Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Jedna kauza za druhou. Liptáci kritizujú Šatana, SZĽH im neschválil prevod licencie

Spoločnosť MHK 32 a.s. z Liptovského Mikuláša sa rozhodla pozastaviť svoju činnosť až do vyriešenia problému s prevodom licencie na novú spoločnosť SK 32 Liptovsky Mikuláš s.r.o.

23.09.2020 16:39 , aktualizované: 19:41
Miroslav Šatan Foto: ,
Miroslav Šatan.
debata (1)

Podľa správy na oficiálnom webe extraligového hokejového klubu z Liptova sa rozhodnutie sa týka A-tímu tak aj juniorského družstva.

Liptovskomiku­lášanov znepokojilo zamietnutie spomenutého prevodu licencie ako „zmluvy o predaji časti podniku MHK 32 a.s.“. "Spoločnosť SK 32 Liptovsky Mikuláš je naďalej blokované prevziať licenciu aj napriek tomu, že doložila všetky potrebné informácie a dokumenty, ktoré sú potrebné podľa stanov zväzu k takémuto právnemu úkonu.

ŠK 32 Liptovský Mikuláš sa po dnešnom dni bude domáhať svojich práv súdnou cestou. Je na pováženie, že odkedy bolo ustanovené nové vedenie hokejového zväzu na čele s pánom Šatanom, tak sa na jeho pôde prevaľuje jedna kauza za druhou. Nie je to len o včerajšom zásahu NAKA, ale aj táto „naša“ vec sa ťahá už deväť mesiacov," napísali Liptáci na svojom webe.

"Na základe zistených skutočností, ktoré máme od činovníkov SZĽH, za týmito obštrukciami stoja ľudia z prostredia mesta a mestského zastupiteľstva v Liptovskom Mikuláši. Konkrétne ide o Vincenta Kultana – poslanca mestského zastupiteľstva, o Martina Alušica, ktorý pôsobí na mestskom úrade ako hlavný kontrolór avšak bez zmluvy s mestom a o Martina Cibáka, ktorý je v blízkom osobnom vzťahu s najvyššími funkcionármi SZĽH.

Štadióny klubov Tipos extraligy Fotogaléria - 11 fotiek Všetky fotky
Štadión Ondreja Nepelu.

K ostatným veciam sa vyjadrím v tlačovej správe, ktorú vydáme v najbližšom čase," napísal na webe extraligistu konateľ spoločnosti ŠK 32 Liptovský Mikuláš Milan Čanky, ktorý pôsobí na poste generálneho manažér klubu.

Mestu Liptovský Mikuláš pritom počas minulého týždňa prostredníctvom primátora Jána Blcháča informovalo, že sa mu ako jedinému akcionárovi v klube MHK 32 Liptovský Mikuláš podarilo doviesť do úspešného konca proces prevodu súťažnej licencie, ktorej nadobúdateľom sa stala spoločnosť ŠK 32 Liptovský Mikuláš, s. r. o.

Podľa slov Blcháča prevod potvrdil Výkonný výbor Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) na svojom zasadnutí 16. septembra. O týždeň neskôr však web Liptákov referuje o negatívnom postoji SZĽH.

"Budúcnosť hokeja u nás bola dlhšie nejasná, mesto si nemohlo vzhľadom na neistú finančnú situáciu dovoliť dotovať hokej ako jeho jediný akcionár. Teraz je už o tento tradičný šport v meste našťastie postarané.

Budú ho robiť profesionáli, ktorí sa budú venovať výlučne tejto oblasti. Dorastenci budú zastrešovaní Občianskym združením Hokejové talenty MHK 32," priblížil pred týždňom situáciu primátor Blcháč.

Takto sa Martin Cibák tešil zo zisku Stanleyho... Foto: TASR/AP, STEVE NESIUS
hokej Tampa NHL Cibák Takto sa Martin Cibák tešil zo zisku Stanleyho pohára spoločne s brankárom Nikolajom Chabibulinom v roku 2004.

Liptovský Mikuláš je dlhodobo liaheň kvalitných hokejistov. Niekdajší útočník Martin Cibák je držiteľ Stanleyho pohára, brankár Ján Laco vychytal Slovensku striebro na majstrovstvách sveta v roku 2012 a zatiaľ naposledy to do reprezentácie dotiahli dvojičky Matúš a Jakub Sukeľovci.

V uplynulej pre pandémiu koronavírusu neukončenej sezóne najvyššej slovenskej súťaže Liptovský Mikuláš ešte pod značkou MHK 32 obsadil v tabuľke poslednú 13. priečku. Pred marcovou stopkou získali jeho hráči v 48 zápasoch 35 bodov.

Stanovisko SZĽH

Výkonný výbor Slovenského zväzu ľadového hokeja dňa 27.8.2020 udelil klubu MHK 32 Liptovský Mikuláš súťažnú licenciu. Nič teda nebráni tomu, aby sa v Liptovskom Mikuláši hral extraligový aj mládežnícky hokej.

Výkonný výbor SZĽH na svojom zasadnutí hlasoval o prevode licencie zo subjektu MHK 32 Liptovský Mikuláš na ŠK 32 Liptovský Mikuláš. Tento prevod neodsúhlasil z nasledujúcich dôvodov:

  • Výkonný výbor bol pred hlasovaním oboznámený so stanoviskom hlavného kontrolóra mesta Liptovský Mikuláš, v ktorom napadá platnosť zmluvy o predaji časti podniku MHK 32 a.s., a tiež so stanoviskom primátora mesta k danej veci, ktoré si navzájom výrazne odporujú. V celej veci prebiehajú dve trestné stíhania klubu MHK 32 Liptovský Mikuláš.
  • Vzniká dôvodné podozrenie, že prezident klubu pán Čanky chce previesť licenciu na nový subjekt, aby sa zbavil vzniknutých dlhov v starom klube.

Výkonný výbor teda nemá právne stanovisko, či samotná zmluva o predaji je platná alebo nie. O danej veci tak môže rozhodnúť iba súd. SZĽH chce touto cestou odsúdiť akékoľvek útoky na vedenie SZĽH zo strany klubu či mesta a odmieta spájať prevod licencie s inými medializovanými vecami z ostatných dní.

SZĽH žiada vedenie mesta Liptovský Mikuláš a vedenie klubu MHK 32 Liptovský Mikuláš, aby si svoje interné spory riešili na ‚domácej pôde‘ a nezaťahovali do nich Slovenský zväz ľadového hokeja. Pre SZĽH je dôležité chrániť dobré meno slovenského hokeja a bude to odhodlane robiť čestne a transparentne. Toto očakávame aj od našich klubov."

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Miroslav Šatan #Slovenský zväz ľadového hokeja #MHK Liptovský Mikuláš