Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Kauza korupcie v FIFA: Webb sa cíti nevinný

Suspendovaný vysokopostavený funkcionár Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Jeffrey Webb v sobotu pred súdom v newyorskom Brooklyne deklaroval svoju nevinu v kauze rozsiahleho úplatkárstva.

19.07.2015 12:04
Jeffrey Webb Foto: ,
Jeffrey Webb.
debata

Občan Kajmanských ostrovov Webb bol jednou zo siedmich osôb zadržaných 27. mája na žiadosť amerických úradov vo švajčiarskom Zürichu krátko pred kongresom FIFA. Vo väzbe strávil 50 dní. Vo štvrtok ho s jeho súhlasom vydali do USA. Zostávajúci šiesti sa odmietajú podrobiť extradícii.

Webba budú vyšetrovať na slobode po zložení kaucie v hodnote 10 miliónov USD, odovzdaní troch pasov a pod podmienkou nosenia elektronického monitorovacieho zariadenia. Uvedenú zábezpeku poskytlo dovedna 10 osôb vrátane manželky a jej rodičov. Do zálohy sa dostali nehnuteľnosti, dôchodkové sporenia, automobily či šperky. Webb okrem toho má zákaz komunikovať s funkcionármi FIFA či CONCACAF a ďalšími osobami zainteresovanými na afére. Nesmie opustiť oblasť New Yorku a blízkeho okolia a musí uhradiť prevádzkové náklady bezpečnostnej firme, ktorá na diaľku bude dohliadať na jeho pohyb.

Webb pred súdom odpovedal iba jednoslovne. Právny zástupca Edward O'Callaghan ani prokuratúra záležitosť nekomentovali.

Päťdesiatročný Webb bol v čase zatknutia prezidentom Futbalovej konfederácie Strednej a Severnej Ameriky a karibskej oblasti (CONCACAF) a viceprezidentom FIFA, o funkcie minimálne dočasne prišiel.

Prokuratúra USA obvinila celkovo 14 osôb z prostredia FIFA z vydierania, sprenevery financií a prania špinavých peňazí v celkovej hodnote 150 miliónov amerických dolárov. Všetkým hrozí trest odňatia slobody na približne 20 rokov.

Webb ako jediný z „zurišskej“ sedmičky súhlasil s vydaním do Spojených štátov amerických. Vo Švajčiarsku zostávajú Eugenio Figueredo z Uruguaja, Kostaričan Eduardo Li, Júlio Rocha z Nikaraguy, Rafael Esquivel z Venezuely, José María Marín z Brazílie a Brit Costas Takkas, ktorý pracoval pre Webba. O ich vydaní do USA by mali rozhodnúť v septembri, ale odvolacie konania môžu proces predĺžiť o ďalšie mesiace.

debata chyba
Viac na túto tému: #korupčný škandál FIFA #Jeffrey Webb