Slováci odštartovali prípravu prehrou, kapitánske céčko mal na drese Šatan

Hokejisti Slovenska začali prípravné zápasy pred majstrovstvami sveta súbojom proti Rusku. V piatok podľahli 1:3, odveta je v nedeľu.

11.04.2014 19:24
Miroslav Šatan, Jevgenij Medvedev Foto: ,
Miroslav Šatan v súboji s Jevgenijom Medvedevom.

Obe reprezentácie si chcú napraviť reputáciu po nevydarenom olympijskom turnaji. V lavičke ruskej abslvoval trénerskú premiéru Oleg Znarok. Úvodné buly za potlesku hľadiska vhodila slovenská hrdinka zo Soči, zlatá biatlonistka Anastasia Kuzminová, puk jej na pamiatku podal staronový kapitán tímu Miroslav Šatan.

V úvode prvej tretiny sa Slováci ubránili súperovej presilovke. S Brejčákovými strelami si brankár Galimov poradil, rovnako ako Janus s Malychinovou na konci šikovnej kombinácie. Domáci mali veľkú možnosť ujať sa vedenia v 64-sekundovej presilovke o dvoch hráčov, strelám chýbala presnosť. Hralo sa obojstranne živo, oba tímy výdatne korčuľovali s dôrazom na bezpečnosť vo vlastnom pásme.

V prvej desaťminútovke druhej časti si po faule na Nagya Slováci zopakovali presilovku o dvoch hráčov. Mohli ju hrať sto sekúnd, ale Štajnoch ju skrátil po 44 s faulom. Vujtekovi zverenci početnú výhodu nevyužili – a prišiel trest. Voľný Kutuzov zužitkoval Zubovou prihrávku a prekonal Janusa.

Ruská radosť však netrvala dlho. O minútu nato obranca Švarný udržal puk v útočnom pásme, posunul ho rozbehnutému Lapšanskému, a ten mieril presne 1:1. Góly stretnutie oživili, útoky sa striedali na oboch stranách. Hostia prevzali iniciatívu, ale slovenská obrana odolala. V 40. min si do voľného priestoru pred Galimovom nakorčuľoval obranca Stehlík, ale zblízka Galimova neprekonal.

Súboj o víťazstvo rozhodol v 45. min Malychin. Vkorčuľoval do otvoreného priestoru a zoči-voči Janusovi usmernil puk za jeho chrbát. V ďalšom priebehu snaha slovenského tímu o vyrovnanie efekt nepriniesla. Vyše minútu pred koncom prikrášlili hostia víťazstvo gólom do opustenej bránky.

Slovensko – Rusko 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)
Góly: 33. Lapšanský (Švarný) – 32. Kutuzov (I. Zubov, J. Medvedev), 45. Malychin (Glinkin), 59. I. Zubov (Širokov, Burmistrov)
Vylúčení: 4:5 na 2 min, navyše: Varnakov (Rus.) 5+DKZ za faul kolenom, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš, Baluška – Gajan, P. Šefčík, 4829 divákov
Slovensko: Janus – M. Ďaloga, K. Sloboda, Štajnoch, Švarný, J. Valach, R. Stehlík, Čerešňák, J. Brejčák – Šatan, J. Mikúš, L. Nagy – Bartek, Špirko, Lapšanský – Miklík, Bulík, P. Zuzin – Haščák, A. Šťastný, M. Bakoš – Lušňák
Rusko: Galimov – Kutuzov, J. Medvedev, Zajcev, D. Denisov, Grigoriev, Tokranov, Čudinov, A. Mironov – Varnakov, Burmistrov, S. Kalinin – Prochorkin, I. Zubov, Širokov – Lisin, Galuzin, Kugryšev – M. Karpov, Malychin, Glinkin

Viac na túto tému: #slovenská hokejová reprezentácia