Nitra vyradila obhajcu zo Zvolena, do semifinále postúpili aj Košice

Hokejisti Nitry a Košíc postúpili najrýchlejším možným spôsobom do semifinále extraligy. Vo štvrtom štvrťfinálovom zápase zvíťazili Nitrania nad obhajcom zo Zvolena 2:0, Košice zdolali Martin 4:3 po nájazdoch. Víťaz základnej časti HC Košice viedol na martinskom ľade 3:1, ale domáci si vybojovali predĺženie. V ňom gól nepadol a postup Košíc vybojoval v nájazdoch Peter Bartoš. Nitra v dueli proti Zvolenčanom triumfovala 2:0 gólmi z prvej tretiny.

13.03.2014 19:51
Nitra, Zvolen Foto: ,
Radosť hokejistov Nitry v zápase so Zvolenom.

HKM Zvolen – HK Nitra 0:2 (0:2, 0:0, 0:0) – konečný výsledok série: 0:4, do semifinále postúpila Nitra

• Góly: 15. Piačka (Ordzovenský, Lelkeš), 16. R. Tománek (L. Novák, Ordzovenský)
  • Vylúčení: 8:6 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák, M. Novák – Kacej, M. Orolín, 1255 divákov
  • Zvolen: M. Šimko – Juraško, Obšut, Hraško, Safronov, L. Pokovič, J. Hertl, Ťavoda, Pichnarčík – Michal Chovan, Brabenec, A. Podkonický – Koren, Hebar, Martin Ďaloga – Ľ. Zuzin, P. Zuzin, Škvaridlo – Puliš, Čanky, Síkela
  • Nitra: Kristan – Nádašdi, Ordzovenský, D. Milo, M. Bača, M. Novák, F. Kuzma, Ďurkech – L. Novák, Stümpel, R. Tománek – J. Ručkay, Miroslav Kováčik, H. Ručkay – Bajtek, T. Chrenko, Martin Segľa – Piačka, Lelkeš, R. Mráz

Úvodné minúty zápasu patrili domácim hokejistom. Vytvorili si tri gólové príležitosti, ale ani jednu z nich nevyužili. Nitrania aj v tomto stretnutí ťažili z chýb Zvolena. V 15. min sa k odrazenému puku dostal Piačka a otvoril skóre duelu – 0:1. O 33 sekúnd neskôr prišiel aj druhý úder hostí, prihrávku Nováka spoza bránky zužitkoval pri ľavej žŕdke pohotový Tománek – 0:2. Domáci sa potom snažili o zníženie nepriaznivého stavu – najprv sa ocitol v šanci Brabenec, po ňom mieril do žŕdky Podkonický. Úradujúcemu majstrovi nevyšla ani dvojminútová presilovka o dvoch hráčov, v nej zvonila znovu žŕdka po Obšutovej tečovanej strele.

Na začiatku druhej tretiny sa snažil dostať puk za domáceho brankára Kováčik. Pohrozili aj Zvolenčania, v dobrej šanci sa ocitol Síkela, ale Kristan si poradil s jeho pokusom. V 25. min sa predral Tománek, no trafil iba žŕdku. O tri minúty neskôr fauloval Hertl vo vyloženej šanci Henricha Ručkaya, rozhodca nariadil trestné strieľanie, ktoré nitriansky útočník nepremenil. V polovici zápasu mali šance aj ‚bryndziari‘, no Koren a Safronov neuspeli. Potom hrala Nitra minútu v početnej výhode o dvoch, ale chýbala vyložená príležitosť. Tá prišla až v posledných sekundách strednej časti, keď Henrich Ručkay ani na dvakrát neprehodil ležiaceho Šimka.

V treťom dejstve sa domáci snažili zdramatizovať vývoj zápasu. V 43. min sa dostal do dobrej streleckej možnosti Podkonický. Zakončoval až dvakrát podobne ako Ručkay, ale nenašiel recept na Kristana. Hostia v ďalších minútach opäť hrali v početnej výhode, dokonca 76 sekúnd o dvoch hráčov. Výsledkom bola iba žŕdka L. Nováka. V 52. min mal tretí gól na hokejke J. Ručkay, sám pred Šimkom puk za jeho chrbát neposlal. Hráčom spod Pustého hradu chýbal dôraz v koncovke, pri puku boli o niečo neskôr ako súper a zaslúžene prehrali aj štvrtý štvrťfinálový zá­pas.

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): „Výsledok série je jednoznačný, zápasy však boli veľmi vyrovnané. Možno sme boli viac koncentrovaní ako súper. Zvolen nemal po rozbitej sezóne, v ktorej zažil dlhé série bez víťazstva, istotu v koncovke. To, čo ho v minulom ročníku zdobilo, mu teraz chýbalo. Náš brankár Kristan výborne odchytal celú sériu, čím poskytol istotu obrancom a celému mužstvu.“

Josef Turek (tréner Zvolena): „Prehrali sme s lepším, bolo cítiť veľký bodový rozdiel po základnej časti. Doma sme však neboli outsiderom, stretnutia boli vyrovnané. Nepremieňali sme však vyložené šance. Rozhodlo, že sme doma ani raz nezvíťazili. Slabá efektivita nás sprevádzala celú sezónu, v tejto štatistike sme patrili medzi najhorších. Neľutujem, že som sa k tímu pripojil krátko pred začiatkom play-off. Naopak, vážim si, že som dostal ponuku aj na budúcu sezónu.“

MHC Mountfield Martin – HC Košice 3:4 po sam. nájazdoch (0:2, 1:1, 2:0) – konečný výsledok série 0:4, do semifinále postúpili Košice

• Góly: 27. Kolena (A. Novotný), 42. Matejka (Themár, Kolena), 56. Kolena (Themár) – 13. Sojčík (Češík), 18. R. Jenčík (P. Bartoš, Svatoš), 23. Sojčík (z tr. strieľania), rozhodujúci sam. nájazd P. Bartoš
  • Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:1, rozhodovali: J. Konc, T. Orolín – Korba, Rovenský, 1890 divákov
  • Martin: Dzubina – Tupý, I. Ďatelinka, Brcko, Matejka, A. Novotný, Rusina – Markovič, Galamboš, Važan – Suja, Fujerík, J. Cíger – L. Klíma, Kolena, Themár – Šugár, Díder, Rožník
  • Košice: Staňa – Kolba, Klouček, Štrbák, E. Černák, Deyl, Cebák – Bicek, T. Hrnka, M. Bartánus – Svatoš, P. Bartoš, R. Jenčík – Sojčík, Češík, Skalický – Jokeľ, Matúš Chovan, Hinďoš

Košičania od úvodu pevne kráčali za svojím predsavzatím ukončiť štvrťfinálovú sériu už v Martine. „Oceliari“ v prvej tretine hrali trpezlivo zozadu a spoliehali sa na rýchle protiútoky. V 5. min mohol otvoriť skóre Svatoš, ale Dzubina predviedol kvalitný zákrok, martinský gólman potom zneškodnil aj Češíkovu strelu zblízka. Domáci potvrdili svoju nemohúcnosť v presilovkách. Dve početné výhody za sebou trestuhodne premrhali a v tretej dokonca inkasovali. Dzubina prihral puk presne na hokejku Češíkovi, ten ho posunul na Sojčíka a bolo 0:1. Lacný gól určil ďalší vývoj prvej tretiny. Otrasení domáci potom inkasovali aj vo vlastnom oslabení. Košičania im ukázali, ako sa premieňajú presilovky. Za 22 sekúnd ich poslal Jenčík do dvojgólového vedenia.

Hneď po prestávke fauloval Tupý v nájazde Sojčíka, a ten nariadené trestné strieľanie rutinérsky premenil – 0:3. V 27. min hostia zle striedali, na modrej čiare zabudli na číhajúceho Kolenu. Martinský útočník bekhendovým blafákom prekonal Staňu – 1:3. „Kosačkám“ to dodalo elánu, zvýšili bojovnosť, viac sa tlačili pred Staňu, ale košický gólman potvrdzoval svoju dobrú formu.

Začiatok III. tretiny mali lepší domáci. V 42. min Matejka prepálil Staňu a vrátil Martin do zápasu. Stretnutie potom dostalo nový náboj, domáci sa presvedčili, že zápas ešte nemusí byť stratený. Košičania neustále hrozili a postupne Jokeľ, Bartoš, Sojčík aj Bicek poslali Dzubinovi svoje ‚vizitky‘. Domáci ukázali efektivitu v koncovke, v 56. min Themár našiel spoza bránky Kolenu a ten vyrovnal – 3:3. V eufórii hrajúci domáci mohli ísť aj do vedenia, ale Cígerov pokus Staňa vyrazil a potom Markovič nestihol puk zasunúť do bránky. Minútu pred tretím klaksónom mal ešte gól na hokejke Suja.

Zápas potom dospel do predĺženia. V ňom bola aktivita na martinských hokejkách, ale rozhodnutie o výsledku zápasu i ukončení celej série priniesol úspešným samostatným nájazdom hosťujúci Bartoš.

Daniel Babka (tréner Martina): „Gratulujem Košiciam k postupu. Dúfam, že sme prehrali s budúcim majstrom. V úvode zápasu sme nenadviazali na výkon z tretieho zápasu. Po zredukovaní zostavy sme sa čoraz viac dostávali do hry. Za stavu 2:3 nám už dochádzali sily, ale Kolenova formácia mala ešte energie na rozdávanie a pričinila sa o vyrovnanie. V nájazdoch sme verili v úspech, ale ten neprišiel.“

Anton Tomko (tréner Košíc): „Chcem vyzdvihnúť Martinčanov – hrali obetavo, so srdcom a dôstojne sa svojím výkonom rozlúčili so sezónou. My sme sa až príliš ľahko dostali do vedenia 3:0, potom sme ale nepochopiteľne upustili od nášho systému. Poľavili sme a pustili Martin do hry. Po prestávke sme sa sústredili na predĺženie a rozhodnúť sa nám podarilo až v samostatných nájazdoch. Sme radi, že sme túto ťažkú sériu zvládli a uspeli v nej 4:0 na zápasy.“

Viac na túto tému: #HKM Zvolen #HC Košice #HK Nitra #MHC Martin