Ukrajincom pomohol vlastný gól, Macedóncom exportná strela

Futbalisti Ukrajiny zvíťazili vo štvrtkovom stretnutí C-skupiny kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2016 do Francúzska v bieloruskom Borisove nad domácim výberom 2:0. V ďalšom súboji slovenskej skupiny zdolalo Macedónsko vďaka skvelému finišu Luxembursko 3:2.

10.10.2014 09:02
Ukrajina, radosť, futbal Foto: ,
Ukrajinská radosť po góle v bieloruskej sieti.

Súboj Bieloruska s Ukrajinou nepriniesol veľa futbalovej krásy a väčšinou to bola nuda v strede ihriska. V závere prvého polčasu zlikvidoval ukrajinský brankár Piatov po rohovom kope výbornú hlavičku Filipenka. Prvú šancu hostí pripravil kapitán Rotaň, jeho priamy kop vyrazil Ževnov len s námahou. V 66. min trafil Krivec z ďalšej štandardnej situácie len do žrde ukrajinskej bránky. O všetkom sa rozhodlo v 82. min, keď Konopľankov center z ľavej strany zrazil za chrbát svojho brankára kolenom dezorientovaný Martynovič. V nadstavenom čase dal gólovú bodku za zápasom pri svojej premiére presným zásahom Sydorčuk. Ukrajinci sa rehabilitovali za septembrovú prehru so Slovenskom a získali do tabuľky prvé tri body.

„Bol to zápas o prvom góle. Kto ho dal, ten vyhral. Tešíme sa, že sa to podarilo nám. Domáci mali prehustený stred poľa, preto sme sa len ťažko presadzovali. Prakticky nám nenechávali žiaden priestor. Bielorusko nemá zlý tím. Celý zápas sa však pred vlastnými fanúšikmi nemohlo len brániť. Malo viacero možností, ale je dobré, že sme to ustáli,“ uviedol po zápase v prvom televíznom rozhovore stredopoliar Ukrajiny Andrej Jarmolenko. „Sme smutní, chceli sme dosiahnuť iný výsledok. Ak nám nedá gól súpera, dáme si ho my. Myslím, že sme nehrali zle. Možno nám nie všetko vyšlo v prvom polčase, po prestávke sme však za súperom v ničom nezaostávali. Všetko vyriešila jedna nešťastná situácia. Teraz musíme v nedeľu zdolať Slovákov a všetko bude v našich rukách,“ cituje Pressbol obrancu Bieloruska Jegor Filipenka.

Po remíze s Bieloruskom bolo Luxembursko blízko k ďalšiemu prekvapeniu. V Skopje s Macedónskom prehrávalo od 20. min, ale potom dlho viedlo 2:1 vďaka presným zásahom v závere prvého polčasu a siahalo minimálne na bod. V 20. min predviedol svoje majstrovstvo Trajkovski, ktorý zobral loptu tesne za poliacou čiarou, prešiel pomedzi troch súperov a prízemnou strelou otvoril skóre. V 39. min trafil presne z priameho kopu Bensi, o 5 min neskôr sa presadil po rýchlej akcii aj Turpel. Macedónci vrhli v druhom polčase všetky sily do útoku. V 66. min premenil nariadený pokutový kop Jahovič a vyrovnal. Domáci napokon otočili výsledok a strhli víťazstvo na svoju stranu. V 92. min trafil spoza šestnástky krížnou strelou do ľavého horného rohu bránky Abdurahimi.

„Druhopolčasové striedania sa nám vydarili, zmenili obraz hry. Špeciálne príchod Besarta Abdurahimiho bol veľkým prínosom pre hru. Je to víťazstvo odvahy a odhodlania. Sme radi za tri body,“ uviedol podľa uefa.com tréner Macedónska Boško Gjurovski. „Je veľmi ťažké stratiť zápas týmto štýlom. Prvých dvadsať minút bolo pre nás náročných, ale keď sme strelili prvý gól, boli sme lepším mužstvom. V závere sme mali smolu, keď sme inkasovali. Pre divákov to bol nádherný moment, pre nás veľmi tvrdý úder. Verím, že v budúcej domácej odvete dosiahneme priaznivý výsledok,“ povedal tréner Luxemburska Luc Holtz.

Výsledky – C-skupina:

Bielorusko – Ukrajina 0:2 (0:0)

• Góly: 82. Martynovič (vl.), 90.+ Sydorčuk, rozhodovali: Van Boekel – Goossens, Van Dongen (všetci Hol.)
  • Bielorusko: Ževnov – Poľakov, Verchovcov, Martynovič (87. Martynovič), Filipenko, Balanovič – Kalačev, Krivec, Dragun, Stasevič (46. Kisľak) – Gordejčuk (79. Kornilenko)
  • Ukrajina: Piatov – Fedeckij, Kučer, Chačeridi, Ševčuk – Stepanenko, Galovskij (79. Budkivskij), Rotaň (64. Sydorčuk) – Jarmolenko, Zozuľa (90.+ Timoščuk), Konopľanka

Macedónsko – Luxembursko 3:2 (1:2)

• Góly: 20. Trajkovski, 66. Jahovič (z pok. kopu), 90.+ Abdurahimi – 39. Bensi, 44. Turpel, rozhodovali: Mazzoleni – Costanzo, Passeri (všetci Tal.)
  • Macedónsko: Pačovski – Ristovski, Šikov, Mojsov, Cuculi (46. Alioski) – Demiri, Ademi – Muarem (60. Jahović), Ibraimi (46. Abdurahimi), Trajkovski – Kostovski
  • Luxembursko: Joubert – Jans, Philipps, Gerson, Jänisch – Chanot – Martins, Mutsch, Turpel (75. Deville), Da Mota (64. Holter) – Bensi (78. Laterza)