Košice titul neobhája. Do finále suverénne postúpila Banská Bystrica

Konečne naplnili ofenzívny potenciál. Vďaka nemu zaslúžene postúpili do finále play off hokejovej Tipsport Ligy. V ňom bude po ôsmich sezónach v rade chýbať minuloročný majster.

06.04.2016 19:42 , aktualizované: 20:17
banská bystrica, košice, Jason Bacashihua,... Foto: ,
Brankár Jason Bacashihua z HC '05 iClinic Banská Bystrica (vpravo) a Tomáš Hrnka v drese Košíc.
debata (3)

Len necelých sedem minút potrebovali Banskobystričania na to, aby definitívne pochovali košické šance na obhajobu titulu. Dorážka Tománka, bomba Ďatelinku a úspešná strela Hvilu v druhej tretine odštartovali odplatu za minuloročné neúspešné finále práve proti východniarom. Po výsledku 4:1 v celej sérii zvíťazili 4:2 a vo finále sa stretnú s úspešnejším z dvojice Nitra – Zvolen.

Bezgólová prvá tretina bola jedna z najslabších v celej sérii. Prostredná časť však ukázala kvality bystrického mužstva. Už v jej 44. sekunde otvoril skóre Tománek a prvýkrát rozjasal zaplnené tribúny. Košičania sa ani nestihli poriadne oklepať z rýchleho presného zásahu a prehrávali o dva góly. Ďatelinkovu bombu v presilovke zastavila až Melicherčíkova sieť. Smrtiacu a rozhodujúcu sedemminútovku Banskej Bystrice dokončil Hvila a razom bolo 3:0.

Keď najlepší ligový strelec prekonal Melicherčíka aj druhýkrát, bolo po zápase. Výsledok potom už len kozmeticky upravil hosťujúci Boltun. „Mali sme výbornú druhú tretinu, ktorá rozhodla o celom osude dnešného zápasu. Rozhodlo to, že sme hrali na štyri vyrovnané päťky a zo zabezpečenej obrany. V krízových situáciách nás podržal brankár Bacashihua. Tešíme sa na finále, súpera si nevyberáme,“ povedal po zápase dvojgólový strelec Lukáš Hvila.

Skúsený Michal Handzuš aj napriek bezgólovej prvej časti veril, že góly prídu. „V prvej tretine sme nevyužili presilové hry. Stále sme si však hovorili, že musíme zostať trpezliví. To sa nám aj vyplatilo a v druhej tretine sme rozhodli o osude celého zápasu aj série,“ vyhlásil skúsený center.

Košičanom po zápase odovzdal šéf Pro-Hockeya Richard Lintner bronzové medaily a pohár pre víťaza základnej časti. Podľa skúseného Petra Bartoša aj napriek tomu nemôžu na východe tento ročník hodnotiť pozitívne.

„Ťažko sa mi hľadajú slová. Verili sme na zvrat série, no je koniec. Mali sme veľa vylúčených hráčov v prvej aj druhej tretine. To nám vzalo veľa síl, bez ktorých sa zápas zvrátiť nedá. Víťazstvo v základnej časti je len slabou náplasťou, s ktorou sa nemôžeme uspokojiť. Nepostúpili sme do finále, nemôžeme sezónu hodnotiť pozitívne,“ dodal smutný Bartoš.

HC '05 iClinic Banská Bystrica – HC Košice 4:1 (0:0, 3:0, 1:1) – konečný výsledok série 4:2, Banská Bystrica postúpila do finále

• Góly: 21. R. Tománek (Majdan, Handzuš), 24. I. Ďatelinka (R. Tománek), 28. Hvila (Gillies, Kytnár), 51. Hvila (Kytnár, Gillies) – 59. Boltun (Macejko, Deyl)
  • Vylúčení: 1:8 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. rozhodovali: Kubuš, Konc – Šefčík, Tvrdoň, 2841 divákov
  • Banská Bystrica: Bacashihua – I. Ďatelinka, Šmach, Ivan Majeský, Pujacs, Gründling, V. Čížek, Bajaruns, Sandgren – Majdan, Bast, R. Tománek – Hvila, Kytnár, Gillies – Matoušek, Zigo, Lunter – Bezúch, Handzuš, Bortňák
  • Košice: Melicherčík – Deyl, Dudáš, Jankovič, Cebák, P. Mikuš, Macejko, Milý, Matúš Chovan – M. Bartánus, Suja, Bicek – P. Bartoš, Jenčík, Lapšanský – Boltun, Hrnka, Šoltés – Tibor Varga, Češík, Hričina