Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Na šampionát budem spomínať celý život, vraví Marek Hamšík

Slovenský futbalový kapitán Marek Hamšík žiaril v stredu večer na neapolskom štadióne Sao Paulo, keď z rohového kopu odcentroval na jediný a postupový gól SSC Neapol v súboji so Steauou Bukurešť v Európskej lige.

17.12.2010 12:56
neapol, hamsik Foto:
Marek Hamšík.
debata (3)

Stretnutie malo dramatické vyvrcholenie, ktoré prinieslo obrovskú radosť vášmu tímu. Ako ste prežívali tento úspech?

Bolo to fantastické. Paráda. Strašne som sa tešil. Bežal som k hľadisku a oslavoval som s fanúšikmi. Diváci videli veľkú drámu do posledných sekúnd, ale potom takýto triumf chutí dvojnásobne.

Verili ste ešte v taký šťastný koniec?

Cavani nastrelil v závere žrď a po nej som už začal mať obavy, že nám nie je súdené vyhrať a postúpiť. Nakoniec sme to však perfektne zvládli a to je teraz najdôležitejšie.

Aké boli oslavy?

Typicky neapolské, spontánne, veľkolepé, ľudia sa dlho tešili na štadióne a potom aj v meste. Ja som sa vybral na večeru s otcom, spoluhráčom Walterom Garganom, ktorý nemohol hrať pre žlté karty a niekoľkými priateľmi. Do postele som sa dostal o druhej ráno.

Neapolu sa darí aj v najvyššej talianskej súťaži. Aktuálne je tretí. Príjemné prekvapenie?

V minulom ročníku sme skončili na šiestom mieste. Ambície nám nechýbali, trúfali sme si, ale priebežne tretie miesto je výborné. Všetko bolo o to ťažšie, že okrem ligy sme hrali aj v európskej súťaži a mali sme nabitý a náročný program. To sme napríklad pred rokom nezažili.

V najbližšom kole, ktorým sa rozlúčite s týmto kalendárnym rokom, Neapol hostí Lecce. Pohybuje sa na opačnom konci tabuľky. Pribudnú do tabuľky ďalšie tri body?

Chceme ich v každom prípade získať, ale ak si niekto myslí, že to bude jednoduché, mýli sa. V talianskej lige je náročný každý zápas. Lecce potrebuje tiež body a príde v prvom rade dobre brániť. A bude sa spoliehať na rýchle protiútoky. Čaká nás poriadna šichta. Budeme oslabení, pretože kvôli kartám a zraneniam nám bude chýbať päť hráčov. Verím, že ich nahradíme. Pred nami zostalo ešte veľa kôl a každý zápas bude dôležitý. Uvidíme, ako sa nám bude dariť po vianočnej a novoročnej prestávke. Na prognózy je dosť času.

V niektorých zápasoch akoby sa mužstvo ťažšie presadzovalo strelecky. V Európskej lige ste dosiahli v skupine dve bezgólové remízy, v stredu vám hrozila aj tretia. A aj v niektorých ligových zápasoch sa mužstvo výraznejšie strelecky nepresadilo…

Nemyslím si to. Napríklad v skupine sme dva razy remizovali aj 3:3. Vieme si vypracovať dosť šancí a dávame aj góly. Cavani ich v sezóne nastrieľal šestnásť, ja osem. To nie je tak málo. Každý zápas je však iný a vždy to nejde tak, ako by sme sami chceli.

Zdá sa, že najmä v závere sezóny ste chytili výbornú formu. Cítite to rovnako?

Predovšetkým od ligového súboja s Bolognou, ktorý sme hrali minulý mesiac, sa cítim veľmi dobre. V ňom som strelil dva góly a odvtedy som v pohode, darí sa mi.

Končí sa rok. Ako ho hodnotíte?

Prežil som môj najlepší futbalový rok. Na majstrovstvách sveta sme postupom zo skupiny urobili výborný výsledok, v lige som s Neapolom obsadil šieste miesto a darí sa nám aj na jeseň, v domácej i európskej súťaži.

Ako často ste si na jeseň spomenuli na majstrovstvá sve­ta?

Mám ich stále pred očami. Šampionát mi priniesol veľké zážitky, emócie, budem naň spomínať celý život.

Na čo najviac?

Samozrejme, na víťazstvo nad Talianskom. Vyradili sme majstrov sveta, to bola veľká vec.

Pripomenú vám to občas Taliani?

Ani oni ešte na tento šampionát nezabudli… Občas o tomto zápase prehodíme nejakú vetu, ale už viac-menej len v odľahčenom tóne, keď trochu žartujeme.

O necelý týždeň vás čaká v Montevideu svadba. Užívate si takéto veľké rodinné a spoločenské akcie?

Mám ich rád. Do Montevidea sa teším, ešte nikdy som tam nebol. Svadba mojej sestry a môjho dobrého kamaráta a už švagra je aj pre mňa veľkým sviatkom.

Aj si na nej zatancujete?

Jasné, tancujem celkom rád.

Kedy si zatancujete na svojej svadbe?

Už čoskoro…

Už máte aj termín?

To nie. Ale nebude to už dlho trvať. Možno rok.

Budete v Uruguaji aj silvestrovať?

Žiaľ, to nie. Musíme sa vrátiť do Neapola, už 28. decembra máme tréning, krátko po Novom roku pokračuje talianska liga. Na druhej strane sa teším, že sa stretnem so synom, ktorého teraz dlhšie neuvidím.

Čo si zaželáte do nového roku?

Vždy zdravie. Pre mňa i rodinu. Ostatné príde, to máme vo svojich rukách.

3 debata chyba