiny na 80. majstrovstvách sveta v Rusku.

17.05.2016 17:50 , aktualizované: 21:50
Patrik Laine, Cam Talbot Foto: ,
Fín Patrik Laine sa snaží prekonať kanadského brankára Cama Talbota.
debata (2)

Po bezgólovej prvej tretine otvoril skóre stretnutia v 27. min obranca Tommi Kivistö, o desať minút zvýšil pre Suomi Leo Komarov a do konca prostrednej časti upravil na rozdiel troch gólov Mika Pyörala. V úvode tretej dvadsaťminútovky dal štvrtý gól Fínov Jarno Koskiranta a zavŕšil nečakane pohodlné víťazstvo nad obhajcom minuloročného prvenstva. Fínsko vyhralo v B-skupine všetkých sedem zápasov a vo štvrtkovom štvrťfinále sa stretne s Dánskom. Kanada si zmeria sily so Švédskom, zvyšné dvojice tvoria USA – Česko a Nemecko – Rusko.

Bielorusi zdolali Francúzov a zachránili sa medzi elitou

Hokejisti Bieloruska sa zachránili v elitnej kategórii majstrovstiev sveta, Francúzov zdolali v utorňajšom záverečnom a rozhodujúcom stretnutí na šampionáte v Rusku 3:0. Dva góly vrátane víťazného strelil útočník Neftechimiku Nižnekamsk v KHL Andrej Stas. Čierny Peter teda napokon podľa prognóz zostal v rukách Maďarov, ktorí obsadili poslednú priečku v tabuľke s troma bodmi.

Bielorusi plným ziskom preskočili aj Francúzov a skončili v „béčku“ na 6. pozícii.

B-skupina (Petrohrad):

Bielorusko – Francúzsko 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

• Góly: 26. Stas (Linglet, Gotovec), 39. Platt (Linglet, Gotovec), 45. Stas (Linglet, Platt)
  • Vylúčení: 6:6 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Fraňo (ČR), Öhlund (Švéd.) – Kaderli (Švaj.), Malmqvist (Švéd.)

Kanada – Fínsko 0:4 (0:0, 0:3, 0:1)

• Góly: 27. Kivistö (Rantanen), 37. L. Komarov (Granlund), 39. Pyörala (Aho), 43. Koskiranta (Pyörala)
  • Vylúčení: 6:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gofman (Rus.), Wehrli (Švaj.) – Lhotský (ČR), Ritter (USA)