Šokujúca kvalifikácia: Česi zdolali Holanďanov, Cyprus vyhral v Bosne

Českí futbalisti vstúpili do kvalifikácie majstrovstiev Európy domácou výhrou 2:1 nad favorizovaným Holandskom.

09.09.2014 23:08
Tomáš Rosický, Bruno Indi Foto: ,
Tomáš Rosický a Bruno Indi v súboji.
debata (9)

Na vedúci gól Bořka Dočkala z 22. minúty odpovedal v 55. minúte Stefan de Vrij, ale v prvej minúte nastavenia zariadil reprezentačný skalp bronzových medailistov zo svetového šampionátu striedajúci Václav Pilař.

Kouč Pavel Vrba sa v piatom dueli na lavičke českého národného celku dočkal prvej výhry. V ďalšom zápase kvalifikačnej skupiny A sa Česi 10. októbra predstavia v Turecku.

Český celok zvíťazil v otváracom zápase európskej či svetovej kvalifikácie prvýkrát od roku 2006 a výhry 2:1 nad Walesom. Reprezentácia navyše pripravila Holandsku prvú prehru v normálnej hracej dobe po sedemnástich dueloch.

Vrba prekvapil a do základnej zostavy nasadil hneď päť sparťanov. Oproti prehratej generálke s USA hrali od začiatku útočník Lafata a záložníci Vácha s Dočkalom, naopak Pilař nečakane zostal v úvode na lavičke.

Vrbovi sa zmeny vyplatili a český tím od úvodných minút držal s favoritom krok. Holanďania síce chvíľami dlho kombinovali, ale domáci dobre bránili v kompaktnom bloku a nepúšťali súperove ofenzívne hviezdy do šancí. Sami navyše hrozili podarenými protiútokmi.

V 22. minúte po akcii sparťanov udreli. Lafata dobre priťukol center od Krejčího pred šestnástku na Dočkala a ten ľavačkou s pomocou tyče otvoril skóre. Česi skórovali v úvodnom zápase kvalifikácia ME či MS prvýkrát od roku 2006, v následných troch dueloch vyšli naprázdno.

Zaskočení Holanďania mohli odpovedať v 26. minúte, ale Wijnaldum v ťažkej pozícii sám pred Čechom mieril nad. Český gólman sa prvýkrát výraznejšie zapotil až v 32. minúte, keď vykopol strieľaný center Janmaata.

Holanďanom v prvej polovici podobne ako vo štvrtkovej prehratej generálke v Taliansku chýbala zranená hviezda Robben a tréner Guus Hiddink už po 39 minútach stiahol jedného z troch stopérov Veltmana, ktorého nahradil útočník Narsingh. V závere polčasu „Oranjes“ pridali, Čech ale so šťastím vyrazil Depayovu strelu a potom ustál aj Narsinghovu šancu.

Desať minút po prestávke už ale bronzoví medailisti z Brazílie vyrovnali. Po zmätku v českom vápne nacentroval Blind pred bránku a De Vrij hlavičkou k žrdi vyrovnal. Čech sa za loptou len obzrel.

Česi v druhej polovici hrozili hlavne zo štandardných situáciách, ktoré po celý zápas rozohrávali veľmi nápaditými signálmi. Po hodine hry si nabehol na zadnú tyč Procházka, ale loptu v ťažkej pozícii zle trafil. Holanďania tiež mohli udrieť zo vzduchu, Depayovu hlavičku v 79. minúte ale Čech chytil.

O tri minúty neskôr český tím znovu zaujímavo rozohral roh, ale Procházka hlavou v záklone prestrelil. Keď sa už zdalo, že si oba celky body rozdelia, urobil chybu obranca Janmaat. Namiesto malej domov brankárovi trafil vlastnú tyč a striedajúci Pilař z dorážky rozhodol.

A-skupina:

Kazachstan – Lotyšsko 0:0

Česko – Holandsko 2:1 (1:0)
Góly: 22. Dočkal, 90.+ Pilař – 55. De Vrij

Island – Turecko 3:0 (1:0)
Góly: 18. Bödvarsson, 76. Sigurdsson, 78. Sigthorsson, ČK: 59. Toprak (Tur.) po 2. ŽK