Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Možno sa tu buduje niečo nové, čo ľudia ocenia, znie zo slovenského tábora. Hamšíka vraj nikto prosiť nebude

Po vydretom víťazstve 2:1 na Islande vyzdvihol tréner slovenských futbalistov Francesco Calzona charakter tímu. Napriek zisku dôležitých troch bodov do tabuľky J-skupiny kvalifikácie ME 2024 však nebol úplne spokojný s predvedeným výkonom a zopakoval, že na prácu s mužstvom potrebuje kľud a čas.

18.06.2023 11:46
Island, Slovensko Foto:
Slovenská hymna na islandskom štadióne. Potom začal uragán domácich.
debata (13)

"Som spokojný s víťazstvom, ale nie som úplne spokojný s výkonom. Máme kvalitu, aby sme viac držali loptu. Pokazili sme na môj vkus príliš veľa ľahkých lôpt, najmä na začiatku stretnutia.

Časť zodpovednosti beriem na seba, pretože stále chcem od hráčov, aby hrali futbal. Nechcem, aby odkopávali lopty alebo sa ich ľahko zbavovali.

Potom sa už prejavila naša kvalita, od 20. minúty to bol z našej strany lepší futbal. Veľmi ma teší, že mužstvo ukázalo charakter," zhodnotil súboj v Reykjavíku kouč hostí.

Jeho zverenci spravili v úvodnej štvrťhodine niekoľko zbytočných chýb, ktoré vyústili do (polo)šancí domáceho tímu. Tie prežili bez ujmy a v 27. minúte po prihrávke Mareka Hamšíka otvoril skóre tvrdou strelou spoza šestnástky Juraj Kucka.

Video

„Je výnimočný hráč a príklad pre všetkých. Priznám sa, že vždy sledujem s obdivom, čo všetko vie s loptou. Dokáže veľa obetovať pre futbal na ihrisku aj mimo neho,“ povedal Calzona o Kuckovi. Trénera potešili aj výkony členov obrannej formácie, vyzdvihol prínos Milana Škriniara a Mareka Hamšíka.

Slováci sa z vedenia dlho netešili a na konci prvého polčasu pykali. Po faule Dávida Hancka premenil jedenástku Alfred Finnbogason. Po zmene strán však hostia strhli víťazstvo na svoju stranu po šťastnom góle striedajúceho Tomáša Suslova.

Calzona sa snaží vštepovať mužstvu systém a bol by rád, keby to ocenili aj fanúšikovia.

„Vytvorili sme si čisté šance. To sú veci, ktoré sme skúšali na tréningoch. Dodáva mi to vieru do budúcnosti. Možno sa tu štartuje niečo nové, z čoho budú mať radosť aj ľudia a ocenia to. Treba však pokoj. Musíme rásť ďalej a to chce čas.“

Francesco Calzona Čítajte viac Spokojný Calzona hovoril o tom, že tím ukázal charakter. Kapitán Hamšík: Treba si vedieť prikloniť aj šťastie

Taliansky kouč sa vyjadril aj k Hamšíkovi, ktorý prišiel pomôcť reprezentácii, hoci kariéru v nej ukončil vlani. Jeho kvality by sa tímu zišli aj na jeseň, no Calzona sa ho nechystá presviedčať.

„Ja určite nebudem Mareka prehovárať, budem rešpektovať jeho rozhodnutie. Pochopil, v akých sme boli ťažkostiach a je nám teraz k dispozícii, ale nikdy ho nebudem prosiť. Ani teraz som ho neprosil, ale prišiel a zachoval sa voči svojej krajine výborne. Samozrejme, že keď zmení svoj pohľad, budeme radi.“

Slováci vstúpili do kvalifikácie domácou bezgólovou remízou s Luxemburskom, po ktorej Calzona čelil kritike fanúšikov a médií. Po ďalších dvoch zápasoch sa ocitol v diametrálne odlišnej pozícii.

Víťazstvá nad priamymi konkurentmi v boji o postup Bosnou a Hercegovinou (2:0) a Islandom (2:1) posunuli slovenský tím v tabuľke J-skupiny na druhé miesto za suverénneho lídra Portugalsko.

Island, Slovensko Čítajte viac Futbal nebol spravodlivý, Slováci mali šťastie. Z Islandu si však vezú veľmi dôležité body

Tri body z Reykjavíku však musia Slováci potvrdiť už v utorok na pôde Lichtenštajnska. "Ďalší dôležitý zápas. Rovnako ako Island, aj Lichtenštajnsko má nového trénera, ktorý priniesol do tímu nové veci.

V Luxembursku prehralo 0:2, ale druhý gól dostalo až v závere stretnutia a to je signál, že dnes nie je jednoduché vyhrať nad nikým. Musíme sa dobre pripraviť a zregenerovať, no hlavne k tomu pristúpiť s plnou vážnosťou a zodpovedne," dodal Calzona.

Zápas Island - Slovensko v obrazoch Fotogaléria - 14 fotiek Všetky fotky
Pozrite si zaujímavé fotografie zo zápasu...
13 debata chyba
Viac na túto tému: #Marek Hamšík #slovenskí futbalisti #Francesco Calzona