Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Historický moment alebo mačkopes? FIFA pridelila MS 2030 krajinám na troch kontinentoch

Futbalové majstrovstvá sveta v roku 2030 sa budú hrať prvýkrát v histórii na troch kontinentoch.

04.10.2023 18:15
Katar šport futbal MS2022 osemfinále Argentína... Foto: ,
Lionel Messi oslavuje gól do siete Austrálie v katarskom Al Rajáne na MS 2022.
debata (5)

Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) v stredu dospela k dohode, že šampionát budú hostiť spoločne Maroko, Španielsko a Portugalsko, no úvodné tri zápasy sa odohrajú v Uruguaji, Argentíne a Paraguaji.

Otvárací zápas by sa mal hrať v Montevideu, ktoré v roku 1930 hostilo premiérový svetový šampionát. O organizátoroch rozhodla v stredu Rada FIFA, no oficiálne to ešte musí odobriť budúcoročný Kongres FIFA.

Tri spomínané juhoamerické krajiny spolu s Čile pôvodne predložili vlastnú kandidatúru na usporiadanie šampionátu, aby tak oslávili storočnicu hier a súperili iba so spoločnou organizáciou Maroka, Španielska a Portugalska.

Uruguaj hostil a vyhral prvé MS v roku 1930, keď vo finále zdolal Argentínu. FIFA však v stredu uviedla, že všetky krajiny dospeli k dohode a v Južnej Amerike sa odohrajú len tri otváracie stretnutia. Všetkých šesť usporiadateľských krajín sa automaticky kvalifikuje na šampionát.

Po prvých troch dueloch sa tri juhoamerické krajiny so svojimi tromi súpermi presťahujú do Európy a Afriky.

Trnava, Dnipro Čítajte viac Nepamätá si polhodinu duelu s Dniprom, máte srdce ako bábätko, povedali mu lekári vo Viedni. Opora Trnavy opísala týždne hrôzy

Otvárací ceremoniál šampionátu sa uskutoční v Maroku, Portugalsku alebo Španielsku, organizátori o tom ešte nerozhodli. Ako dejisko finále sa spomína štadión Santiaga Bernabeua v Madride.

Severoafrická krajina privíta hry prvýkrát, keď doteraz päťkrát neuspela v rokoch 1994, 1998, 2006, 2010 a 2026. Maroko sa pôvodne chcelo uchádzať o turnaj samé, no nakoniec sa spojilo s dvoma silnými európskymi futbalovými krajinami.

Aj Portugalsko bude premiérovo hostiť šampionát, v Španielsku sa konal v roku 1982. Ku spoločnej kandidatúre Španielov a Portugalcov sa v októbri chcela pridať Ukrajina, no pre pretrvávajúcu vojnu sa v jej krajine nemôžu konať veľké podujatia.

„V rozdelenom svete sa FIFA a futbal spájajú,“ povedal k rozhodnutiu Rady prezident FIFA Gianni Infantino. Podľa neho treba 100. výročie MS osláviť tým najvhodnejším spôsobom. "Prvý duel sa, samozrejme, bude hrať na štadióne, kde sa to všetko začalo – na Estadio Centenario v Montevideu.“

MS v roku 2030 sa prvýkrát uskutočnia v šiestich rozličných krajinách. Skorší šampionát v roku 2026 privítajú Kanada, Mexiko a USA. Pre rok 2034 počíta FIFA iba s kandidátmi z Ázie a Oceánie, veľký záujem má údajne Saudská Arábia.

Platy slovenských futbalistov Fotogaléria - 16 fotiek Všetky fotky
Reprezentačný tréner Francesco Calzona si po...
5 debata chyba
Viac na túto tému: #Medzinárodná futbalová federácia FIFA #MS 2030