Poprad rozstrieľal Žilinu, Nitra po dráme zdolala Skalicu, Staňa vychytal Zvolen

Hokejisti Popradu zvíťazili v 45. kole extraligy nad Žilinou hladko 5:0. Nitrania v prestrelke zdolali Skalicu 4:3 po predĺžení.

31.01.2014 19:37
Henrich Ručkay, Miroslav Lipovský Foto: ,
Nitran Henrich Ručkay prekonáva skalického brankáar Miroslava Lipovského.

HK Poprad – MsHK DOXXbet Žilina 5:0 (2:0, 1:0, 2:0)

• Góly: 3. M. Nagy (Drábek, S. Takáč), 18. S. Takáč (Belluš, Drábek), 40. A. Kroták (z tr. strieľania), 48. Matúš Paločko (A. Kroták, Mlynarovič), 51. Mlynarovič (A. Kroták, Gáborčík)
  • Vylúčení: 3:6 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Lauff – Holienka, Valach, 1344 divákov
  • Poprad: Masalskis – Gáborčík, D. Brejčák, Kurali, Fabian, Dinda, Makovský, Gápa – T. Sýkora, Štals, A. Lapšanský – A. Kroták, Mlynarovič, Matúš Paločko – Belluš, Drábek, Paukovček – Ľ. Vaic, S. Takáč, M. Nagy
  • Žilina: Koutský (51. Lizák) – Martin Chovan, Marcel Šterbák, Dlouhý, Leško, Ďurák, E. Bagin, Ostrčil, Látal – Marek Slovák, Valášek, Kalla – Klouda, T. Varga, R. Tomas – Linet, A. Lipovský, Drevenák – Piják, Rehák

Domáci hokejisti sa od úvodu zahryzli do žilinských „vlkov“. Z nenápadnej akcie, ktorú zakončil pohotovou strelou cez brániaceho hráča Nagy, sa dostali do jednogólového vedenia už v 3. min. Na 2:0 mohol zvýšiť Takáč, jeho bekhend odvrátil z bránkovej čiary volejbalovým zákrokom obranca Žiliny. Hosťujúce mužstvo si v prvej tretine neutvorilo gólovú šancu, Masalskis si hravo poradil z nebezpečnými situáciami. V 18. min vyšla Popradu pekná kombinačná akcia, na konci ktorej poslal puk do odkrytej časti bránky Samuel Takáč – 2:0.

Po prvej prestávke vykorčuľovali Žilinčania s väčšou chuťou spraviť niečo so zápasom. Domáci nepustili hostí do vyložených šancí. Najväčšiu možnosť zmaril najlepšiemu strelcovi extraligy Tomasovi včasným zásahom hokejkou Masalskis. Boli to práve popradskí hokejisti, ktorí sa dostávali do nebezpečných prečíslení.

Pri zakončení Sýkoru sa vyznamenal hosťujúci brankár Koutský. V záverečnej minúte druhej tretiny sa do úniku dostal Kroták, ktorý bol faulovaný a rozhodca nariadil trestné strieľanie. V ňom si kapitán HK Poprad blafákom vychutnal žilinského gólmana a priblížil si métu 1000 dosiahnutých bodov v najvyššej slovenskej súťaži.

Aj na začiatku záverečnej tretiny dostali domáci výhodu trestného strieľania. K puku sa postavil faulovaný Matúš Paločko, ale zakončenie mu nevyšlo podľa predstáv. Gólu sa dočkal až v 48. min, keď poslal puk do prázdnej bránky po Mlynarovičej akcii. Presného zásahu si pripísal aj v streleckej forme hrajúci Mlynarovič. Po Krotákovej prihrávke unikol počas vlastného oslabenia a poradil si s trojicou brániacich hráčov – 5:0.

Milan Jančuška (tréner Popradu):
„Nebol som spokojný s hrou v prvých dvoch tretinách, ale konečný výsledok nás hreje. Zlomový bol tretí gól Krotáka z trestného strieľania. K veľa veciam mám výhrady, máme si čo rozoberať s hráčmi. Masalskisova nula na konte inkasovaných gólov bola zaslúžená. Žilina predviedla sympatický výkon.“

Martin Groma (tréner Žiliny):
„Prvú tretinu šiel súper skoro do vedenia, čo nás nezlomilo. Hrali sme aktívne, no v závere sme opäť inkasovali. Druhá tretina bola z nášho pohľadu jedna z najlepších v sezóne. Nedokázali sme sa však strelecky presadiť a v jej závere sme opäť inkasovali. Výsledok nezodpovedá predvedenej hre.“

HK Nitra – HK 36 Skalica 4:3 po predĺžení (2:1, 1:1, 0:1 – 1:0)
* Góly: 6. H. Ručkay (J. Ručkay), 15. H. Ručkay (Miroslav Kováčik, J. Ručkay), 30. R. Tománek (L. Novák, Nádašdi), 61. R. Tománek (Stümpel, D. Milo) – 3. Kudrna (Vyrůbalík), 30. Lažo (Barák, Vyrůbalík), 54. R. Školiak (Barák)

• Vylúčení: 6:6 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Orolín – Bednár, Snášel, 2938 divákov
  • Nitra: Kristan – Nádašdi, D. Milo, P. König, Ordzovenský, F. Kuzma, M. Novák, Pavlíček, Závodský – H. Ručkay, Miroslav Kováčik, J. Ručkay – R. Tománek, Stümpel, L. Novák – Pupák, T. Chrenko, M. Segľa – Bajtek, Lelkeš, Piačka
  • Skalica: M. Lipovský – Barák, Vyrůbalík, Luža, Trška, L. Kozák, Staňo, Srnec, Krejčiřík – Lažo, R. Školiak, Obdržálek – Kutálek, B. Mráz, Šátek – M. Preisinger, Stieler, R. Kropáč – Kudrna, T. Mikúš, M. Sloboda

Pod Zoborom sa hral od začiatku divácky atraktívny útočný hokej. Do vedenia išli ako prvý hostia. V 3. min sa z nenápadnej akcie presadil Kudrna, ktorý šikovnou strelou zaskočil domáceho gólmana Kristana. Odpoveď Nitry ale nenechala na seba dlho čakať. O tri minúty neskôr využil chybu skalickej obrany Henrich Ručkay a bolo vyrovnané. V 15. min ten istý hráč naklonil misky váh na stranu domácich, keď zužitkoval krásnu prihrávku spoza bránky od Miroslava Kováčika – 2:1.

Do druhej tretiny naskočili lepšie „corgoni“. Už po pár sekundách zvonila po Tománkovej koncovke horná žŕdka za gólmanom Lipovským. V polovici zápasu však domáci kanonier mieril už presnejšie a s potrebnou dávkou šťastia pretlačil puk za Lipovského. Nitra viedla o dva góly, nie však dlho. Oslavné chorály v Nitra aréne utíšil už o 43 sekúnd gól Miroslava Laža. Do konca druhej tretiny sa už potom skóre nemenilo a to aj preto, že koncovky Stümpela na jednej a Bruna Mráza na druhej strane skončili na žrdi.

V tretej tretine sa zverenci trénera Antonína Stavjaňu snažili umnou hrou udržať svoj tesný náskok. V 54. min však domácim naštrbil plány na plný bodový zisk vyrovnávajúcim gólom na 3:3 René Školiak. Center prvej skalickej formácie sa výborne zorientoval pred brankárom Kristanom a nezadržateľne poslal zápas do predĺženia. V ňom sa rozhodlo už 56 sekundách: Stümpel naservíroval puk Tománkovi, ktorý prestrelil Lipovského a zariadil Nitre dva body.

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): „Proti Skalici sa nám v tejto sezóne síce darí, ale dnes bolo cítiť, že súper doplnení hráčmi Slovana ožil. Viackrát sme pohrdli dobrými príležitosťami, hrali sme príliš profesorsky. Skalica však dnes podala naozaj dobrý výkon.“

Andrej Výboh (tréner Skalice): „Zamerali sme sa na defenzívu, pretože Nitra bola naša nočná mora. Sme radi, že sme tento zápas uhrali s takýmto výsledkom. Nitra bola v druhej časti lepšia, ale my sme sa nevzdali a bojovali až do konca. Výsledok nás teší.“

MHC Mountfield Martin – ŠHK 37 Piešťany 1:2 po sam. nájazdoch (0:0, 0:1, 1:0 – 0:0, 0:1)

• Góly: 50. I. Ďatelinka (Fujerík) – 24. Románek (A. Hruška, Peško), rozhodujúci sam. nájazd premenil T. Melichárek
  • Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: B. Jura – Korba, Rovenský, 2040 divákov
  • Martin: J. Čech – Matejka, I. Ďatelinka, Perniš, A. Novotný, Popela, Rusina, Brcko, Tupý – Markovič, Galamboš, Važan – Themár, Fujerík, Kolena – Suja, Pokrivčák, J. Cíger – Šugár, Dírer, Rožník
  • Piešťany: Šúrek – Rais, Brňák, R. Filip, Drgoň, Bučka, Cuník, Škadra, A. Hruška – Lušňák, Holovič, Stupka – T. Melichárek, Mišura, V. Nemec – S. Saliji, Hamrák, Chylo – Haring, Peško, Románek

Piešťany v prvej tretiny dominovali, boli na ľade lepším mužstvom. Ich rýchlej a kombinačne pestrej hre chýbalo iba gólové zakončenie. Najbližšie k nemu bol v 8. min Stupka, ale puku z jeho hokejky zahatala cestu do bránky pravá žŕdka. Hostí dostali do tempa aj dve presilovky. V 13. min pomohla v početnej výhode po Drgoňovom blafáku brankárovi Čechovi opäť žŕdka. Domáci Šúreka, bývalého hráča Martina, príliš nezamestnali. Poriadne ho prevetral iba Markovič a v 20. min vyskúšal Suja propagačnou strelou jeho semafor.

V 24. min dopravil puk do siete Románek, rozhodca Jura si situáciu nechal odobriť na videu a gól uznal – 0:1. Martinčania po góle zvýšili aktivitu a zlepšili pohyb, ale stále mali herne navrch „havrani“. V polovici zápasu prišli svetlé okamihy „kosačiek“. Najprv spálil ideálnu príležitosť na vyrovnanie Važan, vzápätí sa rútil Jura na Šúreka a potom Ďatelinka prestreli bránku Piešťan.

V úvode tretej tretiny začali domáci náporom. Suja najskôr trafil do žŕdky a potom Markovič nedopravil puk do odkrytej bránky. Domáci mali smolu aj v 48. min, keď trafil Ďatelinka opäť iba do hornej žŕdky. Tlak domácich silnel, no v 51. min najskôr spálil tutovku Markovič, ale potom Ďatelinka od modrej prestrelil Šúreka – 1:1. V 54. min korčuľoval sám na Čecha Románek, ale domáci gólman podržal svoje mužstvo. Do konca tretej tretiny sa už skóre nemenilo, preto sa zápas prehupol do predĺženia. O výsledku rozhodol až v samostatných nájazdoch hosťujúci Melichárek.

Daniel Babka (tréner Martina): „V prvej tretine sa útočníci vôbec netlačili na bránku, nestrieľali. Komplikovane sme prechádzali cez modrú čiaru. Presilovku súpera sme síce zubami-nechtami ubránili, ale zvonila tam dvakrát žŕdka našej bránky. Po dohovore v šatni sme hru zjednodušili, dostali sme sa do tempa a v tretej tretine sme mali veľký tlak, ktorý sme však pretavili len do jediného gólu.“

Roman Sýkora (asistent trénera Piešťan): „Prvá tretina bola z našej strany veľmi dobrá, mali sme mnoho šancí a nastrelili sme dvakrát žŕdku. V druhej tretine sme išli do vedenia, ale gól nám skôr uškodil ako pomohol. Tretia tretina nám vôbec nevyšla, ale v predlžení sme boli bližšie k víťazstvu a pri nájazdoch sme si verili, že brankár Šúrek sa bude chcieť vytiahnuť proti domácim hráčom.“

HC‘05 Banská Bystrica – Dukla Trenčín 5:3 (2:1, 2:1, 1:1)

• Góly: 6. Handlovský (James Martin, Heizer), 8. Róth (R. Gašpar), 23. White (Lunter, M. Hudec), 29. White (M. Hudec, Lunter), 59. Kafka (Handlovský) – 14. O. Mikula (Róbert Petrovický), 35. Troliga (Bobček), 42. Róbert Petrovický (Bobček, O. Mikula)
  • Vylúčení: 7:5 na 2 min, presilovky: 0:3, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Husička, Polák (obaja ČR) – Gajan, Bogdaň, 1487 divákov
  • Banská Bystrica: Kalemba – Lepine, Saracino, James Martin, Macháček, Gachulinec, Bambúch, Predajniansky, Rosandič – Lunter, White, M. Hudec – Handlovský, Heizer, Kafka – Lamper, Zigo, Kadura – Róth, R. Gašpar, Dolník
  • Trenčín: A. Nagy – Pozník, Bobček, Novajovský, Čerešňák, M. Habšuda, M. Nemčík, Ryzák, E. Bednár – O. Mikula, Róbert Petrovický, M. Toman – Šišovský, Troliga, Kútny – D. Hudec, T. Klíma, Koyš – T. Lipták, O. Rusnák, Šimíč

Banskobystričania sa od úvodu zahryzli do súpera a počas dvanástich minút ho nepustili k slovu. Počiatočný tlak zužitkoval až v 6. min Handlovský, keď spoza kruhu vystrelil Martin a útočník spod Urpína vyrazený puk od brankára bejzbalovým spôsobom poslal do bránky. O sto sekúnd neskôr bolo už 2:0. Domácim vyšlo prečíslenie dvoch na jedného, tentoraz po strele Gašpara išiel puk od Nagya pred voľného Rótha, ktorý si pripísal premiérový gól v extralige. V 13. min mieril Kafka pred odkrytou bránkou v presilovke presne k žŕdke, ale trenčiansky gólman sa stihol presunúť. Vzápätí mohol odpovedať voľný Habšuda spomedzi kruhov, no Kalemba bol proti. Dukla napokon znížila v početnej výhode, v skrumáži skóroval Mikula. Hostia mali na dosah aj vyrovnanie, ale v šanciach z tlaku neuspeli D. Hudec a Toman.

Aj úvod druhej tretiny vyšiel lepšie „baranom“. V 22. min sa ocitol v úniku Handlovský, v koncovke ho hákoval Bobček, no nariadené trestné strieľanie autor prvého gólu nepremenil. Mrzieť ho to nemuselo, pretože o minútu neskôr prihrávku Luntera z bránkovej čiary pretavil do gólu White. V polovici zápasu to pred trenčianskom bránkou roztočil prvý útok domácich a napokon šťastným strelcom bol zblízka opäť aktívny White – 4:1. Piaty gól mal následne na hokejke v ďalšom úniku Handlovský, ale tentoraz puk poslal nad hornú žŕdku. Hostia potom mali možnosť skorigovať nepriaznivý stav. Hrali štvorminútovú presilovku, z toho dve minúty vo výhode o dvoch hráčov, no až krátko pred koncom vypršania trestu posledného domáceho hráča skóroval Troliga.

Na začiatku tretej tretiny sa ocitol v šanci domáci Kafka, ale jeho bekhend na Nagya neplatil. Následne hrala Dukla presilovku a využila ju. Petrovický nemal problém z pravej strany skórovať do odkrytej časti bránky. Početné výhody domácim hokejistom nešli podľa predstáv, čo dokumentovali v 45. min, keď sa v dobrých možnostiach nepresadili Heizer ani Macháček. Trenčania sa ešte snažili vyrovnať, do príležitosti sa dostali Lipták i Nemčík, ale v hre piatich proti piatim sa im nepodarilo ani raz skórovať. Naopak, v power-play pred koncom duelu inkasovali z hokejky Kafku.

Miroslav Chudý (asistent trénera Banskej Bystrice): „Začali sme dobre. Od začiatku prvej tretiny sme si utvorili šance a dominovali sme. Dali sme pekné góly, ale potom prišli vylúčenia a súper využil šance. V druhej tretine sme boli lepší v hre piatich proti piatim, ale vylúčenia nás skoro stáli zápas, pretože Trenčín dal všetky góly z presiloviek. Súpera sme našou nedisciplinova­nosťou pustili do stretnutia, ale chalani si potom obetavou a umnou hrou v záverečnej tretine postrážili výsledok a dali ešte gól do prázdnej bránky. Chcem sa im za to poďakovať, lebo víťazstvo sa nerodilo ľahko, najmä preto, že súper nás trestal za fauly.“

Branislav Jánoš (asistent trénera Trenčína): „Prišli sme do Banskej Bystrice s taktikou dobre brániť, hrať s aktívnou obranou a dať si pozor na začiatok zápasu. Hráčom sme to prízvukovali, ale asi zbytočne, pretože v 7. min sme prehrávali o dva góly. Ušiel nám úvod stretnutia, ale dostali sme sa do duelu v presilovkách. V závere sme mali tlak, no nebol taký, aby sme dokázali streliť vyrovnávajúci gól. Chlapcov stál tento zápas veľa síl. Škoda, že sme nedokázali zvrátiť nepriaznivý vývoj tak, aby sme získali aspoň bod.“

HC Košice – HKM Zvolen 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

• Gól: 38. T. Hrnka (Sojčík), 56. M. Bartánus (Kolba)
  • Vylúčení: 5:5 na 2 min, navyše: Michal Chovan (Zvolen) 10 min za nešportové správanie, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík, M. Novák – Jobbágy, Smrek, 8347 divákov
  • Košice: Staňa – Klouček, Kolba, Štrbák, Deyl, Šeda, Cebák – M. Bartánus, Matúš Chovan, Svatoš – R. Jenčík, P. Bartoš, Spilar – Sojčík, Češík, Bicek – Gmitter, T. Hrnka, Hinďoš
  • Zvolen: M. Šimko – L. Pokovič, Obšut, J. Hertl, Hraško, Ťavoda, J. Mucha, Pichnarčík – Škvaridlo, Brabenec, Michal Chovan – P. Zuzin, Bortňák, A. Podkonický – Ľ. Zuzin, M. Jurík, Síkela – Fekiač, Čanky, Martin Ďaloga

Prvú vážnejšiu príležitosť mal hneď v úvode stretnutia hosťujúci Podkonický, ale jeho strelu zneškodnil brankár Staňa. V 9. min mohol dostať svoj tím do vedenia Sojčík. Pred bránkou bol osamotený, ale Šimko zasiahol pohotovo. Štrbákovej tvrdej strele chýbali centimetre. Bicekov pokus Šimko vyrazil. Zvolen pohrozil v 15. min, ale Chovan stroskotal na Staňovi.

V 3. min druhej tretiny sa dostal v oslabení k puku Bartoš, ale neprekonal hosťujúceho brankára. V polovici stretnutia skončil bekhend Jenčíka v Šimkovej lapačke. Bicek to potom skúšal švihom, ale ani on nebol úspešný. Jedovatá strela Obšuta v 32. min dala zabrať Staňovi. Košičania sa dočkali v 38. min, Sojčík vybojoval puk, prihral Hrnkovi a ten bekhendom otvoril strelecký účet. Ešte pred druhou prestávkou mohol vyrovnať Hraško. Jeho delovku Staňa vyrazil.

V 43. min sa Košičania dostali do prečíslenia, Bartánus zvolil strelu, ktorú Šimko vyrazil. Vynikajúcu šancu na vyrovnanie mal v 46. min Michal Chovan, ale ešte lepším zákrokom sa prezentoval Staňa. V 53. min domáci brankár zneškodnil pokus Brabenca. Po príležitostiach Spilara a Biceka sa domáci dočkali v 56. min, keď Bartánus brilantne zakončil individuálnu akciu – 2:0. „Oceliari“ si už v závere pred zaplneným hľadiskom ustrážili výsledok.

Anton Tomko (tréner Košíc): „Hralo sa v perfektnej atmosfére. Konečne sa Steel aréna naplnila a hráči sa odmenili divákom. Hral sa rýchly, hoci miestami opatrný hokej. Čakali sme, že Zvolen sa nebude hrnúť dopredu. Ujali sme sa vedenia, trochu nás to upokojilo, potom sme si utvorili rad príležitostí, ale zneškodnil ich hosťujúci brankár. Aj nás podržal Rasťo Staňa. Myslím si, že tento zápas mál parametre duelu play off.“

Július Šupler (tréner Zvolena): „Myslím si, že to bol veľmi dobrý zápas. Som rád, že sa hralo v takejto atmosfére. Prvá tretina bola veľmi dobrá, aj keď bez gólu. V druhej tretine sa domáci ujali vedenia. My sme doplatili na nízku efektivitu a slabú početnosť streľby. Vyzdvihol by som brankárov. Domácich podržal Staňa, ale aj náš Šimko chytili tri-štyri gólové šance.“