Česi zdolali Švajčiarov v nájazdoch, rozhodol Vondrka

Hokejisti domáceho Česka zvíťazili 2:1 po samostatných nájazdoch v Prahe nad Švajčiarmi v utorňajšom záverečnom stretnutí oboch tímov v základnej A-skupine na 79. majstrovstvách sveta.

12.05.2015 19:18 , aktualizované: 22:59
Michal Vondrka, Reto Berra, MS 2015 Foto: ,
Michal Vondrka prekonáva Reta Berru počas samostatných nájazdov.

O prvý gól duelu sa v 18. min postaral v presilovke o dvoch mužov Kevin Fiala, potomok českých rodičov reprezentujúci „krajinu helvétskeho kríža“. Vyrovnanie prišlo až v polovici poslednej tretiny z hokejky Martina Zaťoviča. V predĺžení nepadol gól a v rozstrele zo samostatných nájazdov rozhodol v tretej sérii Michal Vondrka. Už pred stretnutím bolo isté, že Česko obsadí tretiu a Švajčiarsko štvrtú priečku v skupine.

Česko – Švajčiarsko 2:1 po sam. nájazdoch (0:1, 0:0, 1:0 – 0:0, 1:0)

• Góly: 51. Zaťovič (Jan Kovář, Jan Kolář), rozhodujúci sam. nájazd Vondrka – 17. Fiala (Brunner, Streit)
  • Vylúčení: 6:7 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš (SR), Olenin (Rus.) – Philblad (Švéd.), McIntyre (USA)

Francúzi zdolali Lotyšov v nájazdoch a poslali Rakúšanov do I. divízie

Hokejisti Francúzska zdolali v utorkovom zápase A-skupiny tím Lotyšska 3:2 po samostatných nájazdoch, zachránili sa v elitnej kategórii a poslali Rakúsko do A-skupiny I. divízie.

Dvojica utorkových súperov i Rakúsko má na svojom konte po päť bodov a o konečnom poradí rozhodli vzájomné zápasy. Francúzi i Lotyši zdolali Rakúšanov, ktorí sa po roku vracajú do nižšej kategórie. Spoločne s nimi zostupujú do A-skupiny I. divízie MS aj Slovinci, ktorí hrali v ostravskej časti šampionátu 2015. O rok budú nováčikmi Kazachstan a Maďarsko.

Radosť hokejistov Francúzska po výhre nad... Foto: Reuters, DAVID W CERNY
Francúzsko, hokejisti, radosť Radosť hokejistov Francúzska po výhre nad Lotyšskom.

Lotyši vyťažili v prvej polovici zápasu z minima maximum. V prvej tretine mali len dve strely, napriek tomu viedli 1:0. Chybnú rozohrávku Janila potrestal v 12. min počas presilovky Kaspars Daugaviňš. V 23. min trafil presne od modrej čiary do siete aj Guntiš Galviňš, znova v početnej výhode. Francúzi bojovali, dreli a napokon sa dočkali aj gólov. V 49. min znížil Stéphane da Costa a potom vyrovnal Sacha Treille. Lotyšský brankár Masalskis podržal svoj tím 9 sekúnd pred koncom, keď zlikvidoval sólo Desrosiersa.

V predĺžení mohol ukončiť duel Sotnieks, ale trafil žŕdku francúzskej bránky. Na opačnej strane zastavila bránková konštrukcia pokus Fleuryho. Zostupujúci tím do I. divízie určili až samostatné nájazdy, v ktorých boli úspešní všetci traja francúzski strelci. Po skončení duelu vypukla na ľade veľká radosť hráčov krajiny galského kohúta.

Lotyšsko – Francúzsko 2:3 po sam. nájazdoch (1:0, 1:0, 0:2 – 0:0, 0:1)

• Góly: 12. Daugaviňš (Darziňš, Galviňš), 23. Galviňš (Darziňš, Daugaviňš) – 49. S. da Costa (D. Fleury), 56. Treille (Hecquefeuille, Huet), rozhodujúci sam. nájazd Desrosiers
  • Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Mayer (USA), Rönn (Fín.) – Suominen (Fín.), Lhotský (ČR), 15 167 divákov
Viac na túto tému: #česká hokejová reprezentácia #švajčiarska hokejová reprezentácia #francúzska hokejová reprezentácia #lotyšská hokejová reprezentácia #rakúska hokejová reprezentácia