Rusi rozstrieľali aj Fínov, vo štvrťfinále ich čaká ako na OH Kanada

Až záverečné zápasy osemfinálových skupín na hokejových majstrovstvách sveta v Nemecku určili štvrťfinálové dvojice turnaja. Najatraktívnejší bude súboj Ruska a Kanady, ktorý bude pre zbornú príležitosťou na odvetu za neúspech s javorovými listami vo štvrťfinále olympijského turnaja vo Vancouveri.

18.05.2010 22:45
Rusko, hokej, radosť Foto:
Šťastní hokejisti Ruska po triumfe nad Fínskom.
debata (4)

Je teda isté, že sa nezopakujú finálové duely z posledných dvoch rokov, ktoré hrali Rusko s Kanadou. Jeden z týchto tímov odíde z Nemecka bez medaily. Ďalším zaujímavým súbojom bude v tejto fáze šampionátu netradičné severské derby Švédov s prekvapením turnaja Dánskom. O cenné kovy bude v posledný víkend šampionátu bojovať po dlhšej dobe aj jeden z dvojice Švajčiarsko – Nemecko. Čechom na ceste medzi najlepšie štyri tímy skrížia cestu Fíni. Štvrťfinálové zápasy sú na programe vo štvrtok 20. mája. O časoch zápasov rozhodne direktoriát turnaja v utorok neskoro v noci.

Štvrťfinálové dvojice, štvrtok 20. mája: Kolín: 16.15 h Fínsko – Česko, 20.15 h Rusko – Kanada,
Mannheim: 16.15 h Švédsko – Dánsko, 20.15 h Švajčiarsko – Nemecko

Hokejisti Ruska si stále udržujú neporaziteľnosť na majstrovstvách sveta v Nemecku. Vo svojom šiestom vystúpení dvojnásobní obhajcovia titulu zdolali v Kolíne v súboji o prvenstvo v E-skupine Fínsko 5:0 a vo štvrťfinále budú mať šancu vrátiť Kanade potupnú štvrťfinálovú prehru s olympijského turnaja vo Vancouveri. „Suomi“ sa stretne v zápase o postup do medailových bojov s Českom.

Páli Alexander Ovečkin. Foto: SITA
Alexander Ovečkin Páli Alexander Ovečkin.

V prvej tretine zvonili najskôr na oboch stranách žŕdky. V 17. min však dostal Rusov do vedenia v presilovej hre Sergej Fiodorov. Stretnutie sa definitívne zlomilo v prospech „zbornej“ v druhej tretine, keď najprv využil v 34. min ďalšiu presilovku Malkin a o 10 sekúnd pridal tretí gól Kuľomin. V záverečnej tretine Rusi prvými dvoma strelami medzi Vehanenove žrde zvýšili Jemelinom a Afinogenovom už na hrozivých 5:0 a stretnutie dohrali v exhibičnom tempe.

E-skupina (Kolín nad Rýnom):
Rusko – Fínsko 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)

• Góly: 17. S. Fiodorov (Siomin, Ovečkin), 34. Malkin (Kovľčuk, Gončar), 35. Kuľomin (Afinogenov, Anisimov), 43. Jemelin (Kovaľčuk), 43. Afinogenov (Kulikov)

Vylúčení: 11:11 na 2 min, navyše: J. Jokkinen (Fín.) 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Looker (USA), Muylaert (Kan.) – Kalivida (ČR), Wehrli (Švajč.), 11 687 divákov

• Rusko: Varlamov – Kornejev, Grebeškov, Kalinin, Gončar, Nikulin, Jemelin, Aťušov, Kulikov – Siomin, S. Fiodorov, Ovečkin – Malkin, Daciuk, Kovaľčuk – Tereščenko, Frolov, Viktor Kozlov – Afinogenov, Kuľomin, Anisimov
  • Fínsko: Vehanen – Heitanen, Puistola, Niskala, Vatanen, Mäenpää, Jaakola – Miettinen, Immonen, J. Jokinen – S. Kapanen, Kontiola, Aaltonen – Hytönen, Korpikoski, Pihlström – Hahl, Santala, Komarov – Lehtera, Osala

Švédi deklasovali Švajčiarov a vyhrali osemfinálovú skupinu

V záverečnom zápase osemfinálovej F-skupiny hokejových majstrovstiev sveta v Nemecku deklasovali Švédi v mannheimskej SAP Arene Švajčiarov 5:0 a vybojovali si prvú priečku v F-skupine. Švédov čaká vo štvrťfinále prekvapenie z Dánska, Švajčiari sa stretnú s domácim Nemeckom.

Švédski hokejisti sa tešia po góle v sieti... Foto: ČTK
Švédsko, radosť Švédski hokejisti sa tešia po góle v sieti Švajčiarska.

„Tri korunky“ otvorili skóre už po 182 sekundách, keď akciu elitného útoku zakončil Pääjärvi Svensson. Švédom vyšiel aj nástup do druhej tretiny a v 24. min po góloch Harjua a Hedmana viedli už 3:0. V tretej tretine dva góly z hokejok Petterssona a Maartenssona za 48 sekúnd definitívne „potopili“ Švajčiarov.

F-skupina (Mannheim):
Švajčiarsko – Švédsko 0:5 (0:1, 0:2, 0:2)

• Góly: 4. Pääjärvi Svensson (Maartensson), 21. Harju (Karlsson, Jonatahan Ericsson), 24. Hedman (Maartensson), 44. Pettersson (Jonatahan Ericsson), 45. Maartensson (Nilson, Pääjärvi Svensson)

Vylúčení: 2:2 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška (SR), Laaksonen (Fín.) – Deďulija (Biel.), 5757 divákov

• Švajčiarsko: Stephan – Vauclair, Seger, Hirschi, Bezina, Helbling, Josi, Du Bois – Déruns, Plüss, Rüthemann – Savary, Lemm, Romy – Ambühl, Monnet, Brunner – Jenni, Trachsler, Duca – Christen,
  • Švédsko: Markström – M. Johansson, Hedman, Jonathan Ericsson, Karlsson, Ekman Larsson, Bäckman, Gunnarsson, Lindström – Maartensson, Nilson, Pääjärvi Svensson – Persson, Backlund, Andersson – Engqvist, Omark, Harju – Pettersson, Wallin, Nylander