Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Exkošičania režírovali víťazný návrat Slovana. Habal: Na gestá si musím zvyknúť

Návrat Slovana Bratislava do hokejovej Tipsport Ligy nápadne pripomínal jeho odchod. "Belasí" odohrali prvý zápas po návrate v košickej Steel aréne, v ktorej sa v roku 2012 tešili z titulu a rovnako ako v poslednom zápase ročníka 2011/2012 triumfovali 2:1.

13.09.2019 08:50
Habal Foto: ,
Brankár Slovana Bratislava Vladislav Habal sa vydal na výlet von zo svojej bránky.
debata (1)

Pikantným na tesnom víťazstve je fakt, že sa oň výrazne zaslúžili hráči s košickou minulosťou.

Prvý gól sezóny 2019/2020 strelil obranca Martin Štajnoch, na ktorého nadviazal v 2. tretine Radovan Bondra, ktorý upravil na 2:0. Keďže domáci útočník Michal Chovan v tretej časti znížil na konečných 2:1, bol to práve Bondrov zásah, ktorý sa ukázal ako víťazný.

„Je skvelé začať sezónu takýmto cenným víťazstvom, najmä vzhľadom na to, že sa nám v nedávnych prípravných zápasoch príliš nedarilo. Preto je takýto výsledok naozaj vítaným vstupom do sezóny,“ uviedol Bondra, ktorý je odchovanec HC Košice. Na gól mu nahral Šimon Petráš, ktorý strávil uplynulé dve sezóny práve v košickom klube.

Pre Bondru nebolo spočiatku jednoduché vyrukovať na známy košický ľad v drese neobľúbeného súpera.

„Najskôr som mal zmiešané pocity, cítil som aj nervozitu. Od momentu, keď som sa dotkol puku, sa mi už hralo lepšie. Dať gól pred takýmto publikom, v podstate víťazný, je skvelý pocit. Miestami som mal pocit, že je to zápas play off, potom som si však uvedomil, že je to stále iba prvý zápas. Atmosféra bola výborná, fanúšikovia dali do toho všetko a takisto aj my hráči,“ poznamenal Bondra.

Víťazný návrat Slovana do Tipsport Ligy Fotogaléria - 19 fotiek Všetky fotky
Fanúšik Radko Kozák obstaral úvodné buly...

Slovan dosiahol tesné víťazstvo aj zásluhou brankára Vladislava Habala, ktorý si pripísal 26 zákrokov. Aj pre neho bol prvý súťažný zápas nového ročníka špeciálny, keďže uplynulé tri sezóny strávil práve v Košiciach.

"Vedeli sme, do čoho ideme. Pre mňa to bol zvláštny zápas, keďže som v Košiciach hral tri roky. Košice považujem za svoj domov, teraz som však šťastný, že moje nové mužstvo vyhralo.

Počas zápasu som sa pozrel k fanklubu, skôr som tam však videl nie príliš pekné gestá na moju adresu. Asi si na to musím zvyknúť. Viem, že to tak chodí, ľudia na to majú právo, tak nech si uľavia. Teraz sa pre mňa začala nová éra a už chytám za iný tím," uviedol 28-ročný brankár, ktorý by mal v Slovane vytvoriť brankársku dvojicu s Kanaďanom Brustom.

Habalov výkon vyzdvihol aj tréner Slovana Roman Stantien. „Láďo chytal celú prípravu, bolo toho na neho veľa. Pracovali sme vo veľkých objemoch, no v zápase v Košiciach sa potvrdilo, že sme to dobre načasovali. Zachytal fantasticky a oceňujem to o to viac, že nie je jednoduché chytať v prostredí, kde predtým pôsobil. Jeho brankársky kolega Barry Brust chýbal pre zranenie v hornej časti tela,“ prezradil Stantien.

Košičania sklamaní výkonom, no nadšení kulisou

Prvý súťažný zápas Košičanov v novej sezóne s rivalom Slovanom Bratislava priniesol očakávanú búrlivú kulisu, vysoké nasadenie i emócie.

Košickí diváci boli zvedaví predovšetkým na domáci tím, ktorý prešiel počas medzisezónneho obdobia výraznou obmenou. „Oceliari“ však nenadviazali na sľubné výsledky a výkony z prípravného obdobia a súperovi nevnútili svoj štýl hry.

Steel Aréna bola vo štvrtok vypredaná. Foto: TASR, František Iván
Steel Aréna Steel Aréna bola vo štvrtok vypredaná.

„Myslím si, že je jednoduchšie hrať takýto zápas vonku. Ale to nebol hlavný problém. Chceli sme presadiť vlastný hokej, vlastný štýl a to nám Slovan nedovolil, resp. sme mu to nedokázali vnútiť. Či to už bolo pri hre 5 na 5 alebo pri presilovkách, nevedeli sme sa poriadne presadiť. Verím, že hráči si z toho vezmú ponaučenie,“ konštatoval tréner HC Košice Peter Draisaitl, ktorý zažil súťažnú premiéru v slovenskej Tipsport Lige.

Jeho prvý zápas v najvyššej slovenskej súťaži priniesol výbornú atmosféru a zaplnenú druhú najväčšiu tipsportligovú halu. „Presne toto slovenský hokej potrebuje. Aj ja si prajem, aby boli takto plné všetky štadióny, na ktorých sa hrá liga,“ priznal.

Slovanisti, ktorí sa do najvyššej súťaže vrátili po siedmich rokoch, začali sezónu tam, kde v roku 2012 končili – v Steel aréne. Reštartovala sa tak odveká rivalita košického a bratislavského klubu, ktorú bolo cítiť aj na tribúnach. Košický fanklub vytiahol počas zápasu transparent „lepší vrabec v hrsti ako orol v KHL“ a hoci občas zazneli aj tvrdšie pokriky, fanúšikovská rivalita nepresiahla únosnú mieru.

Diváci sa venovali najmä povzbudzovaniu domácich hráčov, ktorých o to viac mrzel konečný rezultát.

"Bola radosť hrať pred takou kulisou. Zápas sa hral vo výbornej atmosfére, diváci nás hnali vpred. Možno sme boli trošku zaskočení z toho celého. Nehrali sme hokej, aký sme predvádzali v príprave. Najmä spočiatku nám chýbal pohyb a akonáhle sme sa začali hýbať, tak sme si už aj vytvárali šance.

Najmä však musíme dať góly v presilovkách, ktorých sme mali veľa vrátane dlhej o dvoch hráčov. V príprave nám to napadalo, teraz nie. Je to iba prvý zápas a verím, že ďalšie budú lepšie," uviedol útočník Michal Chovan, ktorý strelil jediný gól domácich.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #HC Slovan Bratislava #HC Košice #Vladislav Habal