Slováci zdolali Bielorusov 4:3

Slovenskí hokejisti vyhrali v svojom poslednom zápase v osemfinálovej skupine F na svetovom šampionáte v Moskve nad Bielorusmi 4:3 a zabezpečili si účasť v štvrťfinále turnaja. O výhre rozhodol až gól Pavla Demitru do prázdnej bránky, po tom, čo boli Bielorusi nútení hrať vabank.

06.05.2007 16:49
Zdeno Chára Foto:
Zdeno Chára sa teší z gólu, ktorým otvoril skóre stretnutia s Bielorusmi.

Slovensko má po skončení svojho účinkovania v tabuľke F-skupiny 9 bodov. Na svojho štvrťfinálového súpera si zverenci Júliusa Šuplera počkajú do pondelkového večera.

Slováci mali v úvode zápasu s Bielorusmi optickú prevahu, Chára v 12. min sklopil počas presilovky pred Mezinom za jeho chrbát Gáboríkovu strelu od modrej. V 16. min však Ugarov tvrdým príklepom po prechode modrou čiarou vyrovnal. V druhej tretine najskôr Marián Gáborík dvoma gólmi zabezpečil slovenské vedenie, Bielorusom sa však v 34. a 35. min v priebehu 30 sekúnd podarilo opäť vyrovnať. V poslednej časti hry sa šance striedali na oboch stranách, Križan a Mezin dlho odolávali. O slovenskom víťazstve v riadnom hracom čase napokon rozhodol 39 sekúnd pred záverom pri bieloruskej hre bez brankára Demitra.

Osemfinálová F-skupina:
Slovensko – Bielorusko 4:3 (1:1, 2:2, 1:0)

• Góly: 12. Chára (Gáborík, Marián Hossa), 23. Gáborík (Demitra), 25. Gáborík (Marián Hossa, Chára), 60. Demitra (Gáborík) – 16. Ugarov (Zaďoľonov, Rjadinskij), 34. Antonenko (Zaďoľonov, Ugarov), 35. Koľcov (Kulakov, Meleško)

Vylúčení: 2:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Rönn (Fín.) – Eglitis (Lot.), Karlberg (Švéd.), 2800 divákov

• Slovensko: Križan – Chára, Podhradský, Starosta, Štrbák, Jurčina, Harant – Šatan, Kapuš, Uram – Radivojevič, Kukumberg, Somík – Marián Hossa, Demitra, Gáborík – Melichárek, Podkonický, Surový – od 41. min Čiernik, M. Kováčik
  • Bielorusko: Mezin – Denisov, Makrickij, Žurik, Rjadinskij, Leontijev, Kosťučenok, Glebov – Demagin, Kurilin, Dudik – Ugarov, Zaďoľonov, Antonenko – Kulakov, Koľcov, Meleško – Strachov, Volkov, Kukuškin

Bielorusi začali duel aktívne, no Slováci pôsobili na ľadovej ploche v Mytišči hokejovejším dojmom. Aktívny bol najmä Gáborík, každá jeho strela znamenala najvyššiu pohotovosť pre gólmana Mezina a už v 5. min trafil aj žŕdku. O tri minúty po prvý raz preveril Antonenko Križana, ale jeden z hrdinov sobotňajšieho duelu proti Česku zasahovať nemusel. Prvý gól padol v presilovej hre Slovenska, tvrdú strelu Gáboríka zrazil Chára za chrbát súperovho brankára – 1:0. V 16. min vyrovnal z ojedinelej príležitosti Ugarov, ktorý spomedzi kruhov nedal Križanovi šancu.

Na začiatku druhej dvadsaťminútovky úradoval najlepší hráč na ľade Gáborík. Najprv v 23. min po nevydarenej strele Demitru z pravej strany nahodil puk na bránku, obkorčuľoval ju a zľava doklepol za Mezina. O dve minúty bolo už 3:1, tentoraz krídelník Minnesoty vymietol z pravého kruhu ľavý horný roh súperovej svätyne. Zdalo sa, že Slováci súboj v pohode dohrajú, no najprv prišli v 29. min o Starostu po tvrdom narazení na mantinel od Demagina a v rozpätí 30 sekúnd v 34. a 35. min aj o svoje vedenie. Strelou spomedzi kruhov nedal šancu Križanovi Antonenko a následne vyrovnával po zhluku viacerých chýb Koľcov. Bielorusi mali dokonca šancu ísť do vedenia, keď sa v 36. min nechal zbytočne vylúčiť Chára, no pri šanciach Ugarova a Antonenka si miesto dobre zastal gólman švédskeho majstra MODO.

Do tretej časti hry pozmenil tréner Július Šupler zloženie útokov, no v obrane sa po zranení Starostu striedali už iba piati korčuliari, čo bolo cítiť. Bielorusi zacítili príležitosť dostať sa do vedenia a boli nesmierne nebezpeční. V 49. min sa po peknom vysunutí sám na Križana rútil Demagin, ale slovenský brankár situáciu ustál. V polovici tretej tretiny zvládli Slováci veľmi nebezpečnú početnú výhodu súpera a na druhej strane mal dobrú príležitosť Hossa. Záverečný tlak Bielorusov otupilo vylúčenie Dudika. Minútu pred koncom skúsil tréner Curt Fraser hru bez brankára, keďže pre jeho tím remíza nič neriešila. Puku sa zmocnil Gáborík, prihral Demitrovi a ten 39 sekúnd pred koncom do prázdnej bránky rozhodol o víťazstve Slovenska. Hossa potom trafil ešte raz do opustenej bránky Bielorusov, ale už po uplynutí času. Gól teda neplatil.