Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Slovan nie je prvý. Má KHL budúcnosť za hranicami Ruska?

Sedemročný v konečnom dôsledku smutný príbeh Slovana Bratislava nie je ojedinelý zjav, keď sa v Kontinentálnej hokejovej lige (KHL) nedokázal plnohodnotne etablovať klub mimo Ruska.

29.05.2019 13:18
Slovan, Zimný štadión Ondreja Nepelu Foto: ,
Pohľad na Zimný štadión Ondreja Nepelu pred zápasom Slovana.
debata

Jedenásť rokov existencie KHL prinieslo viacero prípadov, keď sa expanzívne plány Rusov do iných krajín nepodarilo naplniť alebo tieto pokusy mali len krátke trvanie.

"Dobývanie neruských hokejových trhov ide len veľmi pomaly alebo vlastne vôbec. Skrachoval Lev Poprad rovnako ako aj Lev Praha. V súťaži predčasne skončil aj ukrajinský Doneck či chorvátsky Záhreb, ktorý je dodnes bez financií.

Držia sa len fínske Helsinki, ale za prvé dva roky pôsobenia v KHL vygenerovali stratu 30,1 milióna eur a teraz Jokerit zachraňujú desiatky miliónov od vplyvných ruských podnikateľov," zamýšľa sa nad situáciou v KHL portál iDnes.cz.

Špecifický príklad je aj čínsky tím Červená hviezda Kchun-lun sídliaci v Pekingu. O hokej je tam nízky záujem a družstvo, ktoré skončilo na 11. mieste Východnej konferencie KHL, bude zrejme fungovať iba do ZOH 2022 v Pekingu. To aby vychovalo čínskych hráčov pre potreby reprezentácie z radov naturalizovaných Kanaďanov.

Z dlhodobého hľadiska fungujú v KHL iba bieloruský tím Dinamo Minsk a lotyšské Dinamo Riga, hoci v play-off si v tejto sezóne nezahrali. Sú to však hlavné mestá z krajín bývalého Sovietskeho zväzu, kde má hokej „ruskú“ tradíciu, ktorá pretrváva.

Sen o európskom protipóle k NHL sa zdá byť čím ďalej menej reálny.

„Za ruskou expanziou do zahraničia väčšinou neboli športové ciele, ale iba lobisticko-ekonomické záujmy. Niekto chcel s Rusmi urobiť kšeft a zavďačiť sa klubom alebo naopak. Aj preto dlho prežíval Slovan. Keď padne biznis, s ním ide dolu aj hokej,“ tvrdí iDnes.cz.

Rusi naďalej hľadajú vhodné destinácie v zahraničí pre rozšírenie KHL. Hovorilo a písalo sa o Viedni, Miláne, Londýne či Paríži a dokonca vytvorení samostatnej Západnej divízie KHL. Zriadiť si vlastný hokejový klub sľúbili aj bohatí šejkovia v Dubaji.

„Bez tradičných hokejových krajín je ťažké hovoriť o skutočnej kvalite a európskej NHL,“ uzatvára iDnes.cz.

TV Pravda: Bývalý hokejista Ľubomír Višňovský reaguje na finančné problémy HC Slovan Bratislava a odchod klubu z KHL
Video
debata chyba
Viac na túto tému: #KHL #budúcnosť #kluby #expanzia