Francúzi otočili duel s Nórmi, vyhrali v nájazdoch. Rusi naďalej stopercentní

Hokejisti Francúzska sú opäť bližšie k štvrťfinále majstrovstiev sveta v Minsku, po bitke zdolali Nórsko 5:4 po samostatných nájazdoch a dva zápasy pred koncom základnej časti môžu pomýšľať na vyraďovaciu časť.

17.05.2014 14:44 , aktualizované: 20:16
Nórsko - Francúzsko Foto: ,
Nóri a Francúzi si v zápase nič nedarovali.
debata (2)

Francúzi majú sedem bodov z piatich duelov, čakajú ich zápasy s Dánskom a Českom. Ak v nich získajú tri body, v tabuľke skončia určite pred Slovenskom, aj keby zverenci Vladimíra Vůjtka vyhrali obe zvyšné stretnutia.

Francúzsko si výhrou nad Nórskom definitívne zabezpečilo záchranu medzi elitou. V sobotu v Čižovka Arene síce prehrávali v úvode druhej tretiny 0:2, ale potom dokázali otočiť na 3:2. Francúzi rovnako ako proti Slovensku zaskočili súpera rýchlymi gólmi v jednom slede, tentoraz ich dali až tri za 51 sekúnd v závere druhej tretiny. Nóri vyrovnali, Francúzi potom ešte viedli 4:3, ale o osude zápasu rozhodol až v tretej sérii samostatných nájazdov Stéphane da Costa. „Vždy, keď sa niektorý tím dostal do vedenia, druhý vyrovnal. Na konci sme sa tešili z víťazstva. Bod navyše nám veľmi pomôže. Čakajú nás dva ťažké zápasy, navyše veľmi dôležité. Budeme mať pekný deň voľna a naberieme sily na posledné súboje v skupine,“ hovoril po stretnutí podľa iihf.com Stéphane da Costa.

V Nórsku v sobotu oslavovali Deň konštitučnej monarchie, hokejisti neprispeli k oslavám sviatku. „Hrali sme na víťazstvo, ale napokon sme nedosiahli výsledok, ktorý sme chceli,“ poznamenal Per-Age Skröder.

Nóri teraz potrebujú zdolať Kanadu i Česko, ak chcú pomýšľať na vyraďovaciu časť. „Myslím, že sme boli s výnimkou posledných piatich minút druhej tretiny lepším tímom a mali sme hru pod kontrolou,“ skonštatoval tréner Nórska

A-skupina (Čižovka Arena):
Francúzsko – Nórsko 5:4 po sam. nájazdoch (0:1, 3:1, 1:2 – 0:0, 1:0)
Góly: 38. Roussel (Manavian, Bellemare), 38. Y. Treille (Auvitu, Desrosiers), 39. Roussel (S. Da Costa, Bellemare), 43. Bellemare (Roussel), rozhodujúci sam. nájazd S. Da Costa – 12. M. Trygg (K. A. Olimb, M. Olimb), 22. Ask (M. Olimb, K. A. Olimb), 42. Sörvik (Ask), 46. M. Olimb (K. A. Olimb)
Vylúčení: 4:2 na 2 min, navyše: Y. Treille (Fr.) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Olenin (Rus.), Piechaczek – Schrader (obaja Nem.), Valach (SR), 6103 divákov

Rusko naďalej stopercentné, zdolalo aj Lotyšsko

Hokejisti Ruska vyhrali aj svoj piaty zápas na MS ako jediní zatiaľ prechádzajú turnajom bez zaváhania. V sobotňajšom dueli B-skupiny zvíťazila „zborná“ nad tímom Lotyšska 4:1 a v predstihu si zabezpečila postup do štvrťfinále.

Rusi sú lídrami tabuľky s plným počtom 15 bodov, Lotyši figurujú momentálne na druhej priečke s 9 bodmi.

Favorit duelu však v Minsk Arene prehrával, keď sa v 8. min presadil Lotyš Indrašis. Ruskí hokejisti potom zapli na plné obrátky a ešte do prvej prestávky tromi gólmi otočili nepriaznivý stav. Dva razy sa do streleckej listiny zapísal Tichonov, raz Širokov. V polovici stretnutia pridal štvrtý ruský úspech Sergej Kalinin, v tej istej 29. min dostal za nepekný faul (pichnutie hokejkou) lotyšský útočník Zemgus Girgensons trest na 5 minút a do konca zápasu. Hráči Ruska, vedomí si dostatočného náskoku, už potom kontrolovali priebeh duelu a bez problémov ho doviedli do víťazného konca.

B-skupina (Minsk Arena): Lotyšsko – Rusko 1:4 (1:3, 0:1, 0:0)
Góly: 8. Indrašis (Štals) – 11. Tichonov, 16. Širokov (J. Medvedev, Tichonov), 19. Tichonov (Plotnikov, Ovečkin), 29. S. Kalinin (Kutuzov)
Vylúčení: 4:3 na 2 min, navyše: Girgensons (Lot.) 5+DKZ za pichnutie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Brüggemann (Nem.), Rantala (Fín.) – Paul Carnathan (USA), Kilian (Nór.), 14 427 divákov