Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Česi? Známi pokrytci. Keď môžu, obujú sa do Slovákov. Belasí oficiálne reagujú na zápas s Dynamom

Zrušené federálne derby medzi Slovanom Bratislava a Slaviou Praha zdvihlo nejedno obočie.

24.01.2024 14:45 , aktualizované: 15:15
421056375 866298058828721 7711066998476117482 n... Foto:
Slovanisti sa pripravujú na jarnú časť sezóny v Katare.
debata (236)

Prípravný zápas medzi Slovanom Bratislava a Slaviou Praha sa mal konať 4. februára v hlavnom meste Česka.

Nakoniec z neho nič nebude. Slovenský majster ignoroval varovania českého klubu. Slavisti naznačili, že ak Slovan odohrá priateľský duel s Dynamom Moskva, duel zrušia.

Zápas Dynamo – Slovan sa včera v Dauhe počas prípravy oboch tímov na novú sezónu v Katare odohral. Belasí prehrali 1:2, jediný gól Slovana strelil Jaba Kankava. A Slavia svoje hrozby naplnila.

„Klub neplánuje prípravné stretnutie s ŠK Slovan Bratislava,“ znie stanovisko klubu, ktoré Pražania zverejnili na sociálnej sieti X.

Kankava Kašia Čítajte viac Európa krúti hlavou nad Slovákmi. Slovan nastúpil proti Dynamu Moskva, Slavia rázne reagovala a už má aj slovenskú náhradu

Riaditeľ Slavie Jaroslav Tvrdík v utorok podvečer oznámil aj „náhradného“ súpera na ligovú generálku. Budú ním Zlaté Moravce, výťažok zápasu pôjde na podporu Ukrajiny.

„Česi sú známi tým, že veľmi priťahujú za vlasy, berú to ako extra protiukrajinské gesto. Čechov poznáme veľmi dobre, a keď sa môžu obuť do Slovákov, tak sa obujú,“ povedal pre sport24.sk Ladislav Molnár.

24 hodín po odohratí spomínaného prípravného zápasu v Katare zverejnil Slovan Bratislava na svojom webe oficiálne stanovisko k diskutovanej téme, ktoré prinášame v kompletnom znení:

Odsudzujeme akékoľvek násilie, akýkoľvek vojnový konflikt kdekoľvek na svete či napadnutie jedného štátu druhým, vrátane Ukrajiny Ruskom. Všetci v Slovane Bratislava si želáme mier.

Ohradzujeme sa voči tvrdeniam a komentárom, že by sme odohratím tohto prípravného zápasu v Katare chceli akokoľvek legitimizovať vojenský konflikt. Sme proti akejkoľvek vojne a mrzí nás negatívna odozva, ktorá sa vzniesla počas uplynulých dvoch dní,“ vyhlásil generálny riaditeľ klubu Ivan Kmotrík ml.

ŠK Slovan Bratislava bol a je dlhodobo aktívny v humanitárnej pomoci i ľuďom zasiahnutých týmto konfliktom.

Ako klub sme viackrát pomohli tým, ktorí to práve potrebovali, či už v rámci programu Belasé srdce, alebo ďalších aktivít. Spoločne so skupinou Grafobal Group sme pomohli aj Ukrajine a ľuďom, ktorí museli kvôli vojne opustiť svoje domovy. Bezmála rok sme poskytovali ubytovanie pre utečencov v kapacite 200 postelí.

Toto ubytovanie malo pôvodne slúžiť krátkodobo pre nárazové príchody, ale izby boli obsadené stále, väčšinou rodinami, mnohé u nás zostali dlhodobo. Skupina Grafobal v čase po vypuknutí vojny zamestnala 70 Ukrajincov, poskytla im ubytovanie, a naďalej zamestnáva viac než polovicu z uvedeného počtu. Spoločnosť GGT venovala Ukrajine humanitárnu pomoc vo výške viac než 100 000 eur.

Pre utečencov pred vojnou sme zabezpečovali pitný režim na hraniciach v podobe minerálok Lucka a 5000 balíčkov s potravinami a hygienickými potrebami pre matky s deťmi. Na rozdiel od kritikov a tých, ktorí nás súdia, aj reálne pomáhame,“ hovorí generálny riaditeľ klubu Ivan Kmotrík ml.

ŠK Slovan Bratislava je dlhodobo aktívny v pomoci aj v ďalších oblastiach. „V rámci nášho programu Belasé srdce aktívne pomáhame a naďalej pomáhať budeme v šiestich rôznych oblastiach (deti a šport, zdravotníctvo, sociálna pomoc, prevencia závislostí, zdravotne postihnutí a životné prostredie), a len za uplynulý rok toto združenie pomohlo sumou prevyšujúcou 30 000 eur.

Pomáhame počas akejkoľvek krízy, nielen tej, ktorá je práve v mediálnej pozornosti. Ešte počas pandémie sme poskytli naše priestory na štadióne pre vakcinačné centrum, mestským častiam sme venovali respirátory pre ohrozené skupiny.

Koncom minulého roka sme zorganizovali darovanie krvi, do ktorého sa zapojil celý klub i fanúšikovia. Snažíme sa viesť deti a mládež k vzťahu k športu a futbalu, keď deti pravidelne pozývame na naše zápasy, vrátane tých európskych,“ pokračoval generálny riaditeľ klubu. Spomínané aktivity žiaľ nedostali ani zďaleka taký mediálny priestor, ako tento zápas v rámci zimnej prípravy na sústredení v Katare.

Sme zástancami toho, že šport by mal spájať a nie rozdeľovať. Vojna prebieha na viacerých miestach na svete a športovci nemôžu za to, odkiaľ pochádzajú. Nemali by byť diskriminovaní za to, kde sa narodili. Nebudeme ich odsudzovať či diskriminovať na základe národnosti alebo pôvodu, a tento postoj nebudeme ani do budúcna meniť. Pre príklady nemusíme chodiť až tak ďaleko.

Aj na Slovensku pôsobia ruskí hokejisti. Rovnako hokejisti z Ruska hrajú bez obmedzení v NHL, tenisti a tenistky nastupujú na turnajoch, čo je správne, žiaden športovec by nemal byť diskriminovaný, pokiaľ neporušuje pravidlá. Odmietame teda tento mediálny lynč.

Našou povinnosťou je vytvoriť trénerovi na prácu s mužstvom čo najlepšie podmienky na prípravu, ktoré sme v Katare naozaj našli. Kvalitnejšie podmienky sme ešte nemali. Od agentúry sme obdržali zoznam klubov, ktoré sa v Katare v danom čase nachádzajú na hernom sústredení. Spomedzi nich si realizačný tím na čele s hlavným trénerom vybral súperov na základe svojich preferencií podľa náročnosti a kvality, aby bol tím čo najlepšie pripravený na jarnú časť a mohol naplniť klubom stanovené ciele.

Preto bolo naším zámerom odohrať v Katare zápasy s čo najlepšími súpermi, to je celé. Neporušili sme tým žiadne pravidlá ani reglementy, odohrali sme legitímny prípravný duel, a za naším rozhodnutím si stojíme. Je nám veľmi ľúto, čo všetko sa okolo tohto zápasu strhlo, zvlášť v zmysle vyššie uvedených skutkov, ktorými sme konkrétne pomohli nielen v prípade pomoci Ukrajine,“ doplnil generálny riaditeľ klubu.

Niekdajší brankár FC Košice či Slovana Bratislava nevidí problém v tom, že Slovan zohral zápas s Dynamom Moskva v čase, kedy Rusi vedú vojnu na Ukrajine.

"Slovan odohral v Katare prípravný zápas, mali voľný termín, tak ho využili. Bolo to ruské mužstvo, no mohlo to byť aj čínske a hocijaké iné.

slavia luhansk Čítajte viac Česko-slovenský konflikt na futbalovej scéne. Slavia odmieta nastúpiť proti Slovanu, dôvod je zápas s Rusmi

Odohrali zápas a ja za tým nevidím nič extra. Aj Medzinárodný olympijský výbor rozhodol, že povolí účasť ruských športovcov na olympiáde, hoci nie pod ich vlajkou. Preto si myslím, že sa to veľmi dramatizuje,“ pokračoval Molnár.

Pripomenul aj niekdajšie silné čínske zázemie Slavie Praha.

"Číňania zamestnávali a platili Tvrdíka a ostatných, no vtedy mu nevadilo, že sa písalo o porušovaní ľudských práv v tejto krajine.

Neznášam dvojitý meter. Keď si mám zastávať svoj názor, tak si ho držím, ale nedržím líniu len vtedy, keď mi to vyhovuje, a keď chcem byť pred niekým za dobrého,“ tvrdí.

Najväčšie futbalové štadióny na svete Fotogaléria - 81 fotiek Všetky fotky
V rebríčku nájdete 40 najväčších futbalových...

© Autorské práva vyhradené

236 debata chyba
Viac na túto tému: #ŠK Slovan Bratislava #Ladislav Molnár #SK Slavia Praha