Nitra oslavuje historický postup do finále, v predĺžení rozhodol Lelkeš

Tribúny zaplnené do posledného miestečka, búrlivá atmosféra a neutíchajúce povzbudzovanie oddaných priaznivcov.

02.04.2014 20:05 , aktualizované: 21:00
debata (3)

Nálada na zimáku v Nitre bola v stredu výborná už pred úvodným vhadzovaním a postupne gradovala. Vyvrcholila víťaznou bodkou v predĺžení v podaní Lelkeša, frenetickým potleskom a oslavami vytúženého postupu do finále.

zväčšiť Postupová radosť. Hokejisti Nitry si zahrajú... Foto: SITA, Martin Havran
Nitra, hokej, fanúšikovia, radosť Postupová radosť. Hokejisti Nitry si zahrajú extraligové finále.

Domáci hokejisti zvládli posledný krok, Banskobystričanov zdolali 4:3 po predĺžení, semifinálovú sériu vyhrali 4:1 na zápasy a po prvý raz v histórii klubu si zahrajú v extraligovom finále. Ich súperom bude jeden z dvojice Košice, Piešťany. Po piatich zápasoch sú na tom lepšie východniari.

„Zápas bol vyrovnaný až do konca. Vypracovali sme si náskok, ale prišli sme oň. Celé to vyvrcholilo v predĺžení, som veľmi rád, že to vyšlo a Nitra je po prvý raz vo finále. Hrať v takejto atmosfére je niečo úžasné. Paráda! Už som to v Nitre zažil aj predtým, teraz sme však fanúšikom splnili ich sen. No nič sa pre nás nekončí, ideme ďalej a chceme vyhrať titul,“ vravel brankár Vlastimil Lakosil.

Keď už sme vo finále, tak ho chceme vyhrať. Súpera si nevyberáme, záležať bude len na tom, ako budeme hrať my," hovoril kapitán Jozef Stümpel, pre ktorého bude extraligové finále vôbec prvým klubovým v kariére.

Fanúšikovia si po prvý raz zakričali gól už po 124 sekundách. Lelkeš osem sekúnd pred uplynutím trestu Saracina využil prvú presilovú hru. Zverenci Antonína Stavjaňu mali viac z hry, no viaceré sľubné príležitosti nedotiahli do úspešného konca. Na 2:0 zvýšil v polovici zápasu, opäť v početnej výhode, Lukáš Novák a nitriansky zimný štadión sa otriasal v základoch. Oslavný chorál však už po 22 sekundách hry pribrzdil gólom Handlovský a o štyri minúty zamrazil tribúny vyrovnávajúci Whi­te.

V 46. min priblížil Nitre finále Segľa, ale hostia zdvihli hlavy a aj po druhý raz v zápase vyrovnali. V 54. min sa tešil z druhého gólu v zápase Handlovský. V predĺžení rozhodol o triumfe domácich v zápase i sérii Lelkeš.

HK Nitra – HC'05 Banská Bystrica 4:3 po predĺžení (1:0, 1:2, 1:1 – 1:0) – konečný výsledok série 4:1, Nitra postúpila do finále

• Góly: 3. Lelkeš (D. Milo, J. Ručkay), 31. L. Novák (Stümpel, R. Tománek), 46. Martin Segľa (Bajtek), 68. Lelkeš – 32. Handlovský (Macháček, Veilleux), 33. White (Kafka, Handlovský), 54. Handlovský (Macháček)
  • Vylúčení: 1:4 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš, Baluška – M. Korba, Rovenský, 3600 divákov
  • Nitra: Lakosil – D. Milo, Nádašdi, P. König, Ordzovenský, M. Novák, F. Kuzma, M. Bača, Ďurkech – Lelkeš, Miroslav Kováčik, J. Ručkay – L. Novák, Stümpel, Tománek – Hrazdíra, T. Chrenko, Martin Segľa – Piačka, Bajtek, R. Mráz
  • Banská Bystrica: Kalemba – Lepine, Saracino, Macháček, Kania, Rosandič, Bambúch, Predajniansky – Kafka, White, Rapáč – Veilleux, Heizer, Handlovský – Lamper, Zigo, Lunter – R. Konečný, R. Gašpar, Kadura

Karol Kolečáni (asistent trénera Nitry): „Bol to krásny záver tejto série, obe mužstvá išli na doraz. Banská Bystrica hrala veľmi dobre a mali sme s ňou veľké problémy. Za stavu 2:0 sme síce mali hru v rukách, ale po chybách sme vrátili súpera do zápasu. V tretej tretine sme dali gól a boli blízko k postupu, ale súper opäť vyrovnal a museli sme ďalej bojovať. V predĺžení sme boli aktívnejší a naša snaha vyústila do víťazného gólu. Sme radi, že sme postúpili do finále, veď o tom sme celú sezónu snívali.“

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Gratulujem Nitre k postupu a želám jej veľa šťastia vo finále. Bol to dobrý zápas vo výbornej diváckej kulise. Nebyť faulov mohla táto séria dopadnúť inak. Chýbali nám aj niektorí hráči, škoda. Sme smutní. V závere zápasu sme mali tri obrovské šance, ale nepremenili sme ich. Chalani však odovzdali všetko a ja im ďakujem.“