Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Idem do rizika. Motivuje ma to, vraví Cíger

Keď sa hokejistom bratislavského Slovana ohýbajú korčule, narovnáva ich aj Zdeno Cíger. Ako hráč pomohol belasým k štyrom titulom (1998, 2000, 2003, 2005), ako tréner k dvom (2007, 2008). Bývalý československý i slovenský reprezentant prikývol na ponuku vedenia klubu a po pondelkovej domácej prehre so Skalicou, desiatej z jedenástich kôl, nahradil českého trénera Pavla Hynka.

18.11.2010 06:01
6. Zdeno Cíger Foto:
5. Zdeno Cíger, 8 gólov - 15 asistencii - 23 bodov
debata

Čo rozhodlo, že sa po dvoch rokoch opäť vraciate na lavičku Slovana? Tušili ste, že vás oslovia?
Nešpekuloval som nad tým, bral som to, ako to prišlo. Rozhodol som sa spontánne ako vždy predtým. Čas ukáže, či to bolo správne alebo nie. Vedenie sa obrátilo na mňa, ja to akceptujem. Takéto veci ma motivujú.

Videli ste stretnutie proti Skalici? Čo Slovanu momentálne najviac chýba?
Bol som na zápase. Mužstvo má problémy herné i psychické. Nie je to jednoduchá situácia. Narýchlo je ťažko určiť hlavný dôvod, prečo je to tak. Keď ste psychicky dolu, tak každý pohyb na ľade je navyše. Slovan hral v takom kŕči, že každý, kto chcel niečo dobré urobiť, urobil to opačne. Hráči si neverili, čoho sa dotkli, to pokazili. Ostro to kontrastovalo s pohodou Skalice. Skúsim to odblokovať.

Ako chcete mužstvo naštartovať?
Nie sme kúzelníci, ale za pokus to stojí, netreba sa báť. Nie každý hráč je na rovnakej úrovni, no z každého sa pokúsim dostať maximum. Každý má nejaké plusy, na ktorých sa dá stavať. I nedostatky, ktoré budeme odstraňovať. Dôležitá je nejaká zmena, každá máličko pomôže. Hráči to v takejto situácii potrebujú, no aj oni musia urobiť niečo navyše, hrať zodpovednejšie a jednoduchšie. Dôležité je opäť si veriť.

Čím začnete, aký bude prvý krok?
Čaká ma veľa krokov, ťažko určiť prvý. Všetko sa udialo veľmi rýchlo, aj pre mňa sú to nové veci. Inak sa dianie v Slovane díva zvonka, keď nezainteresovane sledujete zápasy, inak znútra. Potrebujem vniknúť do atmosféry v tíme. Utorňajší prvý tréning slúžil na to, aby sa mužstvo vypotilo, trochu uvoľnilo. Najbližšie príde na rad zostava, kombinovanie hráčov do jednotlivých formácií hráčov. Je toho veľa, čo ideme riešiť. Do ďalšieho zápasu ostáva nejaký čas, pokúsime niečo herne zmeniť.

Budú aj zmeny v kádri?
Aj to je možné. Výmena trénera nemusí vždy pomôcť. Už sa však udiala, na mužstvo sa dívam mojimi očami. Nevylučujem, že možno prídu i nejakí hráči, nejakí možno odídu, no začínam pracovať s tými, ktorí sú tu. Hokej predsa hrať nezabudli.

Zdeno Cíger počas tréningu. Foto: TASR
Zdeno Cíger Zdeno Cíger počas tréningu.

Nečakali ste výmenu trénera v Slovane skôr?
Je to záležitosť vedenia. Mužstvo potrebovalo nový impulz, fanúšikovia i ľudia dávali najavo veľkú nespokojnosť. Idem do rizika, ale taký je šport a to je na ňom zaujímavé. Pokúsime sa divákom priniesť takú kvalitu hokeja, aby sme z neho mali všetci dobrý pocit.

Od Cígera sa očakáva, že mužstvo vytiahne z biedy. Ste na to pripravený?
Hovorím – pokúsim sa priniesť zmenu. Urobím len to, čo môžem. Dúfam, že mi to vyjde.

Počas predchádzajúceho pôsobenia v Slovane ste mali povesť trénera-demokrata. Platí to stále? Nezmenili ste sa?
Nemôžem nechať veci plynúť len tak. Ani predtým som nenechal každého na pokoji. Hráčov nemôžem ťahať za ručičku, sú predsa profesionáli. Keď niekto nechce robiť, môžete mať trénera, akého chcete. Hráči musia isté veci plniť. Chcem byť na nich náročný, chcem, aby sa stali lepšími hráčmi i profesionálmi. To považujem za najdôležitejšie. Poznám ich kvality i nedostatky. Aj o tom sa budeme neustále zhovárať. Verím, že dostanú opäť chuť do hokeja.

Môžete sa o krátky čas stať aj – hrajúcim trénerom?
To neviem, nad týmto som vôbec nerozmýšľal. Teraz mám v hlave veľa iných vecí, ako rozbehnúť mužstvo. Nie som ani tak nachystaný ako možno kedysi. Medzitým som aj ja trošku zmenil život. Už ho neprispôsobujem úplne športu. Potrebujem žiť aj rodinne, s povinnosťami, ktoré k tomu patria. Priorita je – pomôcť ako tréner.

Určilo vám vedenie nejaký cieľ?
Nie. V takejto situácii sme sa všetci postavili k tomu s chladnou hlavou. Debaty o spolupráci boli na úrovni. Dúfam, že to tak bude aj naďalej.

Museli ste nejaké aktivity obmedziť po prijatí trénerstva?
Hokej robím odmalička, je to istým spôsobom môj život. Samozrejme, nechcem zanedbať rodinu, chcem si udržať všetko, ako má byť. Bude to náročné, no s odstupom času som pochopil nejaké veci. Nie je dobré nič siliť, urobím však všetko pre to, aby som mužstvu pomohol.

Predstaví sa v piatok v Banskej Bystrici iný Slovan ako proti Skalici?
Tak – kvôli tomu sa udiala zmena. Nebude jednoduché za pár dní privodiť obrat, no verím, že mužstvo naštartujeme.

Máte alebo mali ste nejaký trénerský vzor?
Nemám. Snažím sa využiť všetko to, čo som vo svete zažil a videl ako hráč. Spoznal som veľa trénerov, všímal som si ich prácu, no usilujem sa ísť svojou cestou.

debata chyba