Nitra rozstrieľala Skalicu 10:2, Košice podľahli doma Zvolenu

Hokejisti Nitry ukončili prvú polovicu základnej časti vysokým víťazstvom nad Skalicou. V druhej tretine jej nastrieľali sedem gólov.

01.12.2013 18:38 , aktualizované: 20:25
Matuš Rais Foto: ,
Matúšš Rais sa teší zo siedmeho gólu v sieti Skalice. Nitra rozdrvila Záhorákov 10:2.

Hokejisti HK Nitra takmer vyrovnali extraligový rekord v počte presných zásahov za jednu dvadsaťminútovku. Extraligové maximum vytvorili 18. februára 2005 v zápase proti Liptovskému Mikulášu hráči Dukly Trenčín. V rámci 49. kola extraligy vtedy zdolali Liptákov 12:5, pričom druhú tretinu vyhrali 8:1. V tomto stretnutí dosiahol Marián Gáborík šesť kanadských bodov za tri góly a rovnaký počet asistencií.

V nedeľu v Nitre sa z hetrikov tešili Lukáš Novák a Filip Bajtek. Minimálne bod si do tabuľky produktivity pripísalo štrnásť z dvadsiatich nitrianskych korčuliarov. Najviac – štyri – mali Lukáš Novák (3+1) a Jozef Stümpel (1+3). Nitra sa stala prvým tímom v Tipsport extralige 2013/2014, ktorý dal v jednom zápase desať gólov. V minulom ročníku to dokázalo len mužstvo HK 36 Skalica, ktorá dala desiatku Banskej Bystrici (10:1).

HK Nitra – HK 36 Skalica 10:2 (1:1, 7:0, 2:1)

• Góly: 4. L. Novák (Stümpel, Nádašdi), 23. Pupák (Piačka), 24. L. Novák (Stümpel, R. Tománek), 28. Bajtek (T. Chrenko, H. Ručkay), 33. L. Novák (Stümpel, R. Tománek), 34. Bajtek (D. Milo), 36. Rais (R. Tománek, L. Novák), 40. Pupák (Kmeť, D. Milo), 43. Bajtek (Martin Segľa), 44. Stümpel (Rais) – 6. Obdržálek (M. Kuľha, R. Školiak), 56. Šátek
  • Vylúčení: 1:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Beluška, Stano – Tvrdoň, Výleta, 2324 divákov
  • Nitra: Kristan – D. Milo, Nádašdi, M. Bača, Ordzovenský, M. Novák, Rais, Piačka, Ďurkech – M. Kováčik, T. Chrenko, H. Ručkay – R. Tománek, Stümpel, L. Novák – Martin Segľa, M. Hamrák, Bajtek – Štumpf, Kmeč, Pupák
  • Skalica: Romančík (36. Lipovský) – L. Kozák, Mikéska, Šohajda, Trška, Staňo, Srnec – M. Kuľha, R. Školiak, Obdržálek – R. Kropáč, M. Sloboda, Lažo – Šátek, B. Mráz, F. Novák – Dvonč, Stieler, B. Jankovič

Pod Zoborom sa hral rýchly ofenzívny hokej. Skóre otvoril v 4. min L. Novák po prihrávke Stümpela. Domáca radosť trvala len dve minúty – dravý Obdržálek pretlačil puk za brankára Kristana. Do kabín odchádzali tímy za nerozhodného stavu 1:1.

V druhej tretine sa spustil nevídaný gólový uragán, ktorý odštartoval v 23. min Pupák. O minútu neskôr sa do streleckej listiny zapísal L. Novák, ktorému prihrával ako na podnose puk skúsený Stümpel. V 28. min už viedla Nitra trojgólovým rozdielom. Brankára Romančíka prekonal Bajtek. V 33. min zaznamenal L. Novák svoj druhý gól, opäť po prihrávke Stümpela. V 34. min strelil druhý gól aj Bajtek, to už domáci viedli 6:1. Nitra pokračovala v tlaku a v 36. min zaznamenala ďalší gól z hokejky Raisa. Následne sa do bránky Skalice postavil Lipovský. Gólovú smršť v druhej tretine zakončil Pupák.

Nitra pokračovala v aktivite aj na začiatku tretej tretiny, keď v 43. min zaznamenal Bajtek tretí gól v zápase. Už o minútu sa dočkali diváci vytúženej desiatky z hokejky Stümpela. Domáci potom poľavili, čo hostia využili na úpravu výsledku – na konečných 10:2 znížil Šátek, keď využil chybu nitrianskej obrany.

Karol Kolečáni (asistent trénera Nitry): „Po sérií neúspešných výsledkov sme chceli dnes vyhrať. Nabádali sme útočníkov ku korčuliarskej aktivite, v prvej tretine sme sa dostali do vedenia, ale potom sme inkasovali lacný gól. V druhej tretine sme urobili drobné korektúry v zostave a prostredná časť zápasu nám vyšla nad očakávanie. Zápas sa hral v dobrej atmosfére, diváci sa zabavili, takže sme spokojní.“

Andrej Výboh (tréner Skalice): „Ťažko sa hodnotí zápas po takomto výsledku. Boli sme si vedomí sily súpera, ale na druhej strane sme do zápasu išli s veľkou maródkou a s juniormi v obrane. V piatok sme mali náročný zápas s Košicami, a tak do tohto zápasu sme šli s cieľom držať nerozhodný výsledok čo najdlhšie. To sa nám darilo len v prvej tretine. Potom naša obrana skolabovala, hráči nestačili fyzicky na výbornú kombinačnú hru súpera. V tretej tretine sme nechceli inkasovať veľa gólov, ale súper bol efektívny v ofenzíve a opäť sa dokázal presadiť.“

HC‘05 Banská Bystrica – Dukla Trenčín 2:1 po predĺžení (1:0, 0:1, 0:0 – 1:0)

• Góly: 12. Heizer (Macháček, Zigo), 61. Heizer (Macháček, Meland) – 21. Komínek (Kútny, O. Rusnák)
  • Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc – Sčensný, Gavalier, 1560 divákov
  • Banská Bystrica: Kalemba – Bambúch, Saracino, Macháček, Rosandič, Styk, Zošiak, Meland – M. Hudec, Heizer, Kadura – Kafka, White, Handlovský – R. Macík, Zigo, Lunter – D. Hegyi, Matúš Chovan, Dolník
  • Trenčín: A. Nagy – M. Nemčík, Bobček, Novajovský, Čerešňák, M. Habšuda, E. Bagin – Kútny, O. Rusnák, Komínek – O. Mikula, Troliga, L. Klíma – Šišovský, F. Nemček, M. Toman – D. Hudec, P. Stantien, Lipták

Prvá tretina patrila trenčianskym hokejistom, ktorí si vypracovali viac príležitostí. V 2. min sa ani na dvakrát nepresadil pri ľavej žŕdke Šišovský, o štyri minúty neskôr neuspel pred odkrytou bránkou z dorážky Kútny. V polovici tretiny sa ocitol Klíma zoči – voči Kalembovi, no neprekonal ho a potom nevyužil dve veľké šance Komínek. Spokojnejší napokon išli do šatne domáci. Tí využili presilovku v 12. min, keď Macháček poslal od modrej nahodený puk, ktorý tečoval Heizer.

Hráči spod Urpína nezachytili úvod druhej tretiny a inkasovali už po šestnástich sekundách – Kútneho prihrávku z pravej strany využil pohotový Komínek – 1:1. Otočiť skóre mohol Toman, zakončoval sám pred brankárom „baranov“, ale neprekonal ho. Domáci sa dostali do šance až v 27. min. Macík prešiel pred Nagya, ktorý mu puk vypichol z hokejky. V druhej polovici zápasu sa hra oživila vylučovaním na oboch stranách. Dukla mohla inkasovať v 37. min, keď sa Handlovský rútil sám na bránku. Stíhali ho traja Trenčania, bystrický útočník zakončil, ale úspešnosť mu prekazil aj za pomoci faulu Mikula.

V tretej tretine diváci gól na štadióne nevideli, i keď niekoľko príležitostí na oboch stranách bolo. Trikrát to skúšal na Nagyho Handlovský, no neuspel. Na opačnej strane zamestnali Kalembu aktívny Komínek a po ňom aj Nemček. Zápas dospel do predĺženia, v ktorom rozhodol opäť teč Heizera po strele Melanda od modrej čiary už po 44 sekundách.

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Mali sme veľmi dobrý vstup do zápasu, ale iba prvých päť minút bolo v našej réžií, potom sme nepochopiteľne prestali hrať. Súper bol lepší počas ďalších 15 minút a až v druhej tretine sme hru vyrovnali, i keď sme dostali gól hneď pri prvom striedaní po hrubej taktickej chybe. V tretej tretine sme to zredukovali, vytvorili sme si aj tlak, ale nedarilo sa nám prekonať obranný val Trenčína. Súper nám veľmi veľa striel zblokoval a k dorážkam nás nepripúšťal. Mali sme síce opticky viac z hry, tlačili sme sa do bránky, ale súper dobre bránil. V predlžení nám vyšla akcia, strela od modrej a teč. Víťazstvo nás potešilo, ale chceli sme tri body.“

Milan Staš (tréner Trenčína): „Aj keď rešpektujeme silu Bystrice, pustili sme sa až na úvodných päť minút do súpera vehementne. Korčuľovali sme, napádali a vytvorili sme si aj šance. Žiaľ, nepodarilo sa nám skórovať. Naopak, súper nám strelil v našom oslabení gól. Na začiatku druhej tretiny sa nám podarilo vyrovnať a od tejto chvíle sme sa sústredili viac na obranu a čakali sme na vhodnú chvíľu, nejaký protiútok. Žiaľ, to neprichádzalo, domáci hrali opatrne, bez nejakých veľkých chýb. Napokon sme zápas dotiahli do remízového konca, ale v predlžení sme to nezvládli. Urobili sme systémovú chybu, a tým sme umožnili streliť súperovi víťazný gól. Bod z Bystrice je dobrý, i keď sme si chceli odniesť viac bodov.“

HC Košice – HKM Zvolen 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)

• Gól: 27. Mančák (V. Baláž, Hraško)
  • Vylúčení: 1:6 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc, M. Novák – Korba, Rovenský, 4156 divákov
  • Košice: Hylák – Klouček, Macejko, Štrbák, Deyl, Šeda, Cebák – Sojčík, T. Marcinko, Bicek – R. Jenčík, P. Bartoš, Spilar – R. Konečný, Češík, Hrnka – Matis, Boltun, Hinďoš
  • Zvolen: M. Šimko – Juraško, L. Pokovič, J. Hertl, Hraško, Ťavoda, J. Mucha, Platil, Pichnarčík – P. Zuzin, Brabenec, Michal Chovan – V. Baláž, M. Jurík, Škvaridlo – Mančák, Bortňák, Čanky – Ľ. Zuzin, V. Fekiač, Síkela

Aktéri na oboch stranách ponúkli minimum hokejovej krásy. V 5. min sa Spilar bekhendom zblízka pred Šimkom nepresadil. Češík sa síce predral až ku zvolenskej bránke, ale chýbala mu presnejšia koncovka. Hinďošova strela mierila nad bránku. Pokus Pichnarčíka od modrej Hylák bez problémov vyrazil. V 18. min mal najväčšiu šancu hostí Čanky, ale z dobrej pozície netrafil presne. Vzápätí na opačnej strane nepochodil pred Šimkom Marcinko.

V 3. min druhej tretiny Konečný len vyprášil betóny Šimka. Češíkovi chýbali centimetre po tom, ako jeho strela Šimkovi prekĺzla. Zvolen sa dočkal aj s prispením šťasteny, Mančákov gól v 27. min musel odobriť videorozhodca. Márna bola snaha Sojčíka, ktorý sa pokúšal o vyrovnanie. V polovici stretnutia Hylák podržal svoj tím pred osamoteným Balážom. Zvolenský útočník mal možnosť zložiť reparát, ale pri samostatnom nájazde znovu stroskotal na Hylákovi.

V dvadsiatej sekunde tretej tretiny mali hostia ideálnu príležitosť poistiť svoje vedenie. Po faule Marcinka nariadil rozhodca trestné strieľanie, ale Zuzinovi počas jeho realizácie skĺzol puk z čepele. V 42. min Jenčík už zasúval puk do prázdnej bránky, ale Milan Jurík v páde zaskočil za svojho brankára. Gól nepadol ani po príležitosti Biceka v 46. min. V 51. min si Spilar položil na ľad Šimka, ale ten betónom puk zastavil. Dve minúty pred koncom unikol Zvolenčan Lubor Zuzin, stroskotal však na Hylákovi. Domáci 109 sekúnd pred koncom odvolali brankára Hyláka, ale vyrovnávajúci gól nedosiahli ani po Češíkovej šanci.

Anton Tomko (tréner Košíc): „Určite ma neteší, že sme tento zápas prehrali. Na druhej strane nie som ani sklamaný; nemôžem chlapcom vyčítať, že by nechceli vyhrať, že by na ľade nedreli. Boli sme aktívni, vypracovali si šance, tie však zostali nepremenené. Azda sa prejavila únava, v poslednom čase sme precestovali množstvo kilometrov.“

Július Šupler (tréner Zvolena): „Myslím si, že to bol dobrý zápas, pripravovali sme sa naň veľmi seriózne, aby sme tu nejaký bod získali. Som vďačný chalanom, že ho dotiahli do víťazného konca, ale treba uznať aj kvalitu súpera. Košice si vypracovali množstvo príležitostí, nevyužili ale ani presilovky. Vďaka našej obetavosti a veľkej vôli sme to dokázali ubrániť.“

HK Poprad – MsHK DOXXbet Žilina 7:1 (2:1, 2:0, 3:0)

• Góly: 4. Lapšanský (L. Paukovček, Drábek), 18. T. Sýkora (R. Suchý, Kasík), 31. T. Sýkora (Kasík, R. Suchý), 33. Belluš (Drábek, L. Paukovček), 47. Lapšanský (Gáborčík, L. Paukovček), 50. Lapšanský (R. Suchý, T. Sýkora), 57. Brejčák (Mlynarovič, Gáborčík) – 7. Rúfus (Kalla)
  • Vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky: 4:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jura – Holienka, Valach, 1196 divákov
  • Poprad: Sidor – D. Brejčák, R. Suchý, Kurali, Jáchym, Kasík, Makovský, Gáborčík – T. Sýkora, Štals, Lapšanský – Matúš Paločko, S. Takáč, A. Kroták – Drábek, Mlynarovič, Vaic – Gápa, L. Paukovček, Belluš
  • Žilina: Mikoláš – Šterbák, Ostrčil, Salajka, Leško, Bajaník, Rúfus, Slota – D. Buc, Klouda, R. Tomas – Valášek, Kalla, T. Varga – Drevenák, Linet, Macejka – Jarab, Schroner, P. Rosenberg

Na prvý gól diváci nemuseli dlho čakať. Už vo 4. min sa k dorážke po Paukovčekovom pokuse dostal Lapšanský a poslal Poprad do vedenia. Hostia odpovedali v početnej výhode, keď Sidorov zakrytý výhľad vo vyrovnanie pretavil presnou strelou Rúfus – 1:1. Domáci sa ešte pred prvou prestávkou znovu dokázali presadiť – pri vylúčení Schronera vystrelil Tomáš Sýkora a bombou prestrelil Mikoláša – 2:1.

Menej záživný hokej pokračoval aj v druhej časti. Vo vynikajúcej streleckej pozícii sa ocitol Popradčan Paukouček, z medzikružia však puk napálil rovno do žilinského brankára. Na opačnej strane Sidora z blízkosti bránkoviska preskúšal Drevenák, stav sa opäť nezmenil. V 30. min najskôr dobre zakombinoval Takáč s Krotákom, „kamzíci“ ale skórovali až z následnej presilovky, keď Kasíkovu tvrdú strelu dorazil do siete opäť Sýkora. Po zbytočnej strate puku v podaní Kloudu namiesto stíhania Belluša odišli hráči striedať a popradský útočník z nájazdu vsietil štvrtý gól.

Poprad naďalej jasne dominoval, Lapšanský pridal ďalšie dva góly a zavŕšil hetrik. Žilina naďalej hrala veľmi zle a Poprad pohodlne strelil aj siedmy gól – Brejčák využil po štvrtý raz presilovú hru a uzavrel skóre na 7:1.

Milan Jančuška (tréner Popradu): „Začiatok zápasu bol vyrovnaný. Tretím gólom sme však súpera zlomili a jasne sme dominovali. Chlapci si schuti zahrali, čomu zodpovedá aj skóre. Zápas skončil zaslúžene takýmto vysokým výsledkom.“

Martin Groma (asistent trénera Žiliny): „Poprad veľmi dobre korčuľoval. Kľúčová bola ich efektivita v presilových hrách. Nedokázali sme zareagovať na ich psychickú pohodu a počas celého zápasu sme nedokázali súperovi odporovať. Náš výkon sa hodnotí ťažko.“

MHC Mountfield Martin – ŠHK 37 Piešťany 2:1 po sam. nájazdoch (0:0, 0:0, 1:1 – 0:0, 1:0)

• Góly: 58. Galamboš (Markovič, Fujerík), rozhodujúci sam. nájazd Markovič – 56. J. Ručkay (Lelkeš)
  • Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lauff, Jobbágy – Smrek, Kontšek, 2400 divákov
  • Martin: J. Čech – I. Ďatelinka, Pacalaj, A. Novotný, J. Perniš, Brcko, Tupý – Markovič, Galamboš, J. Cíger – Themár, Beran, Fujerík – Rožník, Jurášek, L. Klíma – Šugár, Dírer, Fillo
  • Piešťany: T. Tomek – Bučka, Cuník, Brňák, Biro, Drgoň, R. Filip, od 41. Hruška – S. Saliji, Melichárek, V. Nemec – Lušňák, Holovič, Chylo – R. Lelkeš, Peško, J. Ručkay – Haring, Mišura, Románek

Martinčanom patrila úvodná tretina. Ich aktívnej a nátlakovej hre chýbala len presnejšia muška. Už v 45. sekunde zahodil Markovič svoju príležitosť. V 5. min zamestnal Fujerík brankára Tomeka. O tri minúty ten istý hráč netrafil počas presilovky prázdnu bránku. Jediná vážnejšia šanca hostí prišla v 12. min., Holovičov teč v presilovke brankára Čecha nevyrušil. Poslednou gólovou príležitosťou v prvej tretine bola Markovičova strela, ktorú Tomek iba s námahou vyrazil pred seba, obrancovia následne nepustili Cígera k dorážke.

Prestávka hosťom prospela, vymanili sa spod tlaku a vyrovnali hru. V 23. min. Holovič neprekonal Čecha. Na ľade sa viac bojovalo a nepresností pribúdalo na oboch stranách. V 36. min. trafil zblízka Melichárek iba Čechov ľavý betón. O minútu potom bol martinský gólman pripravený aj pri Peškovej strele. Štyridsaťosem sekúnd pred druhým klaksónom Novotný neprestrelil Tomeka a diváci stále čakali na úvodný gól zápasu.

V 43. min zvonila po Ručkayovej strele horná žŕdka Čechovej bránky. V 51. min pomohla Čechovi po Holovičovej strele opäť žŕdka. V 56. min sa oplatilo Ručkayovi sledovať puk a zblízka otvoril skóre. Leškovu odpoveď Martina zariadil o 64 sekúnd Galamboš – 1:1. Zápas sa prehupol do predĺženia. V ňom mohol rozhodnúť Markovič, ale podarilo sa mu to až pri samostatnom nájazde.

Daniel Babka (tréner Martina): „Bol to už náš štvrtý zápas v tomto týždni, čo sa na našej agresivite a pohybe muselo prejaviť, ale napokon sme to zvládli so cťou. Napriek nahustenému programu sme dokázali zvíťaziť aj v tomto stretnutí, ale bolo to veľmi náročné a rozhodlo sa až v samostatných nájazdoch. V krízových momentoch nás podržal brankár Čech.“

Milan Klement (tréner Piešťan): „V prvej tretine sme hrali zle. Nemali sme dobrý pohyb. Mohli sme na začiatku aj inkasovať. V druhej časti sme sa zomkli a začali sme hrať lepšie. Aj v tretej tretine sme hrali celkom dobre, dokonca sme sa ujali vedenia, ale rýchlo sme inkasovali vyrovnávajúci gól. V predĺžení gól nepadol; v nájazdoch, ktoré sú vždy lotériou, boli šťastnejší domáci. S jedným bodom nie sme spokojní, lebo sme siahali na všetky tri.“